Salon i tkaniny: aranżacja stylowa

Dzięki dobrze dobranym tkaninom, salon łagodnieje. Tapcerka, zasłony, tapety - dzięki fałdom, fakturom i załamaniom światła aranżacja salonu zyskuje przytulną atmosferę. To także zachęta do zabawy wzorami i kolorami.

Wnętrze ubrane w tkaniny
Wnętrze ubrane w tkaniny
Wnętrze ubrane w tkaniny
Wnętrze ubrane w tkaniny

Salon i tkaniny: aranżacja dla każdego, kto ceni nastrój. Ale tym razem znaleźliśmy osobę, która podwójnie będzie na miejscu. Agnieszka jest projektantką mody, na co dzień przebywa wśród materiałów i dobrze je zna. Na dodatek jej prace czerpią z tradycji, dużo w nich bufek, koronek i stójek. – Niestety, nie wiem, jak za pomocą tkanin urządzić wnętrze – mówi. To zadanie wzięła na siebie nasza stylistka. A że umie wyszukiwać ładne rzeczy z drugiej ręki, udało jej się stworzyć wrażenie podróży w czasie. Oto salon, w którym królują ciekawe tkaniny, tapicerka, zasłony.

Tkaniny w aranżacji salonu

Inspiracją do urządzenia tego salonu były XIX-wieczne mieszczańskie kamienice. Wielu z nas mieszka w starym budownictwie, ale zwykle nie wiemy, jak taką przestrzeń wnętrza zaaranżować. Biała podłoga w salonie wzoruje się na domach angielskich i francuskich. Choć wiele tu antyków, patrzyłam na nie z przymrużeniem oka i do tego zachęcam. Nie obawiajmy się mieszania stylów w aranżacji salonu, zestawiania przedmiotów szlachetnych z kiczowatymi. To samo dotyczy tkanin wybieranych do wnętrza salonu – niech w oknach zawisną zasłony w kilku kolorach, a na podłodze znajdą się dywany o różnych wzorach. Będzie ciekawiej. Do tego pasująca tapicerka mebli.

Wysokie wnętrze salonu zyskało wyraziste barwy

– począwszy od białej podłogi wykończonej wysoką listwą, po oliwkowe ściany. Stylowe meble w salonie pochodzą z różnych epok, nie brak tu też zabawnych bibelotów. W ich towarzystwie mogą pojawić się rzeczy współczesne, bo ozdobne wzory znowu są modne. Tapicerka szezlonga i fotela mają różne kolory, łączy je szlachetny materiał – aksamit miękko załamujący światło. Dwa dywany o odmiennych deseniach, ale w tonacji wnętrza, zostały nonszalancko zarzucone na siebie. Najważniejszymi bohaterkami aranżacji są jednak tkaniny.

Na fragmentach ścian zostały rozpięte tkaniny w roli tapiserii (tkanego odpowiednika tapety). Ich barwy pasują do ścian, a wzór ożywia płaszczyznę. Wysokie okno zyskało niemal monumentalną oprawę: zestawione z firankami zasłony w dwóch kolorach zostały mocno zmarszczone i upięte chwostami. Są na tyle długie, że spływają na podłogę w malowniczych fałdach. Rozsunięte na ściany, poza framugę okna, powiększają je optycznie. Pokazane rozwiązania są doskonałe do starego budownictwa, ale niektóre pomysły sprawdzą się także w mniejszych i niższych mieszkaniach.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Gruszczyńska-Hyc Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY