Przyjęcie koktajlowe w domu. Jak je dobrze zorganizować

 Koktajl party w domu

Przyjęcie koktajlowe można zorganizować w domu.

Fot. Thinkstockphotos.com

Jak zorganizować przyjęcie koktajlowe w domu: poradnik. Eleganckie przyjęcie towarzyskie, czyli po prostu przyjęcie koktajlowe, to spotkanie współpracowników lub znajomych. Często odbywa się w domu, ponieważ jego zaplanowanie i organizacja nie powinny sprawić większych problemów.

Przyjęcia koktajlowe były popularne na początku XX wieku, ale z czasem słuch o nich zaginął. Teraz wracają do łask! Zazwyczaj cocktail party trwa od 2 do 3 godzin, podczas których serwowane są przekąski oraz napoje alkoholowe, co umila rozmowy zaproszonych gości. Jako gospodarz, który zaprasza przyjaciół lub partnerów biznesowych, upewnij się, że na twoim przyjęciu koktajlowym nie zabraknie dobrego jedzenia, ładnej dekoracji stołu i humoru. Podpowiadmy jak zorganizować przyjęcie koktajlowe w domu.

Przyjęcie koktajlowe w domu: lista rzeczy do zrobienia

Wstępne planowanie przyjęcia koktajlowego w domu rozpocznij miesiąc przed imprezą. Przyjęcie koktajlowe jest łatwe do zorganizowania, pod warunkiem, że przygotujesz się do niego odpowiednio wcześnie. Wybierz datę - idealny dzień na cocktail party przypada w weekend. Wydarzenie powinno rozpocząć się między godziną 18 a 20.

Zobacz też: jak podawać drinki

Ponieważ goście będą pić alkohol, na drugi dzień powinni mieć wolne od pracy. Jeśli planujesz kameralną imprezę, z powodzeniem możesz zaprosić gości do domu. Chcesz zorganizować przyjęcie koktajlowe, które na formalny lub biznesowy charakter? Zarezerwuj salę w hotelu lub restauracji.

Przyjęcie koktajlowe: kogo zaprosić?

Pora na przygotowanie listy gości, którym wyślesz zaproszenia na przyjęcie koktajlowe. Staraj się nie mieszać współpracowników ze znajomymi ze szkoły. Postaraj się zaprosić na przyjęcie w domu kogoś ważnego, duszę towarzystwa, która wzbudzi zainteresowanie pozostałych uczestników. Zaplanuj budżet jaki chcesz wydać na organizację przyjęcia w domu, od którego w dużej mierze będzie zależała liczba gości. Oszacowanie wydatków na początku pozwoli kontrolować wydawane pieniądze. Pamiętaj, aby uprzednio przypomnieć gościom o zorganizowaniu kierowcy lub znalezieniu dogodnego transportu publicznego. Dla ułatwienia podaj nazwę najbliższego przystanku.

Przyjęcie w domu: impreza coraz bliżej

2-3 tygodnie przed imprezą szczegółowo zaplanuj przyjęcie koktajlowe. Zastanów się, czym poczęstujesz przybyłe osoby, a więc pora ustalić menu. Jeśli chodzi o jedzenie na przyjęciu koktajlowym, to nie jest konieczne podanie pełnego posiłku, ponieważ goście chętnie będą rozmawiać na stojąco. Najlepsze są proste propozycje na smaczne przekąski, tj. kanapki, krakersy z serem, słodycze, czy koreczki. Dla osób na diecie zaproponuj owoce pokrojone w plasterki, np. ananasy, jabłka. Nie zapomnij o napojach - piwo, szampan i wino to najlepszy wybór. Należy policzyć około 3-4 drinki na każdego gościa. Warto przewidzieć dodatkowe trunki, w przypadku gdy ktoś wypije więcej napojów. Zadbaj również o napoje bezalkoholowe – gazowane i niegazowane – dla tych, którzy wrócą samochodem lub są abstynentami.

Przyjęcie koktajlowe: dekoracja stołu

Na przyjęciu koktajlowym opróc menu i dobrego humoru, ważna jest dekoracja stołu i mieszkania. Udekoruj stół świecami i eleganckimi kompozycjami kwiatowymi. Umieść jedzenie i napoje po przeciwległych stronach pokoju, aby uniknąć tłoku przy jednym stole. Wybierz zastawę stołową, która będzie potrzebna, jeśli nie masz w domu odpowiedniej liczby talerzyków, czy pucharków, możesz je wypożyczyć w wypozyczalni gastronomicznej. Zadbaj też na przyjęciu koktajlowym o cichą muzykę w tle, która nie przeszkodzi w rozmowach. Wybierz elegancki, ale wygodny strój. Jako gospodarz przyjęcia koktajlowego powinieneś przedstawić osoby, które się nie znają. Aby zrobić dobre wrażenie na gościach, nie pozwól im opuścić przyjęcia bez drobnego upominku. Sprezentuj im elegancki brelok, otwieracz do butelek lub inny, spersonalizowany gadżet, który będzie miły akcentem zakończenia przyjęcia w domu.

Ocena: 0
Tekst: Anna Hankiewicz Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY