Projekt wnętrz: styl orientalny, czyli przepych i prostota

Projekt wnętrz łączący styl orientalny i styl nowoczesny w domu pod Warszawą. Kolor biały, mimo że to kolor trudny dla stylu orientalnego w połączeniu z błękitem i motywami kwiatowymi znakomicie daje sobie radę w domu chińskiej rodziny… nad Wisłą.

Kwiatowe wzory w stylu nowoczesnym
Orientalna, błękitna sypialnia w stylu nowoczesnym
Kuchnia w stylu nowoczesnym w domu orientalnym
Styl nowoczesny w orientalnej łazience

Autor projektu wnętrz - architekt Paweł Wyrzykowski starał się pogodzić modernistyczną bryłę budynku, architekturę jego wnętrza, azjatyckie pochodzenie właścicieli domu i ich różne upodobania: funkcjonalne podejście właściciela domu i zamiłowanie do dekoracyjnego, klasycyzującego stylu właścicielki w aranżacji wnętrz. Udało mu się to znakomicie. Oto piękne wnętrza łączące w aranżacji styl orientalny i nowoczesny. Wystrój wnętrz domu to udany mariaż styl nowoczesnego z dekoracyjnymi, subtelnymi elementami stylu orientalnego.

Styl orientalny w wersji nowoczesnej: projekt wnętrza kuchni i łazienki

Właścicielom zależało, by w projekcie wnętrz domu kuchnia i łazienka były przede wszystkim funkcjonalne i przestronne. Kuchnia, tak jak reszta domu, jest utrzymana w jasnej kolorystyce i ma elementy wystroju nawiązujące do styl orientalnego. By jak najlepiej wykorzystać przestrzeń wnętrza kuchni architekt zaprojektował stół w kolorze białym, który został wykonany współcześnie, z nowoczesnych materiałów, jednak formą nawiązuje do stylu orientalnego. Stół bezpośrednio graniczy z wyspą kuchenną przykrytą granitowym blatem, dlatego dzieli je szklana przegroda. W chińskiej kuchni, mimo, że w stylu nowoczesnym, wyposażonej w płytę indukcyjną nie mogło zabraknąć palnika gazowego do gotowania w woku. Cała zabudowa kuchenna z forniru i lakierowanego na kolor biały mdf-u została wykonana na zamówienie. Białe są także lampy. Architektowi udało się przekonać właścicieli do tego koloru mimo, że kolor biały w kulturze chińskiej nie jest zbyt popularny, oznacza bowiem to co w kulturze zachodniej kolor czarny. Łazienka jest bardzo nowoczesna, utrzymana w jasnych barwach: bieli, szarości i drewna teakowego. Wanna została tradycyjnie umieszczona w podłodze – znakomity pomysł architekta oszukujący oko, dzięki któremu nie trzeba było pogrubiać stropu. Wnętrze łazienki ocieplają lampy z wiszącymi abażurami i piękne story rzymskie, z motywem nawiązującym do narzuty w sypialni,  w oknach.

Kolorowa przestrzeń wnętrza salonu w stylu orientalnym

Parter wnętrza domu to połączone w jedną przestrzeń salon, jadalnia i hol, która została dosłownie opanowana przez kwiaty i kolory. Oprócz żywych roślin, kwiaty panują niepodzielnie na dywanie i luksusowych poduszkach. Rośliny opanowały również tapicerkę krzeseł w jadalni. Właściciele domu uwielbiają sztukę, stąd w całym domu mnóstwo obrazów i porcelany. Większość obrazów pochodzi z jednej z warszawskich galerii, porcelana natomiast przyjechała z Chin. Ciekawym pomysłem okazało się powieszenie nad beżową sofą obrazu, przedstawiającego widok za oknem. Powstał efekt iluzorycznego powiększenia wnętrza i to z widokiem! W przestrzeni dziennej znajdziemy też serwantki z chińską porcelaną. Jednak najbardziej charakterystycznym motywem w stylu orientanym w domu, jest portal nad wejściem do „chińskiego pawilonu” okolony tradycyjnym ażurem.

Styl orientalny czyli delikatna i kobieca sypialnia…

Wnętrzem naprawdę dekoracyjnym, ale w kobiecym, delikatnym stylu jest sypialnia. Decydujący głos miała tutaj właścicielka domu. W efekcie powstało wnętrze kobiece, bardzo delikatne w ulubionym odcieniu pudrowego błękitu i bieli. Na ścianach dominuje oczywiście popularny w stylu orientalnym motyw kwiatowy, uzupełniony motylkami na poduszkach. Biała pikowana, tapicerka na zagłowiu łóżka, narzuta, czy też obita błękitnym welurem ławka przed łóżkiem powodują, że sypialnia staje się oazą spokoju i wyciszenia w stylu orientalnym. Mimo upodobania właścicielki do dekoracji oprócz mebli niezbędnych w sypialni nie znajdziemy tutaj nic nie potrzebnego, zaburzającego niepotrzebnie przestrzeń. Powstała kwintesencja subtelnego stylu orientalnego.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Yassen Hristov

POLECANE ARTYKUŁY