Praca zdalna – 9 dobrych sposobów, dzięki którym popracujesz efektywniej

2020-07-23 16:50

Niektórzy mają spore doświadczenie w pracy zdalnej, ale dla wielu osób stanowi ona duże wyzwanie. Wymaga bowiem dużej samodyscypliny. Jak ją dobrze zorganizować, by pracować efektywnie i nie tracić czasu? Mamy dla was kilka podpowiedzi.

Praca zdalna
Autor: GettyImages Pracujesz zdalnie? Sprawdź, jak dobrze zorganizować pracę!

Spis treści

  1. 1. Wyznacz czas pracy
  2. 2. Stwórz listę zadań
  3. 3. Przygotuj miejsce do pracy
  4. 4. Dbaj o porządek
  5. 5. Planuj przerwy
  6. 6. Ćwicz samodyscyplinę
  7. 7. Ubieraj się jak… do pracy!
  8. 8. Utrzymuj kontakt ze współpracownikami
  9. 9. Oddziel sferę prywatną od zawodowej

1. Wyznacz czas pracy

W biurze spędzamy zwykle 8 godzin dziennie i w idealnym wariancie tyle samo powinniśmy pracować zdalnie z domu. Godziny można dostosować do swojego naturalnego rytmu – np. niektórym osobom o wiele lepiej pracuje się o świcie, inni zaś wolą popołudnia i wieczory. Godzinowe ramy pracy pozwolą też oddzielić ją od czasu na wypoczynek i hobby.

2. Stwórz listę zadań

Aby łatwiej skupić się na pracy, warto na każdy dzień mieć przygotowaną checklistę, czyli spis zadań. Na początek można sobie zaserwować coś łatwego do wykonania, ale najtrudniejszych zadań nie zostawiajmy na koniec. Dlaczego? W miarę upływu czasu będziemy oczywiście coraz bardziej zmęczeni. Dla lepszego efektu dobrze jest odhaczać wykonane prace na liście.

3. Przygotuj miejsce do pracy

Sporą pokusą może być praca w wygodnym fotelu, na sofie czy w łóżku. Jednak lepiej robić to przy biurku. Powód? Pozwoli to lepiej się skoncentrować, będziemy też mieli poczucie, że zostawiamy za sobą domowe sprawy, a przechodzimy do zawodowych. Idealny scenariusz to oddzielne pomieszczenie do pracy albo przynajmniej wyraźnie wydzielona strefa. W ten sposób damy też sygnał innym domownikom, że pracujemy i potrzebujemy spokoju.

.. Jak urządzić domowe biuro? >>>

4. Dbaj o porządek

Ta wskazówka dotyczy zwłaszcza miejsca pracy – pamiętajmy, że bałagan i nieład przestrzenny źle oddziałuje na psychikę oraz utrudnia koncentrację. Poświęćmy więc trochę czasu na uporządkowanie biurka i strefy wokół niego, zanim weźmiemy się do działania. Inaczej – oprócz problemów z samodyscypliną – mogłaby się pojawić pokusa, by… koniecznie posprzątać, zamiast pracować.

5. Planuj przerwy

Przerwy są bardzo istotne, ponieważ pozwalają zadbać o higienę pracy, a także rozprostować plecy i chwilę odpocząć. Warto robić przynajmniej kilka krótkich przerw w ciągu dnia oraz jedną dłuższą. Można udać się na mały spacer, spokojnie wypić kawę, przygotować obiad.

6. Ćwicz samodyscyplinę

To bodaj najtrudniejszy element pracy zdalnej – jak pracować bez przerw przy różnych bodźcach, które czekają w domu? Warto podzielić czas na odcinki, w trakcie których pod żadnym pozorem nie odrywamy się od pracy. Przykładowo, postanawiamy, że przez najbliższe 40 minut nie robimy nic innego oprócz określonego zadania. Inna metoda? Zamiast zarezerwowanego czasu pracujemy zadaniowo – czyli dopóki nie wykonamy określonego zadania, nie wstajemy od komputera ani nie robimy przerw.

.. Gdy senność przeszkadza w pracy przed komputerem – 8 prostych sposobów na lepszą koncentrację >>>

7. Ubieraj się jak… do pracy!

Pozornie nieistotna czynność, jednak pozwala nam lepiej „wczuć się” w pracę – dajemy sobie w ten sposób sygnał, że coś się zmienia w ciągu dnia i zaczynamy część zawodową, a kończymy prywatną. Ma to też swój walor praktyczny, zwłaszcza gdy musimy np. prowadzić wideokonferencje.

8. Utrzymuj kontakt ze współpracownikami

Wadą pracy zdalnej jest to, że jesteśmy pozbawieni kontaktu twarzą twarz ze współpracownikami. Dlatego dobrze jest podtrzymywać relacje, ale w formie zdalnej – przynajmniej częściowo przepędzą poczucie samotności oraz pozwolą lepiej się zaangażować w wykonywaną pracą. Do wyboru mamy różne narzędzia do czatowania czy przeprowadzania wideokonferencji z jedną osobą lub większą grupą osób.

9. Oddziel sferę prywatną od zawodowej

Zalecenie to jest trudne do osiągnięcia zwłaszcza w małym mieszkaniu, niemniej warto próbować! W idealnym scenariuszu powinniśmy mieć oddzielny komputer do pracy i do rozrywki. Ale że mało osób ma taką możliwość, najlepiej powyłączać wszelkie „rozpraszacze” – takie jak serwisy społecznościowe, prywatna poczta, komunikatory niezwiązane z pracą zawodową.

Nasi Partnerzy polecają