chcesz zmienić swój pokój dzienny, drażni cię obecny wystrój pokoju? Szukasz ciekawych inspiracji na pokój dzienny? Przygotowaliśmy poradnik - jak zabrać się za remont oraz zdjęcia wnętrz, które pomogą w podjęciu decyzji o zmianie wystroju pokoju dziennego. Zanim jednak zaczniesz wymieniać meble w pokoju dziennym najpierw zadaj sobie dwa pytania. „Co irytuje mnie w obecnym pokoju dziennym?” Kolor ścian, lampa w złym miejscu, nierówna podłoga... „Co mi się marzy w nowym pokoju?” Duża sofa, więcej światła, brak wiszących kabli... W galerii zdjęć - wybraliśmy 18 inspiracji na pokój dzienny w różnym stylu: klasycznym, retro, skandynawskim, vintage, nowoczesnym, glamour. Wszystkie zdjęcia wnętrz pochodzą z prawdziwych mieszkań: zobaczcie jak można urządzić pokój dzienny.

Pokój dzienny: remont i zmiana wystroju pokoju

Po odpowiedzi na powyższe pytania, teraz swoje propozycje zmian wystroju pokoju dziennego przenieś to na papier. Zmierz wnętrze pokoju, by poznać powierzchnię ścian i podłogi, sprawdzić maksymalny rozmiar sofy, regału. Skonsultuj projekt swojego nowego pokoju dziennego z fachowcem od remontu lub projektantem wnętrz. Jeśli planujesz duży remont pokoju dzienngo przygotuj plan działania i oceń swój budżet. Zmiany w pokoju dziennym zacznij od przeróbek budowlanych. Potem w pokoju dziennym powinna się pojawić nowa podłoga, malowanie, meblowanie, dekorowanie.

Nie bój się remontu i większych zmian w pokoju dziennym. Jeśli zabudowę ściany w pokoju dziennym czy postawienie zestawu wypoczynkowego uniemożliwiają stary kaloryfer lub podwójne drzwi, przenieś je albo wybierz inne możliwości: płaski grzejnik ścienny lub kanałowy (w posadzce), przesuwne drzwi ze skrzydłami chowanymi w ścianie itp. Następnie dopasuj instalację elektryczną do projektu pokoju dziennego. Dobrze się zastanów, gdzie umieścisz w pokoju telewizor, stół, kącik do czytania. Zaplanuj przy nich odpowiednie podłączenia elektryczne oraz gniazda.

Pokój dzienny: ściany

Wybór białej farby na ścianę w pokoju dziennym jest jak najbardziej słuszny, jeśli chcesz rozjaśnić, optycznie powiększyć salon. Białe drzwi i stolarka okienna, jasne zasłony spotęgują ten efekt w wystroju pokoju. Nawet rozłożysta sofa będzie wydawać się lżejsza, jeśli dopasujesz ją barwą do ścian. W przestronnym słonecznym pokoju dziennym możesz śmiało sięgnąć po farbę w ciemniejszym odcieniu. Pamiętaj tylko, że im żywszy kolor, tym bardziej widoczne mankamenty ściany w pokoju dziennym, łatwiej też o smugi podczas malowania.
Otrzymanie perfekcyjnego efektu w dekoracji ściany w pokoju ułatwi uprzednie wygładzenie ściany (packą z materiałem ściernym), ewentualne użycie farby podkładowej. Malowanie, najlepiej wałkiem z długą rączką, rozpocznij od okna lub drzwi (ślizgające się po ścianach promienie słoneczne ukryją ewentualne nierówności).

W pokoju dziennym prostym sposobem na zmianę wystroju jest też zastosowanie tapety. Tapeta z wzorzystym motywem ukryje nierówności ściany, doda aranżacji pokoju dziennego dynamiki. Naklejając ją, należy pilnować, by na tej samej wysokości znalazły się identyczne elementy.

Pokój dzienny: podłogi

Wybór materiału na podłogi w pokoju dziennym jest bardzo ważny. Podłogi drewniane będą przytulne i ciepłe. Z uwagi na reprezentacyjny charakter pokoju dzienngo oraz częste użytkowanie tego pomieszczenia, warto zdecydować się na posadzkę z twardszych gatunków drewna, np. merbau, bambus, dąb, klon kanadyjski. Nie bez znaczenia jest też grubość desek podłogowych, zwłaszcza gdy zamierzasz je w przyszłości cyklinować. Im grubiej, tym lepiej. Wymieniasz podłogę tylko w pokoju dziennym? Dopasuj jej wysokość do posadzki w sąsiadującym wnętrzu.

Sposób montażu podłogi drewnianej w pokoju dziennym: szybszy i tańszy jest montaż bezklejowy, tzw. pływający lub na pióro-wpust. Przed zakupem desek upewnij się, że nadają się do takiego montażu. Przyklejanie desek do podłogi zajmuje więcej czasu i wymaga fachowej ręki, ale gwarantuje też stabilniejszy efekt niż w przy montażu bezklejowego, umożliwia późniejsze cyklinowanie posadzki. W obu przypadkach, podczas montażu, należy pamiętać o pozostawieniu przy ścianach szczeliny dylatacyjnej (eliminującej skutki naprężenia drewna), którą przykryjesz listwą przypodłogową.

W pokoju dziennym sprawdzą się też efektowne panele podłogowe. Warstwa dekoracyjna paneli laminowanych może wiernie odwzorowywać naturalne drewno – jego słoje, sęki, szorstką fakturę, a także deski szerokie (dyle) i wąskie deszczułki. Aby podłoga lepiej się prezentowała w pokoju dziennym, warto ułożyć panele prostopadle do okna (tak, by wpadające do wnętrza światło dzienne biegło wzdłuż desek, a nie zatrzymywało się na ich krawędziach).

Pokój dzienny: drzwi

Drzwi prawe czy lewe? - To pytanie, które na pewno usłyszysz, kupując nowe drzwi do pokoju dziennego. Aby na nie odpowiedzieć, wyobraź sobie, że stoisz przed drzwiami otwieranymi w twoją stronę. Zawiasy po lewej oznaczają drzwi lewe, po prawej – prawe. Montuj drzwi po pomalowaniu ścian i położeniu posadzki w pokoju.

Pokój dzienny: grzejnik

Podczas remontu pokoju dziennego często pada pytanie: odświeżyć stary grzejnik czy kupić nowy? Jeśli znudził ci się obecny kaloryfer, możesz nadać mu ciekawszy kolor, dopasować do koloru podłogi, ściany, mebli lub dekoracji w pokoju. Zeszlifuj poprzednią warstwę farby, oczyść powierzchnię, pokryj nową farbą do metalu. Jeśli grzejnik w pokoju dziennym jest nieatrakcyjny, za bardzo odstający od ściany, przeszkadzający w meblowaniu pokoju, warto wymienić go na nowocześniejszy, cieńszy lub węższy. Ponieważ instalacja grzewcza jest częścią wspólną budynku, upewnij się najpierw u administratora, czy nie ma przeciwwskazań do takich działań. Dobierz grzejnik w pokoju dziennym pod kątem przyłączeń (dolne lub boczne) oraz parametrów (wymaganej mocy grzewczej).

Pokój dzienny umeblowanie

Aby pokój dzienny był funkcjonalny, warto podzielić go na części - strefy (nawet nieduże), z konkretnym przeznaczeniem. Wydziel w pokoju dziennym wygodną strefę wypoczynkową (z sofą i stolikiem kawowym), stołową i telewizyjną. Pomiędzy nimi wyznacz wygodne, co najmniej metrowe przejścia. Znajdź też miejsce do przechowywania (w małym pokoju dziennym funkcje schowków może przejąć też sofa, puf, regał RTV). Nie ustawiaj wysokich i ciężkich mebli na wprost drzwi wejściowych do pokoju, bo przytłoczą wnętrze. Urządzając pokój dzienny meblami łatwymi do przesuwania, chowanymi jeden w drugi, składanymi czy modułowymi, zyskasz więcej możliwości aranżacyjnych. Kącik telewidza w pokoju dziennym warto umieścić bokiem do okna, a jeszcze lepiej z dala od niego, by promienie słoneczne nie padały na ekran. Wiszący telewizor możesz umieścić na specjalnym panelu, który ukryje kable.

Remont pokoju dziennego: kosztorys

Jeśli planujesz remont pokoju dziennego dokładnie sprawdź swój budżet. Podajemy orientacyjne ceny usług remontowych

INSTALACJE, ELEKTRYKA:

 • wykonanie podejścia pod grzejnik (miedź) 203 zł/szt.
 • instalacja grzejnika 86 zł/szt.
 • zainstalowanie oświetlenia górnego 60 zł/szt.
 • zainstalowanie punktu gniazda telewizyjnego 96 zł/szt.

ŚCIANY:

 • tapetowanie 16 zł/m²
 • dwukrotne malowanie farbami emulsyjnymi 5 zł/m²
 • malowanie na biało grzejników (bez materiału) 12 zł/żebro

POSADZKI:

 • demontaż starego parkietu 21 zł/m²
 • ułożenie paneli laminowanych 24 zł/m²
 • ułożenie desek typu barlinek 30 zł/m²
 • montaż listwy przypodłogowej 7,5 zł/m
Ocena: 0
Tekst: Matylda Gruman Zdjęcia: Łukasz Zandecki

POLECANE ARTYKUŁY