We współczesnym budownictwie duże przeszklenia w mieszkaniach z powodzeniem sprawdzają się w salonie, jak również w innych częściach mieszkania - jadalni czy sypialni. Przeszklenia nadają wnętrzom eleganckiego, nowoczesnego charakteru. Tego typu rozwiązania bardzo często możemy spotkać we wnętrzach industrialnych czy loftowych.

Okno z widokiem na wnętrze: poszerzamy domowe horyzonty

Jedną z największych zalet obecności przeszkleń w mieszkaniu jest przepuszczalność światła. W przeszkleniach wewnętrznych - szkło nie tylko urozmaica przestrzeń, ale również zapewnia bardzo dobre doświetlenie wnętrz. W ten sposób możemy więc doświetlić  w mieszkaniu miejsca oddalone od okien. Np. w ciemnym korytarzu- otwór w ścianie dobrze dosłonecznionego pomieszczenia wpuści do niego światło. Decydując się na przeszklenia wewnątrz mieszkania, możemy wyrażnie podzielić przestrzeń, jednocześnie nie zmniejszając jej optycznie. Szczególnie istotne jest to w przypadku małych metraży. Przeszklenia optycznie powiększą nawet najmniejsze pomieszczenia, stwarzając poczucie większej przestrzeni i swobody. Jasne wnętrza zawsze wydają się nam większe, dlatego nawet mała kawalerka z wysokimi oknami, będzie wyglądać na większą. Dodatkowo - właściwie rozmieszczone przeszklenia w mieszkaniu, mogą zmniejszyć straty ciepła w budynku, który absorbuje naturalną energię słoneczną.

Okno z widokiem na wnętrze: o czym należy pamiętać

Wybijając dodatkowe otwory w ścianach, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

1. Formalności
W ścianach działowych (do 16 cm, w tym 12 cm to cegły, reszta tynk) można wybić otwór, natomiast jakakolwiek ingerencja w ściany nośne wymaga konsultacji konstruktora i uzyskania pozwolenia w administracji budynku.

2. Cyrkulacja powietrza
Obliczając wydajność wyciągu kuchennego, należy wziąć pod uwagę "przestrzeń dodaną", czyli pomieszczenie za przebiciem. Sterowanie wentylacją warto umieścić w obydwu pomieszczeniach.

3. Kadrowanie
Z wybijaniem wewnętrznego okna jest jak z dekoracyjnym lustrem: trzeba pamiętać o kadrze- z każdej strony oraz pod różnymi kątami. To ważne, szczególnie gdy otwór wychodzić ma na pomieszczenie techniczne np. łazienkę.

Zobacz też: Aranżacja mieszkania z przeszkleniami we wnętrzu >>>