Biel na ścianie to bezpieczne rozwiązanie dla większości wnętrz tzw. problematycznych. Trudne poddasza, niskie stropy lub niewielkie okna często determinują słuszność wyboru tego podstawowego koloru ścian. Skąd jednak pewna niechęć do tej barwy i skojarzenia z "nudnym kolorem", czy też - o zgrozo - jego brakiem? Burzymy te mity: biel triumfalnie powraca na salony!

Białe ściany: barokowe dekoracje na współczesną nutę

Powracająca, ostrożnie acz konsekwentnie, moda na stylowe dekoracje stiukami we współcześnie aranżowanych wnętrzach, wymaga stosownej oprawy. Dziś - tak dalecy od klimatów obsesyjnego wypełniania wolnej przestrzeni w myśl poglądu horror vacui - chcemy, by nasze wnętrza były przestrzenne, uporządkowane i funkcjonalne. Jak to się ma do mody na stiuki - dekoracyjne gipsy bez żadnej pożytecznej funkcji w pakiecie? Jak we wszystkim w konsumpcyjnym świecie - mamy różne wersje "czystej formy". Ściany wyłożone stiukami w przestrzennych wnętrzach to wersja dla niepoprawnych estetów poszukujących romantycznych inklinacji w dawnym wzornictwie. Aby nie zaburzały ładu i porządku w obowiązujących współcześnie trendach na przestrzenność - warunkiem ich zastosowania we wnętrzu jest biel ścian i samych stiuków również. Takie wnętrza, opatrzone stylowymi meblami, w oszczędnej ilości, są w stanie zachwycić zarówno miłośników dawnych wnętrz, jak i na wskroś nowoczesnych "Współczesnych".

Białe ściany: cegła

Bielona cegła to rozwiązanie dla miłośników wnętrz w stylowych kamienicach z przełomu XIX/XX wieku, jak i amatorów życia w stylistyce "loft". Jej surowy charakter i niejednorodna powierzchnia nadaje wnętrzu cudownie "nie idealny" animusz i czyni go bardziej "ludzkim". Dla osób, które nie mają szczęścia do mieszkania w kamienicy lub lofcie, biała cegła jest lżejszym odpowiednikiem cegły klasycznej (czerwonej). O ile czerwona cegła mogła by przytłoczyć niewielkie przestrzenie, biała potrafi je rozświetlić, dodać surowości i sprawić, że nawet mieszkanie w nowym budownictwie może mieć w sobie buntowniczą, nie stypizowaną nutkę.

Białe ściany: uwidocznienie faktur

Faktury ścian, dywanów, zasłon i tekstyliów potrafią wydobyć z wnętrza atrakcyjną plastyczność. Stawiając na biel we wnętrzu, pozwolić sobie możemy na szaloną grę strukturalnych tynków, różnego wykończenia ścian (satynowych, strukturalnych, z połyskiem) oraz różnorodne gatunki materiałów tekstylnych. Oprawa okien welurowymi, tłoczonymi materiałami zestawiona z lekką koronką obrusa na stole, w otoczeniu bieli ścian wykończonych białym stiukiem może prawdziwie zachwycić i oczarować efektem finalnym.