Jak wydzielić strefy w mieszkaniu: ażurowa meblościanka i co więcej?

Właściwe wydzielanie stref w jednoprzestrzennym mieszkaniu lub w kawalerce, zaprocentuje w codziennym komforcie użytkowania małej przestrzeni. Jak wydzielić strefę snu, strefę dzienną lub kuchenną w kawalerce za pomocą ażurowej meblościanki? Zobaczcie nasze propozycje.

Meblościanka
Meblościanka
Ażurowa meblościanka czyli strefy w małym mieszkaniu
Biblioteczka w ofensywie
Ukryte schowki

Jak wydzielić strefy w mieszkaniu za pomocą umiejętnego manipulowania ścianami, meblami, rozwiązaniami do wnętrz? Czy masywne meble można odczarować z łatki "zawalidrogi"? Jak przekuć wadę w zaletę podczas wydzielania stref w mieszkaniu? Poznaj nasze "know how" stylowego wydzielania stref w mieszkaniu!

Czytaj też: Jej szerokość MEBLOŚCIANKA: historia meblościanki >>>

Wydzielanie stref: ażurowa meblościanka

Ażurowa meblościanka to wciąż niedoceniany mebel, który w sposób szybki i małoinwazyjny (łatwy w montażu i demontażu) wydzieli nam potrzebne strefy w jednoprzestrzennej kawalerce czy mieszkaniu typu studio. Główne zalety ażurowej meblościanki? Możesz ją postawić wszędzie: na środku, przy ścianie, obok wejścia i przy oknie. Umieszczona blisko łóżka wydzieli strefę sypialni, stanowiąc jednocześnie wygodne półki na wieczorną lekturę czy filiżankę herbaty. Jeśli zapragniemy pełnej ściany odgradzającej nas od części salonu czy kuchni, ażurową meblościankę wystarczy wypełnić dopasowanymi do przegród i półek dekoracyjnymi pudłami (kartonowymi, kolorowymi, jednobarwnymi, z materiału), idealnymi do estetycznego przechowywania na małej przestrzeni. Takie rozwiązanie dodatkowo zagwarantuje nam łatwiejsze utrzymanie porządku - kurz nie będzie miał dostępu do szczelnie wypełnionej przestrzeni półek. Dodatkową fcechą ażurowych meblościanek jest ich dekoracyjność. Nieregularny układ półek, pionowe i poziome ich podziały lub fragmentarycznie zasłonięte przestrzenie stworzą dekoracyjną szachownicę, która dzięki oryginalnym podziałom stanie się dekoracją samą w sobie. O mnogości wykorzystania przeziernych półek tego mebla wystarczy tylko wspomnieć (ekspozycja roślin, pamiątek z podróży, ciekawych układów księgozbiorów, np. w kolorystycznym układzie ombre).

Wydzielanie stref: meble wielu funkcji

Wyspa kuchenna i biblioteczka w jednym? Czemu nie, jeśli pozwoli nam to umiejętnie pogodzić finezyjny, nowoczesny salon z wygodną przestrzenią do gotowania. Masyw kuchennej zabudowy i tak musi znaleźc się w jednoprzestrzennej aranżacji. Dlaczegoby nie dodać do niego funkcji równie masywnego w odbiorze regału, jeśli można pogodzić obydwie role w ramach jednego mebla? Dzięki temu obydwie przestrzenie: relaksacyjnego salonu i wygodnej kuchni, miękko i swobodnie stopią się we wspólnej architektonicznie przestrzeni. Do tego masywna bryła kuchennej zabudowy, odciążona "salonową funkcją", przestanie być tylko koniecznym w aranżowanej przestrzeni gabarytem, a stanie się naturalną barierą dzielącą i spajającą jednocześnie różne funkcje w ramach jednej przestrzeni.

Wydzielanie stref: kominek lub... komin

Jeśli coś się nie mieści i nigdzie nie pasuje - postaw to na środku. Centralne umieszczenie nieforemnego, masywnego lub trudnego do wkomponowania elementu, jakim może być kominek lub piec, stwarza nową perspektywę aranżacji otwartej przestrzeni kawalerki czy mieszkania typu studio. Wymuszone centralnym ustawieniem trudnego elementu pełnoplastyczne (z każdej strony) opracowanie kominka czy pieca, stworzy estetyczne cztery ściany. W zależności od punktu mieszkania, w jakim przebywamy, możemy wyznaczać względem niego strefy: punkt wnętrza niewidoczny w pełni ze strefy gotowania, może stać się strefą wypoczynkową; najbliższe sąsiedztwo strefy kuchennej - strefą jadalnianą. Po układzie mieszkania, zanim wypełnimy je meblami, należy nieco pospacerować, wyobrażając sobie swoje w nim aktywności. Uwzględniając wpadające zza okien światło, pory dnia w jakich będziemy chcieli odpoczywać, a w jakich wygodnie gotować i podejmować gości jednocześnie. Różne sytuacje dnia codziennego, naszych rytuałów i  nawyków, pomogą w opracowaniu optymalnych stref aktywności w jednoprzestrzennym mieszkaniu. Wystarczy się dokładnie przyjrzeć - sobie i swojemu życiu.

Ocena: 5
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY