CES, czyli Consumer Electronic Show, to największe na świecie targi elektroniki konsumenckiej. W tym roku producenci mniej skupili się na konkretnych nowościach produktowych. Zamiast drobnych innowacji w pralkach czy telewizorach, na CES 2018 zobaczyć można było poznać technologię, która w najbliższym czasie stanie się nasza teraźniejszością.

CES 2018. Internet nowej generacji – 5G i  WiFi Mesh

Kto nie słyszał o WiFi? Bezprzewodowy internet stał się powszechny – w domu, w pracy, w centrach handlowych, na lotniskach. Jest prawie wszędzie. A tam, gdzie nie ma WiFi, posiłkujemy się coraz szybszym internetem mobilnym. Obecnie internet mobilny wykorzystuje technologię 4G, inaczej zwaną LTE. Po roku 2020 prężnie ma się rozwijać sieć w technologii 5G. Już teraz trwają testy takiej łączności, a producenci prezentują pierwsze smartfony, routery mobilne i inne urządzenia wykorzystujące ją. Sieć 5G będzie szybsza nawet do 1 Gbits, co oznacza, że nie poczujemy różnicy między internetem światłowodowym a mobilnym. Jednak to nie prędkość ma być kluczowa, a właśnie wszechobecność sieci. W świecie internetu 5G poprzez sieć mają się komunikować samochody, łacząc się ze sobą nawzajem, ze światłami drogowymi, a także z naszymi telefonami. Taka globalna wymiana informacji ma ułatwić funkcjonowanie we współczesnym świecie. Mimo że testy już trwają, to koncepcja ta wciąż wydaje się pomysłem rodem z filmu science-fiction

.. Telewizor 2018 z targów CES – futurystyczne pomysły, które zmienią nasze domy

Technologia WiFi Mesh szerzej zaistniała już w 2017 roku, a na targach CES 2018 w Las Vegas swoje urządzenia wykorzystujące ją prezentowały m.in. Nokia i Samsung. WiFi Mesh to maleńkie routery WiFi, które komunikują się między sobą, dzięki czemu zasięg sieci bezprzewodowej lepiej pokrywa obszar domu.  W dodatku zarządzanie i konfiguracja tych urządzeń odbywa się przez smartfona, co czyni je banalnymi w obsłudze. Stworzenie domowej sieci internetowej nie będzie już wymagało pomocy informatyka ani zaprzyjaźnionego eksperta. Na razie jednak takie routery nie należą do najtańszych.

CES 2018. Głosowi asystenci – Siri, Alexa, Google Assistant i Bixby

Wiele sprzętów zaprezentowanych na CES 2018 wykrozystuje funkcję asystenta głosowego. Amerykański oddział Whirlpoola zapowiedział, że nowe sprzęty AGD będzie można kontrolować z poziomu zegarka Apple Watch, a także wydawać im komendy głosowo – przy pomocy Siri lub Amazon Alexa. Telewizory LG zintegrowane zostały z kolei z Google Assistant, a Samsunga z Bixby. Obsługę tych asystentów zapowiedzieli też producenci samochodów.

O co chodzi z tymi dziwnymi nazwami? Siri, Alexa, Bixby oraz Google Assistant to głosowi asystenci. Zamiast sięgać po aplikację czy sterować określonym urządzeniem bezpośrednio (przez panel sterowania np. pralki), wystarczy wydać komendę głosową. Asystenta głosowego możemy zapytać, kiedy skończy się pranie albo poprosić go o zgaszenie światła. Jest to naprawdę wygodne, zwłaszcza że komendy te są bardzo naturalne. Problem w tym, że asystenci obecnie nie mówią po polsku i nie zanosi się na to, by w tym roku się to zmieniło.

CES 2018. Internet Rzeczy, czyli lodówka i prysznic podłączone do sieci

Skoro pralka korzysta z asystenta głosowego, to znaczy, że musi być podłączona do internetu. Na targach CES 2018 prezentowano podłączenie do siecie dosłownie wszystkich sprzętów domowych. Łącznie z tym, że pojawił się prysznic sterowany smartfonem, a nawet obsługiwana w ten sam sposób toaleta. Może się to wydać absurdalne, bo trudno wyobrazić sobie potrzebę spuszczania wody telefonem.

Samsung FamilyHub – lodówka z dużym ekranem, która wie, jakie produkty są w środku – to z kolei genialny pomysł i rozwiązanie niezwykle praktyczne. FamilyHub ma w tym roku zadebiutować w Polsce. Poinformuje nas, którym produktom kończy się termin przydatności do spożycia i zaproponuje przepisy, w jakich możemy je wykorzystać. Pozwoli też zdalnie sprawdzić swoją zawartość, byśmy w czasie zakupów nie duplikowali zasobów żywności. Warto też podkreślić, że podłączenie AGD do sieci umożliwia poszczególnym urządzeniom także komunikowanie się między sobą, a więc i automatyzację wielu czynności.

Urządzeń domowych typu smart będzie w 2018 coraz więcej, staną się też bardziej przystępne cenowo. Czas jednak zweryfikuje, które rozwiązania okażą się przydatne, a które pozostaną zaledwie gadżetem.

CES 2018. Inteligencja w domu i w zagrodzie

Targi CES to w coraz większej mierze również targi motoryzacyjne. Na ulice Las Vegas wyjechało kilka modeli samochodów autonomicznych, czyli takich, które nie wymagają zaangażowania kierowcy. Co więcej, w ostatnich dniach General Motors pokazał swój pierwszy samochód bez kierownicy. Pojazdy tego typu w sprzedaży mają się pojawić w 2020 czy 2022 roku, zatem w bardzo nieodległej przyszłości.

CES 2018, gigantyczną imprezę poświęconą elektronice konsumenckiej, można podsumować właśnie słowem: inteligencja. Z jednej strony producenci chcą, abyśmy otaczali się sprzętami wyposażonymi w sztuczną inteligencję, które uczą się naszego zachowania i zwiększają komfort życia. Z drugiej strony my musimy być na tyle inteligentni, by połapać się w kolejnych nowinkach technologicznych i zachowując zdrowy rozsądek, wybrać z bogatej oferty te sprzęty, które rzeczywiście będą nam przydatne na co dzień.