Budowa kominka krok po kroku. Od czego zacząć, na co zwrócić uwagę?

Aby kominek cieszył nas przez długie lata bezproblemową pracą, należy zadbać o dwie fundamentalne sprawy. Po pierwsze wybrać produkt od renomowanego producenta. Po drugie – zgłosić się do profesjonalisty, który fachowo przeprowadzi montaż. Nie znaczy to jednak, że ważne punkty procesu budowy kominka nie pozostają po stronie inwestora. Jakie?

Budowa kominka krok po kroku. Kominek gazowy LEO 70 w obudowie narożnej o geometrycznej fakturze
Budowa kominka krok po kroku. Nowoczesna obudowa integrująca kominek i telewizor
Budowa kominka krok po kroku. Nowoczesna obudowa z drewna.
Budowa kominka krok po kroku. Klasyczna obudowa z marmuru lub piaskowca
Budowa kominka krok po kroku. Prosta, nowoczesna obudowa

Nie ma nic bardziej urokliwego niż ogień płonący w kominku. Nie tylko grzeje, także wspaniale relaksuje i koi widokiem igrających płomieni. Aby jednak ogień załpłonął na kominku, najpierw musimy zadbać krok po kroku przeprowadzić niezbędne prace.

Krok 1. Wybór miejsca

Jeżeli chcemy wybudować kominek, musimy znaleźć na niego odpowiednie miejsce. Na co zwrócić uwagę? Na to, by kominek był widoczny z wielu punktów mieszkania. Jednocześnie przed nim powinna znaleźć się przestrzeń na meble wypoczynkowe. Oczywiście nie w bezpośredniej bliskości – ze względów pożarowych, ale i z uwagi na komfort użytkowników. Pamiętajmy też, że obsługa kominka wymaga swobody przemieszczania się i ruchu.

Nie możemy przy tym zapominać o kwestiach technicznych. Tradycyjny kominek wymaga oparcia na solidnym stropie oraz podłączenia do wolnego przewodu kominowego, a także doprowadzenia do pomieszczenia wentylacji o odpowiedniej przepustowości. Czy wybrane przez nas miejsce spełnia te dwa kryteria? O to najlepiej zapytać specjalistę zajmującego się montażem kominków, który albo rozwieje wątpliwości, albo zaproponuje rozwiązania pozwalające pokonać ewentualne trudności techniczne. 

Krok 2. Wybór kominka i oprawy

Wybierając kominek, należy uwzględnić przede wszystkim wytrzymałość podłoża oraz dostęp do przewodu kominowego o określonych parametrach (średnicy i wysokości), które będą odpowiednie do danych typów i wymiarów paleniska. Nie są to sprawy proste, a od nich w zasadniczej mierze zależy powodzenie projektu, czyli późniejsza bezproblemowa praca całego systemu. O wybór kominka idealnego do naszych potrzeb oraz do warunków domu czy mieszkania najlepiej więc zwrócić się do fachowca, który najtrafniej dobierze właściwy model. 

A my? Możemy z powodzeniem zająć się najprzyjemniejszym aspektem całej operacji, czyli projektowaniem oprawy kominka. Klasyczna oprawa (tzw. portal), nowoczesna obudowa czy palenisko umieszczone w ścianie? Kamień, ceramika, metal, a może tynk wykończony farbą w starannie dobranym kolorze? Z tradycyjną półką na dekoracyjne drobiazgi czy bez niej? Jak widać, nawet same kwestie estetyczne potrafią stać się dużym wyzwaniem. A gdy do tego dojdzie jeszcze wybór akcesoriów kominkowych, okaże się, że instalacja kominka to ogromne pole dla twóczej ekspresji.

 Kominek powietrzny NBC w obudowie z betonu

Kominek powietrzny NBC w modnej obudowie z betonu architektonicznego.

Fot. Materiały prasowe Kratki.pl

Krok 3. Montaż kominka 

Od czego zacząć montaż kominka? W domach nowo budowanych prace można rozpocząć po wybudowaniu stanu surowego zamkniętego oraz wykonaniu wylewek, ale przed położeniem posadzki – parkietu, paneli itp. Wcześniej powinien być także zbudowany komin. Jeśli jest murowany, trzeba zainstalować w nim wkład kominowy odpowiedni do urządzeń na paliwa stałe z podłączeniem pod kątem 45°.

W istniejących domach i mieszkaniach prace te przebiegają podobnie, choć – jak wszystkie remonty i przebudowy – przebiegają w nieco trudniejszych warunkach. Przede wszystkim należy zabezpieczyć istniejące posadzki na czas kucia i murowania, a jeśli podłączenie kominka wymusi przebudowę istniejących instalacji – trzeba działać szczególnie ostrożnie. I tu więc warto oprzeć się na fachowej wiedzy oraz doświadczeniu profesjonalnego montera kominków, który wszelkie prace wykona z faktycznym znawstwem, tzn. zgodnie ze sztuką i z wykorzystaniem odpowiednich, bezpiecznych materiałów o najwyższych cechach użytkowych.

Krok 4. Nauka obsługi kominka

Gdy kominek będzie gotowy, pozostanie nam tylko... nauczyć się obsługi. Profesjonalny monter kominków sam przeprowadzi pierwsze rozpalenie, aby upewnić się, że instalacja przebiegła pomyślnie. Jednocześnie zaproponuje, że nauczy domowników, jak eksploatować urządzenie, by dobrze i bezawaryjnie służyło przez wiele lat. Zwróci uwagę zarówno na bieżącą konserwację, jak i na właściwy sposób palenia. Dzięki temu cieszyć się wizją i ciepłem ognia we własnym salonie będziemy mogli w sposób przyjazny i dla środowiska, i dla naszego portfela, ekologicznie i ekonomicznie.

 Kominek powietrzny NADIA w obudowie z polerowanego granitu.

Kominek powietrzny NADIA w obudowie z polerowanego granitu.

Fot. Materiały prasowe Kratki.pl

Ocena: 0
Zdjęcia: Materiały prasowe Kratki.pl

POLECANE ARTYKUŁY