Aranżacja wnętrza: oryginalna cegła na ścianie i pomysł na oświetlenie!

Oryginalna cegła na ścianie, nowoczesne oświetlenie i realizacja wnętrzarskich marzeń właścicieli to prawdziwy sukces aranżacji wnętrza w przedwojennej kamienicy na warszawskim Żoliborzu. Pokazujemy jak przy pomocy doświadczonego architekta wnętrz możliwa jest realizacja marzeń o wygodnym mieszkaniu w przedwojennej kamienicy dla energicznej rodziny z małymi dziećmi.

Pomysł na oświetlenie salonu w starej kamienicy
Biblioteka z drabiną w starej kamienicy
Obudowa grzejników żeliwnych w sypialni w starej kamienicy
Widok na salon z kuchni
Kącik baristy w udanym projekcie kuchni

Właściciele marzyli o mieszkaniu w przedwojennej kamienicy. Znaleźli mieszkanie w budynku z 1928 roku na warszawskim Żoliborzu. A że było naprawdę  ich wielkim marzeniem, nawet nie przestraszyli się tego, że było ruiną. Postanowili ocalić oryginalny dębowy parkiet, dwuskrzydłowe drzwi i cegły na ścianach, czyli wszystko co tworzy klimat tego domu. By dostosować 105 metrowe mieszkanie do potrzeb czteroosobowej rodziny, architekt wnętrz Barbara Kowzan, z zastanych czterech pokoi, przechodniego salonu z kuchnią i łazienki, zmieniając układ pomieszczeń  wydobyła nie tylko drugą łazienkę ale także przylegającą do kuchni spiżarnię. Powstało wymarzone, funkcjonalne, zaaranżowane w duchu młodości mieszkanie w przedwojennej kamienicy dla małżeństwa z dwójką malutkich dzieci.

Aranżacja wnętrza: projekt ze specjalnymi zamówieniami

By powstało wygodne wnętrze na miarę potrzeb, właściciele sporządzili brief dla pani architekt. Sprecyzowali tam swoje marzenia i potrzeby. Brief okazał się bardzo pomocny – ułatwił nie tylko porządkowanie pomysłów, ale i ich eliminację. Jak się okazało nadmiar pomysłów, jak na takie mieszkanie, mieli nie tylko właściciele ale i architekt. Dzięki niemu najważniejsze pomysły zostały zrealizowane, nic istotnego nie umknęło, a co najważniejsze nie pojawiły się rozwiązania i rzeczy zbędne. Takimi pomysłami było wydzielone wygodne miejsce w kuchni na ekspres do kawy, gabinet z biblioteką na całą ścianę z drabiną, a w salonie miejsce na gramofon.

Aranżacja wnętrza: w kuchni  konieczne miejsce dla baristy

Kuchnia, jak to kuchnia, powinna być przede wszystkim ergonomiczna. Ale  nie zaszkodzi, jeśli przy okazji będzie ładna. I tutaj wszystko się udało. Dolna zabudowa wykończona ciemnym fornirem mieści najpotrzebniejsze sprzęty i podręczne zapasy. Reszta znajduje się w wysokiej zabudowie przy lodówce i w wygospodarowanej przez architektkę spiżarni. Nie wieszano tu tradycyjnych górnych szafek. Zastąpiły je otwarte, białe półki na ładne, podręczne drobiazgi. Ale najważniejsze w kuchni jest to, że udało się zrealizować marzenie właściciela domu, czyli „kącik baristy”. Kącik nie jest wcale takim kącikiem tylko zajmuje prawie połowę dolnej zabudowy kuchni. Mieści specjalny ekspres do kawy, młynek oraz liczne akcesoria i filiżanki. A co najważniejsze kącik został zaaranżowany tak, że można przy nim usiąść na metalowym stołku w stylu industrialnym i wypić bez pośpiechu poranną kawę. Przysłowiową kropką nad „i” w kąciku baristy jest zawieszona nad nim lampka w kształcie odwróconej filiżanki do kawy. Cechą wyróżniającą tę kuchnię spośród innych jest nietypowa jak na to pomieszczenie podłoga czyli dębowy parkiet. Dzięki niemu kuchnia mimo industrialnego oświetlenia jest ciepła i przytulna.

Aranżacja wnętrza: biblioteka z drabiną

Marzeniem właścicieli było posiadanie biblioteki. I to takiej na całą ścianę. I z drabiną na stałe, z której można sięgać po książki leżące najwyżej. Marzenie się spełniło. Wysoka na 3 metry ściana mieści wszystkie książki, a półki zostały wyposażone w metalowy reling do którego przymocowano drewnianą drabinę. W gabinecie znalazło się także miejsce na dwuosobowe biurko, zrobione na zamówienie. Wyjątkową dekoracją gabinetu jest ściana z cegły przy biurku. Ściana z cegły jest oryginalna - jest to ściana budynku.  Tynk odkuwano podczas remontu i właściciele z architektką coraz bardziej się upewniali, że to dobry pomysł, że  cegła na ścianie zasługuje na ekspozycję. W gabinecie warto tez zwrócić uwagę na nowoczesne oświetlenie. Jedno miejsce przy biurku wyposażone jest w lampę biurkową, drugie w kinkiet umieszczony na ścianie z cegły. Bibliotekę oświetlają reflektory umieszczone na szynoprzewodzie.

Aranżacja wnętrza: gramofon w salonie

Następnym marzeniem właścicieli, ujętym w briefie dla architektki, było miejsce w salonie na gramofon i duże głośniki. Oboje kochają przede wszystkim jazz, uzbierali nawet całkiem pokaźną kolekcję winyli, która  ukryli w starej skrzyni na pociski znalezioną kiedyś w antykwariacie. Cały sprzęt grający, z telewizorem, znalazł swoje miejsce pod  ścianą  z cegły, tym razem w salonie. W aranżacji salonu też widać zamiłowanie właścicieli do nietuzinkowego oświetlenia. Jest lampa „zadaniowa” na szynoprzewodzie umieszczonym bezpośrednio na suficie. Jest oprawa umieszczona centralnie, składająca się z kilku identycznych prostych abażurów zebranych w pęk. Jeszcze inna lampa z trzema małymi abażurkami wisi przy ścianie z cegły oświetlając szafkę TV. Przy sofie znalazła swoje miejsce lampa podłogowa w industrialnym stylu. Pozornie każda z tych lamp jest z innej bajki, jednak tworzą razem przemyślaną i wyjątkową kompozycję. I to nie tylko w salonie z kuchnią ale w całym mieszkaniu. W każdym pomieszczeniu znajdziemy wyjątkowe i nieoczekiwane w tym miejscu oświetlenie.

Aranżacja wnętrza: pomysły architekta wnętrz

Oprócz spektakularnej biblioteki z drabiną w gabinecie, decyzji o odkuwaniu tynku i eksponowaniu ścian z cegły, zaprojektowaniu kilku mebli na zamówienie, wygospodarowaniu miejsca na drugą łazienkę i spiżarnię, trafionym pomysłem architektki  wnętrz, wartym naśladowania, jest zabudowa pod oknem w sypialni. Obudowa tradycyjnych grzejników z otwartymi szafkami i szerokim, ponadwymiarowym parapetem służy nie tylko jako dodatkowe miejsce do przechowywania ale także jako siedzisko. Żeliwne grzejniki żeberkowe, a nawet piony grzewcze wyeksponowane na szarej ścianie pomiędzy oknami, zyskały nowy wymiar. W towarzystwie oryginalnej cegły na ścianie podkreślają charakter przedwojennej kamienicy. Te oryginalne detale uzupełnione nowoczesnym oświetleniem i meblami na zmówienie świadczą o tym, że wnętrza są zamieszkane przez młodą, energiczną rodzinę.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Małgorzata Góra

POLECANE ARTYKUŁY