Aranżacja wnętrz: unikaty z drugiej ręki, czyli jak upolować design!

Polowanie na design to dla świadomych odbiorców prawdziwy dreszczyk emocji i koneserskie współzawodnictwo. Tropienie wzornictwa to nie są zwykłe zakupy. Liczy się refleks, wiedza i wyczucie. Jak skutecznie polować na design z rynku wtórnego? Zobaczcie galerię niezwykłych zdobyczy dobrego wzornictwa z drugiej ręki!

Polowanie na polski design
Polowanie na polski design
Polowanie na polski design
Polowanie na polski design
Polowanie na polski design

Jak skutecznie tropić ponadczasowe wzornictwo na rynku wtórnym? Zobacz o czym warto pamiętać zaczynając przygodę z łowieniem dobrego designu w internecie, na aukcjach i targach.

Polowanie na design: bądź czujny!

Polowanie na dizajn zaczyna się przy altanach śmietnikowych – tam zaglądają osoby, które sprzedają meble w sieci. Przeczesują też internet – jeśli ktoś pozbywa się wyposażenia po dziadkach (zwykle na olx.pl, Allegro, eBay), pierwsi zgłaszają się do niego handlarze. Uprzedź ich! Będzie taniej, a nawet za darmo – jeśli bliscy nie mają pomysłu na wykorzystanie starych rzeczy, ale żal im je wyrzucać; wtedy kosztem jest tylko transport. Trzeba zaglądać na stronę codziennie, rano lub późnym wieczorem (oferujący wrzucają ogłoszenia po przyjściu do pracy lub gdy dom już usypia).

Zobacz WIDEO: Jak usunąć starą farbę z drewnianego mebla?

Polowanie na design: co wybierać?

Jeśli chcesz ustrzelić coś ciekawego, omijaj hurtowników (uwaga nie dotyczy oficjalnych dystrybutorów). Ktoś, kto oferuje kilkadziesiąt takich samych krzeseł, budzi podejrzenie o handlowanie dizajnem inspirowanym, czyli podróbkami (chyba, że wyprzedawane jest wyposażenie jakiegoś obiektu, np. kina; wtedy można kupić stare fotele nawet za 30–40 zł za sztukę!). W przypadku klasyków dizajnu dobrze porównać parametry oferowanego mebla z oryginałem – na stronie projektanta lub producenta. W sieci można też znaleźć zdjęcia i opisy mniej znanych projektów, np. polskiego wzornictwa z lat 50.–70. Warto się z nimi zapoznać, zwłaszcza gdy zamierzamy zainwestować w coś bardzo zniszczonego.

Zobacz WIDEO: Szlifowanie mebli drewnianych

Polowanie na design: ważna podpowiedź.

Smukłe, toczone i zwężające się do dołu nóżki (ale nie tylko one), zakończone kuleczkami, to tzw. motyw atomu (USA) i wisienki (Francja) – prawdziwy hit, tak jak plecionki, także z żyłek. Na początki swojej przygody z polowaniami na prawdziwy polski design skorzystaj z doświadczenia i porady zaprzyjaźnionych pośredników-fascynatów dizajnu. Zwrócą Twoją uwagę na detale i szczegóły, które wpłynął na decyzję o zakupie, a o których wcześniej nie miałeś pojęcia.

Więcej inspiracji:

Ocena: 0
Tekst: Opracowanie: Redakcja Źródło: M jak mieszkanie 02/2016 Zdjęcia: Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY