Jednym z najważniejszych elementów w aranżacji poddasza jest odpowiedni wybór okien. Okno dachowe jest idealnym sposobem na doświetlenie ciemnego wnętrza poddasza. Wybierając odpowiedni model okna, zapewnimy nie tylko optymalne oświetlenie przestrzeni, ale wprowadzimy także do wnętrza poddasza dodatkowy element dekoracji.

Okno dachowe: jakie wybrać?

  • Decydując się na okna zamontowane w połaci dachu, warto zastanowić się nad wyborem konkretnego modelu okna dachowego. Na rynku dostępne są np.: okna uchylne, uchylno-obrotowe lub obrotowe. Pamiętajmy, że sposób otwierania okna ma duży wpływ na późniejszy komfort użytkowania, a także sprawia, że poddasze staje się bardziej funkcjonalne.
  • Do wyższych poddaszy zaleca się okna obrotowe, których oś obrotu znajduje się dokładnie w połowie wysokości skrzydła okiennego. Możliwość obracania okna docenimy np. podczas mycia okien. W przypadku okien obrotowych, umycie zewnętrznego okna będzie możliwe od wewnątrz pomieszczenia, bez konieczności wchodzenia na dach.
  • Kolejnym rodzajem okien dostępnych na rynku są okna uchylne, które dzięki uchylaniu się do zewnątrz, zapewniają maksimum wygody użytkowania. Okna uchylne otwiera się za pomocą klamek umieszczonych w ich dolnej lub górnej części skrzydła. Przy wyborze okna uchylnego warto pamiętać, że ten typ okien sprawdzi się jedynie w podwójnym zestawieniu. Umieszczenie jednego okna uchylnego przy drugim, znacznie ułatwi mycie szyb, ponieważ dzięki uchyleniu możemy umyć zewnętrzną część sąsiedniego okna.
  • Do oświetlenia poddasza możemy wybrać także okno uchylno-obrotowe, które ma dwie osie obrotu skrzydła. Ten model okien łączy w sobie zalety okna uchylnego, jak i tego obrotowego.
  • Jeśli zależy nam na większej prywatności, przy wyborze okna dachowego warto zwrócić uwagę na żaluzje zewnętrzne i wewnętrzne, a także rolety i markizy. Rolety zewnętrze oprócz tego, że zatrzymują promienie słoneczne, izolują także okna dając efekt zaciemnienia, a także tłumią hałas dochodzący z zewnętrz.