Anturium - efektowna roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz

Anturium od lat pozostaje w czołówce najpopularniejszych roślin doniczkowych wykorzystywanych do dekoracji wnętrz. Jego egzotyczne kwiaty i ciemnozielone błyszczące liście zachwycą każdego. Jak eksponować anturium w domu? Jak pielęgnować ten wyjątkowej urody kwiat doniczkowy?

Anturium w salonie
Anturium o zielonych kwiatach
Białe anturium
Anturium w miedzianych donicach
Anturium w szerokich misach

Anturium rośnie dziko w Meksyku, Brazylii, Argentynie i Paragwaju, zasiedlając korony drzew. Jego naturalne środowisko charakteryzują wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza. I o tym musimy pamiętać decydując się na uprawę anturium w domu.

W naszym kraju anturium znane jest jako roślina doniczkowa. Od dawna uprawia się je także na kwiat cięty - jest wyjątkowo trwałe (w wazonie może stać ponad miesiąc!). W kwiaciarniach często spotkać można cięte liście anturium, które wykorzystuje się do tworzenia bukietów i kompozycji florystycznych. Kwitnące doniczkowe anturium bardzo chętnie jest kupowane na prezent. Jest to bowiem roślina wyjątkowo efektowna!

>> Zobacz też: Kalanchoe - kwitnąca roślina doniczkowa do dekoracji wnętrz

Jak wygląda anturium?

Gdy patrzymy na anturium, uwagę zwracają przede wszystkim niezwykłe kwiaty o ciekawej budowie. Częścią ozdobną kwiatu anturium jest osadzona na długim pędzie sercowatego kształtu pochwa, która otacza kolbowaty kwiatostan. Pochwa ta w zależności od odmiany może mieć barwę białą, różową, zieloną, czerwoną, bordową, filetową, żółtą, może też być dwukolorowa albo mieć ozdobne żyłkowanie. Wielkość pochwy także zależy od odmiany i może wynosić od kilku do kilkunastu cm.

>> Nie przegap: Kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie: poinsecja, grudnik, cyklamen, azalia, begonia

 

Jak eksponować anturium we wnętrzu?

Anturium to atrakcyjna roślina doniczkowa, warto więc odpowiednio je wyeksponować w mieszkaniu. Zanim jednak wybierzemy dla niej idealne miejsce, zadbajmy o efektowną oprawę rośliny. Sprzedawane w sklepach czy kwiaciarniach anturia rosną bowiem najczęściej w mało ozdobnych plastikowych doniczkach (bardzo często czarnego koloru). Warto więc albo przesadzić roślinę do ładnej doniczki, albo choćby wstawić tę zakupioną w ozdobną osłonkę. Wybierając doniczkę lub osłonkę pamiętajmy jednak, by kolorem i wymiarami pasowała do rośliny, a jednocześnie do wystroju wnętrza.

Donice na taras, doniczki na balkon, kompozycje kwiatowe w donicach - inspiracje i porady >>>

Kwitnące anturium atrakcyjnie prezentuje się właściwie w każdym miejscu. Można je postawić zarówno na okiennym parapecie (pamiętając, by nie było zbyt mocno nasłonecznione, bo wtedy może roślinie grozić poparzenie liści!), komodzie, regale czy stole w salonie, jak i na półce zawieszonej na ścianie. Nie stawiajmy jednak rośliny zbyt wysoko - wtedy bowiem podziwiać będziemy jedynie spodnią stronę zielonych liści!
Nawet jeden egzemplarz anturium atrakcyjnie będzie się prezentować we wnętrzu. Nie wymaga towarzystwa innych roślin. Z okazów o mniejszych rozmiarach można jednak tworzyć jednogatunkowe kompozycje. W takich aranżacjach można wykorzystać rośliny o takim samym bądź różnych kolorach kwiatów.

>>> Aglonema – ciekawa roślina doniczkowa o dekoracyjnych liściach. ZDJĘCIA

Jakie warunki należy zapewnić anturium?

Aby anturium było długo atrakcyjne i obficie kwitło trzeba zapewnić mu właściwe warunki wzrostu.

  • Podłoże dla anturium - powinno być lekkie, próchniczne, przepuszczalne, o pH 4,5–5,5 (można do uprawy anturium zastosować ziemię do storczyków). Przy sadzeniu na dnie doniczki zawsze należy dać warstwę drenażu (np. keramzytu).
  • Temperatura dla anturium - powinna oscylować w granicach 22–24 st. C, a zimą powinna być nieco niższa (15–18 st. C).
  • Światło dla anturium - powinno być rozproszone, nie bezpośrednie.
  • Wilgotność powietrza dla anturium - powinna być wysoka. Można ustawić roślinę w doniczce na podstawce wypełnionej drobnymi kamieniami zanurzonymi w wodzie (sama doniczka nie powinna stać w wodzie).


Jak pielęgnować anturium w domu?

Anturium potrzebuje regularnego podlewania, raz lub dwa razy w tygodniu (tak, by ziemia w doniczce była stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Podlewać należy wodą odstałą (nie bezpośrednio z kranu), o temperaturze pokojowej. Zimą podlewanie należy ograniczyć. Do nawożenia wykorzystujemy nawozy wieloskładnikowe, ale bardziej rozcieńczone niż dla innych kwiatów doniczkowych. Ważne jest regularne czyszczenie liści - najlepiej myjąc je wilgotną ściereczką. Liście można nabłyszczać.

Ocena: 0
Tekst: Magdalena Michalak Zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia

POLECANE ARTYKUŁY