Planujesz wiosenne zmiany w dekoracji okien, ale nie wiesz czy pozostać wierną tradycyjnym firanom czy może zrezygnować z nich na rzecz kolorowych zasłon? Zastanawiasz się czy rolety w oknach są passe? Podpowiadamy jakie firany wybrać, aby wpuścić do wnętrza jak najwięcej wiosennego słońca, a także radzimy w jakich sytuacjach sprawdzą się wracające do łask rolety.

Wiosenna dekoracja okna: jaką firankę wybrać?

Zmiana aranżacji okna wpływa odświeżająco na wnętrze. Najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie zasłon do stylu wnętrza i widoku, jaki się za nimi roztacza. Pamiętajmy jednak, że w małych pokojach lepiej unikać ostrych, dużych wzorów w intensywnych kolorach, ponieważ zdominują one wnętrze. Dobrze dobrany wystrój okien powinien być dopełnieniem aranżacji wnętrza. Delikatna dekoracja okna sprawi, że pokój wyda się większy i będzie w nim jaśniej. Lekka firanka filtruje światło i kieruje je w głąb pokoju. Warto jednak unikać firanek w mocnych kolorach, takich jak: czerwień, zieleń czy fiolet, bo cały pokój będzie w kolorowej poświacie. Efekt może być niezbyt korzystny. Jeśli zdecydujemy się na dekorację wielowarstwową, czyli zasłona i firanka - tę grubszą należy podszyć podszewką, by uchronić ją przed blaknięciem i przepaleniem przez słońce. Po kilku latach zniszczone podszycie można wymienić, a zasłona ciągle będzie w dobrym stanie.

Dekoracja okna: rolety wracają do łask

Wydaje się, że czas świetności rolet w oknach już minął. Tymczasem one na nowo powracają do łask. W przeciwieństwie do zasłon, rolety eksponują okno i wpuszczają do wnętrza mnóstwo światła.  Skutecznie kierują światło dzienne do dolnej części pomieszczenia. W miarę przesuwania się słońca możesz je podnosić lub opuszczać, pojedynczo albo wszystkie razem. Rolety są najlepszym rozwiązaniem dla grzejnika pod oknem, ponieważ nie zakłócają cyrkulacji ciepłego powietrza. Podciągnięte rolety niczego nie zasłaniają. Widzimy ramę i to, co jest za oknem. Pozwalają wykorzystać parapet do ustawiania dekoracji i bibelotów. 

Dekoracja okna: jakie rolety wybrać?  

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rolet. Faktura, kolor, rozmiar, sposób mocowania – wszystko to możesz dopasować do swoich oczekiwań. Wybieraj tkaninę lekko sztywną, by drapowania nie obwisały. Najskromniejsza jest roleta rzymska, która podciągnięta układa się w płaskie fałdy. Dolną krawędź można wykończyć ozdobną plisą lub frędzlami. Warto zauważyć, że roleta rzymska pasuje do wszystkich wnętrz. Z kolei, roleta wenecka jest marszczona albo ułożona w fałdy wzdłuż karnisza oraz w kilku miejscach w pionie. Opuszczona wygląda jak zwykła zasłona, a przy podciąganiu w dolnej części powstają ozdobne bufki. Najbardziej teatralna jest roleta austriacka. Potrzeba na nią najwięcej tkaniny, bo marszczona pionowo i poziomo tworzy gęste drapowanie.

Dekoracja okna: praktyczne rady

  • Lekka firanka będzie się dobrze układała, gdy ja obciążysz. Możesz zastosować taśmę z ołowianymi ciężarkami, pas gipiury lub szeroka plisę.
  • Podpięcia dopasuj do firanki. Sznury z chwostami nadają się do ciężkich tkanin, do lekkich użyj wstążki, przewiązki z tego samego materiału lub przytrzymaj samym haczykiem.
  • Kształt okna możemy łatwo zmodyfikować.  Niskie okna wydadzą się nieco wyższe, jeśli karnisz zamocujesz pod sufitem, a zasłony będą sięgać podłogi. Wąskie okna będą wyglądały na szersze, jeśli karnisz będzie sporo wystawał poza obrys okna. Zawieś na nim zasłony tak, by na tle ściany było ich więcej.