Zasłony i firany lub inne sposoby zasłaniania okien szczególnie przydatne stają się latem, kiedy czasem dokucza nam nadmiar słońca. Jednak nie chcemy odgradzać się od niego ciężkimi kotarami, które nadawały domowi przytulności jesienią i zimą. Jakie wybrać dekoracje okien na czas letnich upałów, by chroniły nas przed słońcem, a jednocześnie nadawały wnętrzu lekkości?

Wystrój okna na lato: biel i pastele, które chłodzą

Klasycznym rozwiązaniem stosowanym w letnich aranżacjach okien jest użycie bardzo jasnych barw firan i zasłon. By klasyczna biel nie była nudna – dekoracje okien utrzymane w bieli lub bardzo jasnych pastelowych barwach warto urozmaicić ładnymi upięciami. Przykładowo na pierwszym zdjęciu jasne zasłony mają bardzo symetryczne fałdy, które przypominają symetrię zasłaniających okno żaluzji. Dzięki temu dekoracja okna stanowi całość.

Aranżacja okna na lato: postaw na kolor

Gdy chcesz, by barwy lata zagościły także we wnętrzu twojego domu – możesz postawić na kolor, bo barwne dekoracje okien także są bardzo modne. Możesz ubrać okno wręcz w kolorach tęczy – lekkie firany z tiulu mogą mieć różne kolory – ważne, by barwy pasowały do siebie, a tkaniny były dokładnie tej samej grubości i miały jednakową fakturę. Modny styl to połączenia pastelowych odcieni i deseni z wspólną wiodąca kolorystyką. Trzeba jednak wybierać subtelne barwy, by nadmiar kolorów i deseni nie przytłoczył wnętrza. Kolory zasłon można dopasować do koloru ścian, wybierając tkaniny o kilka tonów ciemniejsze, bardziej intensywne. Dzięki temu letni wystrój wnętrza wraz z ładnie zaaranzowanym oknem będzie bardziej wyeksponowany.

Zamiast klasycznych zasłon i firan

Do odgradzania wnętrz pomieszczeń od nadmiaru światła słonecznego d lat stosowane są ekrany lub rolety i żaluzje. Nieustająco są modne, bo stwarzają duże możliwości aranżacyjne. Letni klimat we wnętrzu doskonale podkreślą panele z tkaniny lub tworzywa o barwie i fakturze przypominającej wiklinową lub rattanową plecionkę. Firanki i zasłony nie nadają się do przesłaniania okien dachowych. Jednak gdy uszyjemy z nich przesłony  i zaopatrzymy je w przelotki, a następnie symetrycznie upniemy na drążkach – otrzymamy nietypową i bardzo funkcjonalną dekorację okna. Miłośnicy awangardowych rozwiązań w dekoracji wnętrz mogą zamówić panele zasłonowe z nadrukiem jak fototapeta.