14 sposobów na ekologiczny salon – oszczędzaj energię i żyj zdrowiej!

2019-05-17 16:36
Ekologiczny salon
Autor: KatarzynaBialasiewicz / GettyImages

O oszczędzaniu energii myślimy zwykle w kategoriach jedynie finansowych – to sposób na niższe rachunki. Tymczasem samo wyprodukowanie energii jest mocno obciążające dla środowiska. Używając jej mniej, dbamy więc lepiej o przyrodę. Warto zacząć to robić od pokoju dziennego. Wspólnie z Joanną Studzińską i Małgosią Żmijską z Mamy Projekt przygotowaliśmy dla Was poradnik, a zarazem zestaw dobrych praktyk.

1. Zamień tradycyjne żarówki na LED-owe

Dzięki zastosowaniu technologii LED, która jest bezpieczna i trwała, możesz zaoszczędzić nawet 85% kosztów energii w domu, utrzymując ten sam poziom jasności w pomieszczeniu. Oto przykładowe wyliczenia:

Żarówka tradycyjna: 1 h dziennie x 18 szt. x 60 W x 365 dni x 0,55 zł = 216 zł rocznie
Żarówka LED: 1 h dziennie x 18 szt. x 8 W x 365 dni x 0,55 zł = 28 zł rocznie

2. Zmniejsz ogrzewanie

Szacuje się, że obniżenie temperatury o 1°C w pomieszczeniu zmniejsza zużycie ciepła o ok. 6%, a 3°C mniej na termometrze w mieszkaniu może przynieść nawet 500 zł oszczędności rocznie. W pokojach, w których nie przebywasz o jakiejś porze, warto więc obniżyć temperaturę np. do 16°C, a podnieść ją dopiero przed planowanym spędzaniem tam czasu.

3. Połóż dywan w salonie

Dywan z wysokim i gęstym runem działa jak warstwa izolacyjna, utrudniając przenikanie do pomieszczenia niskiej temperatury od spodu i zapobiegając uciekaniu ciepła z domu.

4. Zabezpiecz okna

Przez okna tracimy sporo ciepła. Warto je uszczelniać na zimę, a rolety lub zasłony przydadzą się przez cały rok: podczas chłodów ograniczają ucieczkę ciepła na zewnątrz, a latem minimalizują przenikanie światła słonecznego i nagrzanego powietrza do pomieszczenia.

Ekoeksperymentarium

Autor: archiwum

Ekoeksperymentarium na Lodz Design Festival

 

Ekoeksperymentarium to specjalny projekt edukacyjny, który ma na celu pokazać rodzinie, jak wprowadzać ważne zmiany w domu, by żyć oszczędniej, zdrowiej, bardziej troszczyć się o dobrostan przyrody. Na Lodz Design Festival – od 17 do 26 maja – przygotowano specjalną strefę z ekomieszkaniem. Wędrówka po różnych pomieszczeniach z ekorodziną stanowi sposób na poznanie dobrych nawyków, wzrost świadomości ekologicznej, a przede wszystkim świetną zabawę. Joanna Studzińska i Małgosia Żmijska (Mamy Projekt) są kuratorkami wydarzenia.

 

www.facebook.com/ekoeksperymentarium
www.instagram.com/ekoeksperymentarium

Ekoeksperymentarium
Autor: Anna Mika Ekoeksperymentarium w praktyce

5. Wietrz częściej, a krótko

Optymalny czas wietrzenia to 3-5 minut – wtedy pomieszczenie nie zdąży się jeszcze wychłodzić. Po zamknięciu okna temperatura szybko wróci do początkowej wartości. Jeśli masz grzejnik z termostatem, zakręcaj go na czas wietrzenia.

6. Stosuj oświetlenie punktowe

Przy fotelu, w którym lubisz czytać, albo nad stołem zastosuj oświetlenie punktowe – nie musisz wtedy włączać oświetlenia górnego, a uzyskasz równie dobre lub lepsze doświetlenie miejsca, w którym jesteś.

7. Nie zostawiaj sprzętu w trybie czuwania

Tryb czuwania w sprzętach RTV i AGD (stand-by) to wampir energetyczny. Wyliczyliśmy, że konsola do gier będąca 22 godziny dziennie w trybie stand-by zużywa prąd za ok. 53 zł rocznie. Warto wyłączać urządzenia na noc lub wtedy, kiedy nie są używane. Dobrym i prostym rozwiązaniem jest wykorzystanie listwy z przyciskiem.

8. Gaś światło

Wychodząc z pomieszczenia, pamiętaj o zgaszeniu światła. Nie daje to może dużych oszczędności w skali rodziny, ale jeśli te stosunkowo małe sumy pomnożymy przez wszystkich Polaków, to zmniejszenie zużycia energii w skali kraju staje się już znaczne.

9. Kupuj sprzęty klasy energetycznej A+ i wyższej

Kupując urządzenie do domu, wybieraj modele z wysoką klasą energetyczną: A+ lub wyższej, bo są bardziej wydajne.

10. Otul się kocem

Kiedy zrobi ci się chłodniej np. podczas wieczornego czytania, okryj się kocem lub załóż ciepłe skarpetki, zamiast podkręcać ogrzewanie.

11. Nie zasłaniaj grzejnika meblami

Minimalna odległość stołów czy kanap od grzejnika powinna wynosić 10 cm. Można też zainstalować odbijające ciepło ekrany za kaloryferami.

12. Stosuj jasne kolory ścian

Malując mieszkanie, wybieraj jasne kolory, które lepiej odbijają światło – dzięki temu pomieszczenie optycznie stanie się widniejsze i będziesz używać mniej oświetlenia.

Ekoeksperymentarium
Autor: Anna Mika

13. Używaj akumulatorków

W momencie zakupu akumulatorek jest 10 razy droższy od zwykłej baterii, natomiast w eksploatacji jest od niej 160 razy tańszy i dużo bardziej ekologiczny, bo generuje mniej śmieci.

14. Spędź wieczór bez telewizora od czasu do czasu

Spróbuj spędzić jeden wieczór w tygodniu bez telewizora, komputera czy odtwarzacza muzyki – to wyjątkowo „prądożerne” urządzenia. Niekorzystanie z nich to najbardziej skuteczny sposób na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. A w tym czasie możesz zająć się czymś innym!

Ekoeksperymentarium
Autor: archiwum Małgosia Żmijska i Joanna Studzińska, Mamy Projekt

Joanna Studzińska, Mamy Projekt: Zależy nam na tym, żeby temat ekologii podejmować w sposób ciekawy, pozytywny i praktyczny. Wyszukałyśmy setki sposobów na ekożycie i wybrałyśmy te, które wydały nam się najprostsze do wprowadzenia w zwyczajnym mieszkaniu. Warto zaczynać od konkretnych drobnych zmian, a kolejne przyjdą nam coraz łatwiej.

Małgosia Żmijska, Mamy Projekt: Wyobraziłyśmy sobie czteroosobową rodzinę, która pewnego dnia postanawia zmienić swój dom i zwyczaje, tak żeby rodzinne życie stało się prostsze i bardziej przyjazne dla planety. Chcą zużywać mniej wody i energii, produkować mniej śmieci, a przy okazji uporządkować mieszkanie i zaoszczędzić pieniądze. W Ekoeksperymentarium można zobaczyć, jakie rozwiązania zastosowali.