Psianka jaśminowa - Solanum jasminoides

2021-09-17 15:42

Psianka jaśminowa pochodzi z Brazylii. W Polsce roślinę uprawia się ją w doniczce lub w pojemniku, ponieważ w gruncie zdecydowanie nie przetrzymałaby zimy.

Psianka jaśminowa
Autor: GettyImages Psianka jaśminowa

Spis treści

  1. Psianka jaśminowa - opis
  2. Psianka jaśminowa - warunki uprawy
  3. Psianka jaśminowa - pielęgnacja
  4. Psianka jaśminowa - zastosowanie

Nazwa rośliny - psianka jaśminowa - swoją inspirację czerpie od kwiatów jaśminu. Należy do rodziny psiankowatych (Solanaceae).

Psianka jaśminowa - opis

Psianka jaśminowa ma pnący pokrój - w uprawie doniczkowej pojedyncze pędy mogą dorastać nawet do 2 m długości. Pędy są wiotkie, bez podpór wręcz pokładają się. Liście są zielone, sercowato-wydłużone. Psianka jaśminowa kwitnie bardzo obficie latem - najczęściej od czerwca do sierpnia. Kwiaty pojawiają się w kątach liści. Są wyjątkowo ozdobne, białe, podobne do kwiatów jaśminu, pięciopłatkowe. Jednak nie wydzielają żadnego zapachu. Równie ozdobne są pojawiające się licznie jesienią owoce - kuliste jagody, czerwone lub pomarańczowe, które dość długo utrzymują się na roślinie.

Psianka jaśminowa - warunki uprawy

Psianka jaśminowa dobrze rośnie w miejscu słonecznym, półcienistym i zacisznym (najlepsza będzie wystawa południowa). Zupełny cień zdecydowanie jej nie służy. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, zwykła ziemia ogrodnicza będzie bardzo dobra. Należy dbać o to, aby ziemia była stale wilgotna, ale nie wolno przelewać rośliny.Zimą najlepiej umieścić ją w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura 5-10 st. C.

Psianka jaśminowa - pielęgnacja

Zimą, podczas spoczynku, starajmy się psiankę jaśminową zdecydowanie mniej podlewać niż latem. Dobrze wpływa na nią wiosenne cięcie, które odmłodzi roślinę (dzięki temu lepiej kwitnie). Raz na jakiś czas warto zastosować nawożenie mineralne wieloskładnikowe. W uprawie psianki jaśminowej warto stosować podpory, dzięki którym roślina będzie mogła piąć się ku górze. Psiankę rozmnaża się z nasion, ale prostszą metodą jest rozmnażanie wegetatywne przez sadzonki wierzchołkowe, które bardzo szybko ukorzeniają się.

Psianka jaśminowa - zastosowanie

Psianka jaśminowa znajduje zastosowanie jako roślina pnąca. Może być ciekawą propozycją jeśli zależy nam na zakryciu jakiegoś mało atrakcyjnego miejsca w ogrodzie. Dobrze będzie się pięła po poręczy czy siatce. Z powodzeniem można ja uprawiać w donicy ustawionej w sezonie na balkonie bądź tarasie. Można ją prowadzić jako pnącze po podporach albo pozwolić pędom swobodnie zwisać.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 2 m
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój pnący

Wyjątkowe kwiaty doniczkowe. Sprawdź, czy je rozpoznasz!

Pytanie 1 z 7
Jaki to kwiat?
Medynilla
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy