Koleus Blumego - Coleus blumei

2022-06-27 11:58

Koleus Blumego jest wieloletnią rośliną z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), ale u nas uprawiany jest jako roślina jednoroczna.

Dywan z koleusów
Autor: GettyImages Taki kolorowy kobierzec można utkać z koleusów

Spis treści

  1. Koleus Blumego -  opis
  2. Koleus - uprawa i sadzenie
  3. Koleus - rozmnażanie przez sadzonki i nasiona

Koleus Blumego pochodzi z tropikalnej Afryki, Azji i Australii. Jest bardzo atrakcyjny z powodu swego ciekawego, wielobarwnego ulistnienia.

Koleus Blumego -  opis

Koleus Blumego to  roślina silnie rozkrzewiona. W zależności od odmiany osiąga 0,5–1,5 m wysokości. Łodyga koleusa jest kwadratowa, krucha, półprzezroczysta, pusta w środku, przy potarciu wydziela charakterystyczny zapach.

Ozdobą koleusa są jego liście – jajowate, na brzegach ząbkowane lub piłkowane, w zależności od odmiany mogą być jedno- lub wielobarwne: zielone, żółte, kremowe, różowe, czerwone, karminowe, bordowe, brązowe, purpurowo-czarne, fioletowe. Kwiaty są bardzo małe, zebrane po 3–12 w luźne kwiatostany. Najlepiej je usunąć, ponieważ są mało dekoracyjne, a osłabiają wzrost rośliny i „psują” jej wygląd.

Koleus - uprawa i sadzenie

Koleusy nadają się do sadzenia w ogrodach na kwietnikach i rabatach. Bardzo często sadzi się je w pojemnikach oraz wiszących koszach umieszczanych na balkonach i tarasach. Można je także uprawiać jako roślina doniczkowa w mieszkaniach. Rośliny zachowują walory zdobnicze przez cały sezon. Są to rośliny łatwe w uprawie. Dobrze rosną na glebach próchniczych, przepuszczalnych. Wymagają słonecznego stanowiska oraz stałej, ale umiarkowanej wilgotności podłoża – brak wody szybko powoduje więdnięcie liści, nadmiar zaś gnicie korzeni. Częste uszczykiwanie wspomaga rozkrzewianie.

Koleus - rozmnażanie przez sadzonki i nasiona

Koleusy można łatwo rozmnożyć przez sadzonki pędowe pozyskiwane o każdej porze roku. Korzenie tworzą się na całej długości międzywęźla (nie tylko w węzłach), co sprawia, że ukorzenianie jest bardzo łatwe. Najlepiej ścięte sadzonki wstawić do wody, a po wypuszczeniu korzeni posadzić je do doniczek, przez zimę przechować w mieszkaniu, a wiosną przenieść do ogrodu, na balkon lub taras. Aby „odmłodzić” roślinę można mocno ją skrócić, w niedługim czasie wypuści nowe, młode pędy.Można także koleus rozmnażać przez nasiona, ale otrzymuje się wtedy egzemplarze o zróżnicowanej gamie barw liści. Nasiona wysiewa się od lutego, kiełkują po około 10 dniach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Wysokość 50 cm - 1,5 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa liści/igieł żółta
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój krzaczasty
Barwa liści/igieł wielobarwna

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE