Koleus Blumego - Coleus blumei

2022-06-27 11:58

Koleus Blumego jest wieloletnią rośliną z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae), ale u nas uprawiany jest jako roślina jednoroczna.

Dywan z koleusów
Autor: GettyImages Taki kolorowy kobierzec można utkać z koleusów

Spis treści

  1. Koleus Blumego -  opis
  2. Koleus - uprawa i sadzenie
  3. Koleus - rozmnażanie przez sadzonki i nasiona

Koleus Blumego pochodzi z tropikalnej Afryki, Azji i Australii. Jest bardzo atrakcyjny z powodu swego ciekawego, wielobarwnego ulistnienia.

Koleus Blumego -  opis

Koleus Blumego to  roślina silnie rozkrzewiona. W zależności od odmiany osiąga 0,5–1,5 m wysokości. Łodyga koleusa jest kwadratowa, krucha, półprzezroczysta, pusta w środku, przy potarciu wydziela charakterystyczny zapach.

Ozdobą koleusa są jego liście – jajowate, na brzegach ząbkowane lub piłkowane, w zależności od odmiany mogą być jedno- lub wielobarwne: zielone, żółte, kremowe, różowe, czerwone, karminowe, bordowe, brązowe, purpurowo-czarne, fioletowe. Kwiaty są bardzo małe, zebrane po 3–12 w luźne kwiatostany. Najlepiej je usunąć, ponieważ są mało dekoracyjne, a osłabiają wzrost rośliny i „psują” jej wygląd.

Koleus - uprawa i sadzenie

Koleusy nadają się do sadzenia w ogrodach na kwietnikach i rabatach. Bardzo często sadzi się je w pojemnikach oraz wiszących koszach umieszczanych na balkonach i tarasach. Można je także uprawiać jako roślina doniczkowa w mieszkaniach. Rośliny zachowują walory zdobnicze przez cały sezon. Są to rośliny łatwe w uprawie. Dobrze rosną na glebach próchniczych, przepuszczalnych. Wymagają słonecznego stanowiska oraz stałej, ale umiarkowanej wilgotności podłoża – brak wody szybko powoduje więdnięcie liści, nadmiar zaś gnicie korzeni. Częste uszczykiwanie wspomaga rozkrzewianie.

Koleus - rozmnażanie przez sadzonki i nasiona

Koleusy można łatwo rozmnożyć przez sadzonki pędowe pozyskiwane o każdej porze roku. Korzenie tworzą się na całej długości międzywęźla (nie tylko w węzłach), co sprawia, że ukorzenianie jest bardzo łatwe. Najlepiej ścięte sadzonki wstawić do wody, a po wypuszczeniu korzeni posadzić je do doniczek, przez zimę przechować w mieszkaniu, a wiosną przenieść do ogrodu, na balkon lub taras. Aby „odmłodzić” roślinę można mocno ją skrócić, w niedługim czasie wypuści nowe, młode pędy.Można także koleus rozmnażać przez nasiona, ale otrzymuje się wtedy egzemplarze o zróżnicowanej gamie barw liści. Nasiona wysiewa się od lutego, kiełkują po około 10 dniach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Wysokość 50 cm - 1,5 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa liści/igieł żółta
Barwa liści/igieł czerwona
Pokrój krzaczasty
Barwa liści/igieł wielobarwna

Czy potrafisz rozpoznać jaka to bylina?

Pytanie 1 z 7
Jaka to bylina?
Aster nowoangielski
Rośliny na słoneczny balkon. Rośliny na balkon zachodni i południowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE