Czubatka ubiorkolistna - Brachycome iberidifolia

2020-07-16 15:55

Czubatka ubiorkolistna jest rośliną jednoroczną z rodziny astrowatych Astereceae. Pochodzi z Australii, osiąga 30–40 cm wysokości, ma delikatne, drobne pędy oraz wąskie, powcinane liście. Bardzo silnie się rozkrzewia. Pędy wzniesione są ku górze, ale u podstawy lekko się wykładają, co sprawia, że rośliny dobrze prezentują się w wiszących pojemnikach.

Zdjęcie 65410
Autor: Monika Latkowska

Czubatka ubiorkolistna kwitnie od końca maja do przymrozków. Kwiatostany tworzą podczas kwitnienia kobierce obsypane drobnymi kwiatami w kolorach od białego przez fioletoworóżowy do niebieskolila z ciemnymi bądź żółtymi „oczkami”.

Czubatka wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża, o pH około 6, zasobnego w żelazo, o stałej, umiarkowanej wilgotności. Roślina ta ma niewielkie wymagania pokarmowe, jest wrażliwa na przenawożenie, szczególnie azotem – wówczas staje się wybujała, jej pędy są wiotkie, a kwitnienie opóźnione i mniej obfite.

Czubatka ubiorkolistna bardzo dobrze reaguje na przycinanie, dzięki któremu pędy lepiej się krzewią, są sztywniejsze, a rośliny obficiej i dłużej kwitną. Jej cienkie i delikatne pędy łatwo „wyciągają się”, szczególnie gdy występują niedobory światła. Zwarte i dobrze rozkrzewione rośliny można uzyskać dzięki uszczykiwaniu oraz utrzymywaniu 12–14°C nocą. Gdy zaczną się pojawiać pąki kwiatostanowe można obniżyć temperaturę nad ranem do 10 st. C (tzw. chłodny poranek).Czubatki stosuje się do obsadzania kwietników, rabat, pojemników i skrzynek balkonowych.

Czubatkę rozmnaża się przez nasiona, które można wysiewać od lutego do kwietnia. Nasiona kiełkują po 7–14 dniach w temperaturze 20–22 st. C. Po 4 tygodniach trzeba przepikować siewki: po kilka sztuk do doniczek o średnicy 8–10 cm i zapewnić młodym roślinom 16–18 st. C, a później obniżyć ją do 12–14 st. C. Czas uprawy rozsady wynosi około 2–3 miesiące.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Kategoria Jednoroczne i dwuletnie
Wysokość 30 cm - 40 cm
Termin kwitnienia V - X
Zimozielone Nie
Kategoria Balkonowe i tarasowe
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój zwisający
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie