Wieszak na ubrania: jaki wieszak na kurtki wybrać?

Przedpokój to przede wszystkim dobra organizacja, a zaprowadzić ład i porządek pozwala wieszak na ubrania. Powinien być nie tylko funkcjonalny i solidny, lecz także spójnie dopasowany do aranżacji. Dzięki temu przedpokój stanie się doskonałą wizytówką mieszkania. Jaki wieszak na kurtki wybrać? O tym w poradniku poniżej.

Wieszaki stojące do przedpokoju
Wieszaki stojące do przedpokoju
Wieszaki stojące do przedpokoju
Wieszaki stojące do przedpokoju
Wieszaki stojące do przedpokoju

Przedpokój jako pomieszczenie przy wejściu do domu wymyślili Anglicy. Swoistej inspiracji dostarczył… panujący tam klimat. W końcu gdzieś trzeba zostawić mokry prochowiec, kalosze i parasol. Ważne jednak, by robić to w taki sposób, by cały czas zachowywać porządek aranżacji. To szczególnie ważne zwłaszcza w mieszkaniach, gdzie hol jest otwarty na salon lub stanowi jego część.

Pomysł na przedpokój: szafa czy wieszak na ubrania?

Jeśli przedpokój jest odpowiednio przestronny, warto, by znalazły się w nim zarówno szafa, jak i wieszak na kurtki. Nie będzie trzeba ich chować do środka, co nie jest najlepszym rozwiązaniem zwłaszcza przy deszczowej pogodzie.

W przypadku zabudowy przedpokoju najlepszym rozwiązaniem jest szafa przesuwna, w której schowamy najczęściej używane kurtki, płaszcze i buty. Takie rozwiązanie pozwoli perfekcyjnie wykorzystać dostępne miejsce. Jeśli chcemy dodatkowo optycznie powiększyć przedpokój, wybierzmy jasne lub lustrzane fronty.

.. Wybieramy szafę do przedpokoju >>>

Brak miejsca na szafę? Wtedy wieszak na ubrania będzie niezbędny. Stylowo i ciekawie prezentuje się wieszak stojący, niemniej potrzeba dla niego odpowiedniej przestrzeni. Gdy przedpokój jest mały (a zwłaszcza wąski), bardziej funkcjonalnie oraz estetycznie zaprezentuje się wieszak ścienny. Ważne, by nie przesadzać z liczbą kurtek wiszących tam na stałe, bo optycznie „zatłoczymy” przestrzeń i wprowadzimy do niej nieład.

Kolejna ważna kwestia to dobór wieszaka odpowiednio do stylistyki wnętrza. Nowoczesny wystrój wymaga właściwych dodatków – najbardziej uniwersalny będzie prosty, minimalistyczny wieszak na kurtki. A może coś wyrazistszego? Wieszak w formie drzewka lub kolorowe uchwyty na ścianie ciekawie ożywią wnętrze, a wciąż będą pasować do stylu nowoczesnego. Równie dobrze wypadną modele wykonane z drewna, i to w różnych formach.

Nasz pomysł: możemy też zaprojektować i wykonać na zmówienie specjalną zabudowę z drążkiem na wieszaki, ukrytym za wysokim lustrem. Dzięki temu wieszak na mokre ubrania będzie spełniał swoją funkcję, pozostając całkowicie niewidocznym z pokoju dziennego.

Wielbiciele wnętrzarskiej klasyki także mają sporo opcji do wyboru. Wieszak stojący? Godny uwagi jest ten wykonany z drewna giętego, czyli inspirowany kultowymi już projektami Michaela Thoneta. Świetną opcją będzie drewno oraz kuty metal, czyli efektowna metaloplastyka.

Dobra rada: pamiętajmy też, że jeśli mieszkają z nami małe dzieci, przyda się opcja wieszania kurtek dziecięcych na ich poziomie. Najmłodsi będą wtedy mogli samodzielnie sięgnąć po swoje ubrania.

.. Jak urządzić przedpokój? 15 pomysłów >>>

Wieszaki na ubrania w różnych formach

Poniżej zebraliśmy informacje o ciekawych formach wieszaków – zarówno klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych.

Klasyczny wieszak na kurtki z drewna giętego – czyli wspomniany wcześniej model thonetowski. Prezentuje się znakomicie we wnętrzach klasycznych oraz vintage. To też jednocześnie parasolnik – w dolnej części ma zamontowaną obręcz do wieszania parasoli.

Nowoczesna wersja klasyki – zachowana jest ogólna forma thonetowska, ale linie są prostsze, a detale – mniej zdobne. Świetny wybór do wnętrza nowoczesnego, minimalistycznego czy skandynawskiego (zwłaszcza w wersji drewnianej).

Drążek z wieszakami – kurtek nie wieszamy na haczykach, lecz wieszakach znanych z szafy. Takie rozwiązanie jest lekkie optycznie. Może to być wieszak mobilny lub montowany na stałe. Warto zwrócić uwagę na modele wielofunkcyjne, np. połączone z lustrem czy półką na buty. To dobre rozwiązania zwłaszcza do małych wnętrz.

Haczyki na ścianie – czyli klasyczny ścienny wieszak na kurtki. By maksymalnie wykorzystać jego funkcję, warto wybrać model z dwoma rzędami haczyków. Takie wieszaki dostępne są w różnorodnych formach i kolorach, zatem bez problemu znajdziemy odpowiedni dla siebie i pasujący do stylistyki wnętrza.

Gałki i kulki – mogą się znajdować na końcu haczyków (kurtki nie będą się zsuwać!) lub występować samodzielnie, a więc są mocowane bezpośrednio do ściany. Do wyboru jednokolorowe lub wielobarwne.

Wieszak na kurtki i wystrój przedpokoju: inspiracje

Jeśli nie masz pomysłu na urządzenie przedpokoju, skorzystaj z naszych podpowiedzi. W galeriach znajdziesz inspiracje i pomysły na aranżację przedpokoju w różnych stylach.

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: mat. pras. Beckers

POLECANE ARTYKUŁY