Na nasze zdrowie składa się kilka czynników. Na niektóre z nich mamy wpływ, na inne nie. Dbamy o aktywność fizyczną, utrzymujemy zbilansowaną dietę, dbamy też o odpoczynek i odpowiednią ilość snu. Są to czynniki, które zależą od stylu życia – od naszych wyborów. Ale na jakość powietrza, którym oddychamy raczej wpływu nie mamy. Zwłaszcza na powietrze na zewnątrz. Zdarza się, że wietrząc mieszkanie pogarszamy jego jakość wewnątrz. Ale i na to mamy teraz sposób. Są na rynku dostępne, nowoczesne urządzenia AGD  - oczyszczacze powietrza –niwelujące w 99,97% zanieczyszczenia i poprawiające jego  jakość.

Jak powietrze wpływa na nasze zdrowie? Czy zawsze jest dla nas dobre?

Zanieczyszczone powietrze stanowi realne zagrożenie dla zdrowia. Jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ nie odczuwamy jego negatywnego działania od razu. Najgroźniejsze są pyły PM10, PM2,5 oraz tlenki azotu, tlenki siarki i ozon. Wyższe stężenie tlenku azotu i ozonu powoduje zwiększone uwalnianie ziaren pyłku traw zawierającego alergeny. Narażenie na tlenki siarki i ozon może wywołać uszkodzenie śluzówki dróg oddechowych i zaburzać oczyszczanie oskrzeli, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia lub zaostrzenia astmy, alergicznego nieżytu nosa czy POCHP, a także dwukrotnie ryzyko zwykłych przeziębień. W badaniu ECAP (na podstawie badania Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce, przeprowadzonego w latach 2006-2008. W badaniu wzięło udział 20.454 osoby w trzech grupach wiekowych: 6-7 lat, 13-14 lat oraz 20-44 lata.) alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa stwierdzono u 25% badanych, astmę wykryto u około 11% grupy, a atopowe zapalenie skóry u 9% zbadanej populacji. Od czasu poprzedniego badania przeprowadzonego w latach dziewięćdziesiątych XX wieku ilość chorób alergicznych się podwoiła. Tematu jakości powietrza nie można więc lekceważyć. Profilaktyka w przypadku alergii i chorób górnych dróg oddechowych ma niebagatelne znaczenie. Jak zatem stworzyć Zdrowy Dom?

Czy powietrze w domu można oczyścić?

Na jakość powietrza w mieszkaniu wpływ ma samo powietrze dostarczane z zewnątrz z pyłkami i alergenami oraz kurz. Oprócz regularnego, dokładnego sprzątania mieszkania, warto pomyśleć o sposobach na stałą poprawę jakości powietrza. Niestety, samo wietrzenie nie zawsze daje dobry efekt, a w wielu przypadkach może… pogorszyć jakość powietrza w domu. Zamiast świeżego powietrza, wpuszczamy do pomieszczenia zanieczyszczenia. Rozwiązaniem tej sytuacji są oczyszczacze powietrza, które usuwają niebezpieczne dla zdrowia alergeny i niwelują nieprzyjemne zapachy. Potrafią filtrować zanieczyszczenia w aż 99,97%. Sprawdzają się świetnie również w nocy, gdyż emitują dźwięk porównywalny do szeptu, o natężeniu zaledwie 27 decybeli. Przy wyborze oczyszczacza należy zwrócić uwagę na rodzaje i ilość filtrów. Oczyszczacze powietrza  wyposażono w  wielostopniowe filtrowanie powietrza. Filtr wstępny odpowiada za wychwycenie dużych cząstek pyłów, włosów lub sierści. W drugiej fazie filtr HEPA 13 wychwytuje małe cząstki, takie jak drobne pyły i pyłki kwiatów. W kolejnej fazie filtr z aktywnego węgla neutralizuje dym i zapachy. Niektóre oczyszczacze powietrza  wyposażono tez w system chroniący przed wirusami, bakteriami, oparami chemicznymi i zapachami bez wytwarzania szkodliwego dla zdrowia ozonu, zaś czujnik jakości powietrza automatycznie dostosowuje intensywność filtrowania otoczenia.

W zdrowym domu oddychasz spokojnie i bezpiecznie

Czyste powietrze ma znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego człowieka. Wpływa na komfort codziennego funkcjonowania, jak i na rozwój infekcji wirusowych czy chorób układu oddechowego. Dbanie o jakość powietrza w domu, staje się  koniecznością gdy któryś z domowników jest alergikiem. Nawet gdy domownicy nie zmagają się z takimi problemami, warto pamiętać, że oczyszczanie mieszkania z kurzu, pyłów i innych alergenów jest obok zbalansowanej diety i aktywności fizycznej ważnym elementem kompleksowego troszczenia się o zdrowie rodziny. Warto też dodać iż takie przeciwdziałanie w dłuższej perspektywie wpływa także na oszczędności w budżecie domowym, co niewątpliwie pozostaje ważnym czynnikiem dla każdego gospodarstwa domowego.