Ogrzewanie mieszkania: jak obniżyć rachunki za ogrzewanie?

 Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie mieszkania?

Fot. Thinkstockphotos.com

Zima w pełni, ogrzewamy więc mieszkania pełną parą, co może w znaczny sposób odbić się na naszych rachunkach. Szukamy więc sposobów na to, by choć trochę obniżyć opłaty za ogrzewanie. Jeśli nie wiesz, jak oszczędzić na ogrzewaniu mieszkania, sprawdź nasz poradnik, w którym przedstawiamy kilka prostych domowych sposobów na obniżenie rachunków.

Wysokie rachunki za ogrzewanie mieszkania w okresie zimowym mogą przyprawić nas o ból głowy. Co zrobić, by tego uniknąć? Wystarczy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami ogrzewania! Oto domowe sposoby na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Obniżamy rachunki za ogrzewanie: domowe sposoby na oszczędzanie

Obniżanie opłat za ogrzewanie najlepiej jest zacząć od sprawdzenia stanu grzejników. Jeśli grzejniki są choć trochę zapowietrzone, niezwłocznie odpowietrzamy je, a następnie upewniamy się, że wszystkie kaloryfery są odsłonięte. Jeśli zabudujemy grzejniki, zastawimy je meblami czy przysłonimy długimi zasłonami, ciepło nie będzie w odpowiedni sposób rozprowadzane po pomieszczeniach. Ponadto grzejniki należy regularnie odkurzać, bo zbierający się na nich kurz utrudnia cyrkulację powietrza.

Warto zastanowić się także nad zamontowaniem z tyłu kaloryfera specjalnego ekranu zagrzejnikowego, który odbije ciepło i skieruje je do środka pomieszczenia. Wyposażenie grzejników w zawory termostatyczne również pozwala na zmniejszenie zużycia ciepła. Cenne ciepło nie będzie uciekać, jeśli zapewnimy ścianom odopowiednie ocieplenie, jednak może to wymagać remontu elewacji zewnętrznej. Również drzwi wejściowe nie powinny przepuszczać zimnego powietrza z zewnątrz, szczególnie, jeśli mieszkamy w domu wolnostojącym. Jeśli nie są one wykonane z solidnych materiałów oraz odpowiednio zaizolowane, warto zastanowić się nad ich wymianą. Zadbaj także o izolację okien i parapetów – im więcej otworów i szczelin, tym większe ryzyko, że ciepło z naszego mieszkania będzie uciekać.

Doskonałym sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest także korzystanie z ciepła z zewnątrz. Zimą, gdy świeci słońce, odsłaniaj zasłony. Tym sposobem uzyskasz całkiem duże ilości energii słonecznej. Jeśli dodatkowo otworzysz w tym czasie drzwi do innych pomieszczeń, energia ta rozprzestrzeni się po mieszkaniu. Ponadto postaraj się wietrzyć krótko, ale intensywnie – otwieraj wszystkie okna na kilka minut. Przed rozpoczęciem wietrzenia upewnij się tylko, że zawory grzejników ustawione są na minimum.  Warto również spróbować przyzwyczaić się do nieco niższej temperatury – każdy dodatkowy stopień na termometrze (w górę) to o około 5-7 % większe koszty za ogrzewanie.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY