Odkurzacz z morza

 Odkurzacz z morza

Fot. Materiały prasowe firmy

Electrolux prezentuje pięć odkurzaczy, których obudowy wykonano z odpadów plastikowych zebranych z mórz i oceanów. To kolejny etap projektu Odkurzacz z morza (Vac from the Sea), który ma na celu zwrócenie uwagi na plastikowe śmieci zalegające w zbiornikach wodnych oraz zachęcenie do recyklingu tworzyw sztucznych.

Każdy z pięciu odkurzaczy reprezentuje morze lub ocean, z którego pochodzi plastik zebrany do stworzenia jego obudowy. Odkurzacze mają symbolizować pewien paradoks: oceany są pełne plastikowych śmieci, podczas gdy na lądzie brakuje odzyskanego tworzywa potrzebnego do produkcji ekologicznych urządzeń.

 

Firma Electrolux planuje przekazać jeden z odkurzaczy na aukcję, z której dochód zostałby przeznaczony na badania. Obecnie, wysoka jakość i zaawansowana logistyka, których wymaga oczyszczanie i sortowanie morskiego plastiku sprawiają, że trudno jest z niego korzystać na szerszą skalę, w masowej produkcji.

 

Zobacz także: film o projekcie

 


 Odkurzacz z morza

Fot. Materiały prasowe firmy

Odkurzacz z Morza Bałtyckiego

Odkurzacz z Morza Bałtyckiego powstał z plastiku zebranego na terenie Polski, Szwecji i Łotwy. W Szwecji rozdano przechodniom małej przystani Sandhamn położonej na jednej z wysp Archipelagu Sztokholmskiego specjalne koperty z logo Vac from the Sea. Do kopert wkładano zebrane śmieci i w ten sposób wysyłano je do firmy Electrolux. W Polsce zbiórkę plastiku zorganizowano we współpracy ze Stacją Morską Hel, terenową placówką badawczo-edukacyjną, która podlega Instytutowi Oceanografii na Uniwersytecie Gdańskim. Oczyszczanie plaży to element programu edukacyjnego Stacji. W zbiórce plastiku na najdalej wysuniętej na wschód plaży Półwyspu Helskiego uczestniczyła grupa dzieci ze szkoły podstawowej w Słupsku. Na Łotwie odbyło się sprzątanie plaż w Ragaciems i Klapkalnciems. W zbiórce pomagała lokalna organizacja pozarządowa Pedas.
Plastikowe odpadki zebrane w trzech krajach ozdobiły obudowę odkurzacza. Wykorzystano: elementy opakowań po lodach, fragmenty plastikowych butelek i sandałów oraz kolorowe, plastikowe nakrętki i plażowe zabawki. Znalezione przedmioty zostały przymocowane na masce zrobionej z plastiku przetworzonego przemysłowo, a następnie podgrzane gorącym powietrzem tak, aby wymodelować z nich gładki kształt obudowy odkurzacza Electrolux Ultra One.

Ocena: 0
Zdjęcia: Materiały prasowe firmy

POLECANE ARTYKUŁY