Mycie okien często przysparza wielu problemów. Spore powierzchnie szyb, gromadzące się zabrudzenia, a na koniec – jak to wszystko wypolerować, by nie było smug? Nawet jeśli dysponujemy dobrymi, chłonnymi szmatkami z mikrofibry, czyszczenie okien zajmuje sporo czasu. Warto go więc skrócić! Ułatwi to myjka do okien, czyli sprytne i poręczne urządzenie.

Myjka do okien parowa - jak działa? Poznaj jej zalety

Myjka do okien to urządzenie bezprzewodowe zasilane akumulatorem. Działa w bardzo prosty sposób: wlewamy wodę do znajdującego się w niej pojemnika. Ta zaś jest podgrzewana i doprowadzana do wrzenia, a później zamienia się w parę wodną. Działanie pary wodnej to jedno – dzięki wysokiej temperaturze rozpuszczane są zabrudzenia, co zachodzi bez wykorzystania środków chemicznych, a więc w pełni ekologicznie. Druga ważna rzecz to specjalna ściągaczka do szyb, czyli część myjki do okien. Woda z zabrudzeniami jest sprytnie zbierana, a szyba pozostaje sucha i co najważniejsze, bez smug. Warto też pamiętać, że pojemniki na czystą i brudną wodę są od siebie oddzielone. W niektórych myjkach do okien brudna woda jest filtrowana, dlatego można ją ponownie wykorzystać do mycia.

Nie przegap: Sprzątaj naturalnie - ekologiczne środki czystości >>>

Wysokiej jakości myjka do okien pozostawia powierzchnię w takim stanie, że nie musimy polerować szyb na sucho. Ponieważ myjki do okien zasilane są akumulatorami, nie trzeba podłączać ich do prądu i walczyć w trakcie pracy z przewodami elektrycznymi.

Warto wiedzieć: myjka do okien może być wykorzystywana także do czyszczenia luster, szklanych blatów, wszelkich przeszkleń w mieszkaniu, powierzchni kamiennych (np. granit, marmur) i lakierowanych.

Zobacz też: Soda oczyszczona - 10 pomysłów na zastosowanie w domu >>>

Myjka do okien: jaką wybrać?

By myjki okienne były wygodne w użytkowaniu, muszą spełnić kilka ważnych warunków:

Jakość baterii i czas ładowania: myjka do okien nie jest duża, dlatego też akumulator w niej umieszczony dostarcza energię zwykle przez ok. 30 minut. To absolutnie wystarcza, by umyć wszystkie okna. Ważny jest też czas ładowania akumulatora (mniej niż 4 godziny). Inaczej bateria nie jest szczególnie wydajna, a więc może dochodzić do strat energii elektrycznej.

Waga: myjkę do okien trzyma się w jednej ręce, powinna być więc w miarę lekka. Tym bardziej że przybiera na wadze, gdy wypełni się ją wodą! Optymalna waga „pustej” myjki to ok. 600-700 g.

Wygodny uchwyt: to bardzo istotny parametr. Gdy jest źle zaprojektowany, myjka do okien może wyślizgiwać się podczas pracy, a stąd prosta droga do bólów nadgarstka.

Teleskopowa przedłużka: przyda się, jeśli mamy duże, wysokie okna.

Łatwy dostęp do pojemników z wodą: podczas mycia okien zdarza się, że kilka razy trzeba opróżniać pojemnik z brudną wodą, a wypełniać ten z czystą. Dlatego ważne jest, by dało się to robić jak najłatwiej. W przypadku pierwszego pojemnika sprawdzi się najprostsze rozwiązanie, czyli korek. Po jego wyjęciu łatwo wylejemy brudną wodę.

Nie przegap: Jak czyścić dywany? >>>

Dekorujemy okna: zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Na wiosnę i lato warto nie tylko dobrze umyć okna, lecz także efektownie je przystroić. Jak to zrobić? Poszukaj gotowych pomysłów w galeriach zdjęć.