Według najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia, aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej leży w Polsce. Nikogo to chyba nie dziwi - z dużą regularnością ulice i place w polskich miastach wypełnia smog. Co gorsza, zanieczyszczone powietrze z zewnątrz dostaje się do mieszkań, sprawiając, że również w domu wdychamy substancje szkodliwe dla zdrowia. Jak podnieść jakość powietrza, którym oddychamy w domu czy biurze i zadbać o układ oddechowy na co dzień?

Złe powietrze = zagrożenie dla zdrowia

Zanieczyszczone powietrze stanowi realne zagrożenie dla zdrowia. Jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ nie odczuwamy jego negatywnego działania od razu. Najgroźniejsze są pyły PM10, PM2,5 oraz tlenki azotu, tlenki siarki i ozon. Wyższe stężenie tlenku azotu i ozonu powoduje zwiększone uwalnianie ziaren pyłku traw zawierającego alergeny. Narażenie na tlenki siarki i ozon może wywołać uszkodzenie śluzówki dróg oddechowych i zaburzać oczyszczanie oskrzeli, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia lub zaostrzenia astmy, alergicznego nieżytu nosa czy POCHP, a także dwukrotnie ryzyko zwykłych przeziębień. Co mówią badania ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce, przeprowadzonego w latach 2006-2008. W badaniu wzięło udział 20.454 osoby w trzech grupach wiekowych: 6-7 lat, 13-14 lat oraz 20-44 lata)?

  • alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa stwierdzono u 25% badanych,
  • astmę wykryto u około 11% grupy,
  • atopowe zapalenie skóry u 9% zbadanej populacji.

Od czasu poprzedniego badania przeprowadzonego w latach dziewięćdziesiątych XX wieku ilość chorób alergicznych się podwoiła. Tematu jakości powietrza nie można więc lekceważyć. Profilaktyka w przypadku alergii i chorób górnych dróg oddechowych ma niebagatelne znaczenie.

Jak stworzyć zdrowy dom?

Coraz więcej osób stara się prowadzić zdrowy tryb życia. Dba o odpowiednią, zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną a także o odpowiedni odpoczynek. Niestety bardzo często zapominamy o tym by odpowiednio zadbać też o zdrowy dom, w którym będziemy mogli ze spokojem zrelaksować się po ciężkim dniu i odetchnąć pełną piersią, gdy za oknem drastycznie obniża się jakość powietrza. Zapominamy też, że odpowiedni dobór sprzętów AGD ma tutaj decydujące znaczenie. Dlatego też marka Electrolux w trosce o czyste i zdrowe powietrze stworzyła rozwiązanie Full 3D Home Cleaning System, które pomoże nam zadbać o nasz dom w trzech jego wymiarach: czystej podłogi, czystego powietrza i czystych zakamarków.

Pomyśl o powietrzu

Kiedy nasze mieszkanie jest już posprzątane, warto pomyśleć o sposobach na stałą poprawę jakości powietrza. Niestety, samo wietrzenie nie zawsze daje dobry efekt, a w wielu przypadkach może… pogorszyć jakość powietrza w domu. Zamiast świeżego powietrza, wpuszczamy do pomieszczenia zanieczyszczenia. Rozwiązaniem tej sytuacji są oczyszczacze powietrza, które usuwają niebezpieczne dla zdrowia alergeny i niwelują nieprzyjemne zapachy. Te wyprodukowane przez firmę Electrolux filtrują zanieczyszczenia w aż 99,97%. Sprawdzają się świetnie również w nocy, gdyż emitują dźwięk porównywalny do szeptu, o natężeniu zaledwie 27 decybeli. Przy wyborze oczyszczacza należy zwrócić uwagę na rodzaje i ilość filtrów. W oczyszczaczu powietrza  Electrolux Oxygen zastosowano wielostopniowe filtrowanie powietrza. Filtr wstępny odpowiada za wychwycenie dużych cząstek pyłów, włosów lub sierści. W drugiej fazie filtr HEPA 13 wychwytuje małe cząstki, takie jak drobne pyły i pyłki kwiatów. W kolejnej fazie filtr z aktywnego węgla neutralizuje dym i zapachy. System PlasmaWave™ chroni przed wirusami, bakteriami, oparami chemicznymi i zapachami bez wytwarzania szkodliwego dla zdrowia ozonu, zaś czujnik jakości powietrza automatycznie dostosowuje intensywność filtrowania otoczenia.

Głęboki oddech w domu

Dbanie o jakość powietrza w domu, staje się  koniecznością gdy któryś z domowników jest alergikiem. Nawet gdy domownicy nie zmagają się z takimi problemami, warto pamiętać, że oczyszczanie mieszkania z kurzu, pyłów i innych alergenów jest obok zbalansowanej diety i aktywności fizycznej ważnym elementem kompleksowego troszczenia się o zdrowie rodziny. Warto też dodać też takie przeciwdziałanie w dłuższej perspektywie czasu wpływa także na oszczędności w budżecie domowym, co niewątpliwie pozostaje ważnym czynnikiem dla każdego gospodarstwa domowego.

Artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych firmy Electrolux.