Domowa kwarantanna – jedzenie, zakupy, organizacja lodówki. Jak się przygotować?

 Aranżacja spiżarni

Elfa oferuje kompleksowe rozwiązania do zabudowy spiżarni pozwalające na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Największą zaletą systemu jest mobilność koszy i półek wspartych na przyściennych listwach, dzięki czemu całość nabiera wyjątkowej funkcjonalności.

Fot. Materiały prasowe ELFA

Domowa kwarantanna, a w szczególności jej przebieg w dużej mierze zależy od tego, jak się do niej przygotujemy. Planowanie i rozważne zakupy mogą sprawić, że dwutygodniowy okres izolacji przebiegnie bez żadnych przykrych niespodzianek. Jak przygotować się do domowej kwarantanny? Jakie produkty kupić? Jak zorganizować przestrzeń w lodówce?

Domowa kwarantanna: zakupy i przechowywanie żywności

Domowa kwarantanna będzie wymagała od nas zgromadzenia niewielkich zapasów żywności. Podczas trwania domowej kwarantanny nie zapominajmy o zdrowej, zbilansowanej diecie. Unikajmy produktów przetworzonych, śmieciowego jedzenia, nadmiaru słodyczy i pustych kalorii. Przygotowując się do izolacji, warto zaopatrzyć się w produkty o długim terminie ważności, a więc wszelkiego rodzaju produkty suche jak mąka, kasza, makaron, ryż, płatki owsiane, soczewica, fasola, groch itd. powinny znaleźć się w naszej spiżarni lub kuchennych szafkach. Puszki i konserwy, np. z ciecierzycą, fasolą, pomidorami, tuńczykiem czy łososiem również wpiszmy na listę zakupów. Jeżeli jemy produkty zwierzęce, zaopatrzmy się w mleko, jogurty, jajka – w takich ilościach, by wystarczyło nam na kilkanaście dni domowej kwarantanny.

Mięso możemy trzymać w zamrażarce. Dobrze jest je podzielić na mniejsze porcje i schować do specjalnych pojemników lub woreczków. Mówiąc o zamrażaniu mięsa, nie można nie wspomnieć o mrożonkach, które doskonale sprawdzą się podczas domowej kwarantanny. Mrożone warzywa i owoce nie ustępują w niczym swoim świeżym odpowiednikom, są równie zdrowe i można trzymać je w minusowych temperaturach nawet do 6 miesięcy. W zamrażarce możemy przechowywać nawet chleb – wystarczy pokroić go na kromki i po wyjęciu z zamrażarki włożyć na kilka minut do rozgrzanego piekarnika. Podczas domowej kwarantanny mogą przydać się nam także tłuszcze (np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy), orzechy i nasiona, kawa, herbata czy gorzka czekolada.

Pełnowartościowa, zbilansowana dieta nie może obejść się bez świeżych warzyw i owoców. Niestety nie wszystkie warzywa i owoce mają długą żywotność i nie każde z nich można przechowywać w lodówce, dlatego do kupna warzyw i owoców również należy podejść z głową i dużą rozwagą. Domowa kwarantanna będzie wymagała od nas pozostania w domu przynajmniej przez kilkanaście dni, więc dobrze jest zaopatrzyć się w kiszonki – w szczególności kapustę i ogórki. Kiszonki do świetny sposób na poprawę odporności, podreperowanie flory bakteryjnej i ogólnego zdrowia organizmu. Ponadto, kiszonki mają dłuższy okres żywotności, dlatego warto zrobić dla nich miejsce w kuchni.

Niektórych warzyw i owoców nie powinniśmy trzymać w lodówce, ponieważ mogą utracić swój aromat, smak i szybciej się zepsuć. Jakich warzyw nie powinniśmy trzymać w lodówce? Czosnek, ziemniaki, dynia, cebula, papryka, marchew, pomidor, ogórek, strączki lepiej przechowywać w ciemnym i suchym miejscu, z czego dynie, pomidory, ogórki można trzymać na kuchennym blacie. Mango i ananas, banany, awokado, gruszki, jabłka, cytrusy, melony, arbuzy, jagody, maliny, truskawki, brzoskwinie i nektarynki lubią suche miejsca o umiarkowanej temperaturze, przy czym nie znoszą mocnego słońca i chłodu lodówki, dlatego dobrze trzymać je na kuchennym blacie w temperaturze pokojowej. Wyjątkiem jest kiwi, które warto przechowywać w lodówce.

Jak zorganizować przestrzeń w lodówce? Przede wszystkim zaopatrzmy się w plastikowe pojemniki, które pomogą zachować porządek i czystość w lodówce. Najwyższa półka przeznaczona jest dla produktów mlecznych, ponieważ panuje tam dla nich najkorzystniejszy klimat. Środkowa półka doskonale sprawdzi się dla produktów o dość krótkim terminie ważności. Ustawmy tam jajka, wędliny, sery, zupy i sosy. Dolna półka będzie doskonałym miejscem dla surowych mięs i ryb, które w najbliższym czasie wykorzystamy. Warto schować je do zamkniętych pojemników, dzięki czemu nie będą wydzielać zapachu ani kapać. W szufladach znajdujących się tuż pod nimi umieśćmy owoce i warzywa – najlepiej oddzielnie.

Jak przygotować się do domowej kwarantanny?

Domowa kwarantanna wymaga odpowiedniego planowania. Bardzo ważne jest, by nie tracić głowy i kontroli, ale podejść do kilkunastodniowej izolacji w sposób racjonalny i zdroworozsądkowy, dlatego, zanim udamy się na zakupy, dokładnie przejrzyjmy zawartość naszych szafek, lodówki, spiżarni, zamrażarki. Sprawdźmy również, jakich środków czystości nie mamy, które się kończą, a które starcza na okres kwarantanny. Robienie zapasów może być dobrym pomysłem, ale tutaj także należy zachować umiar i rozwagę. Po przejrzeniu kuchni i łazienki, czas na domową apteczkę – warto ją uzupełnić i zaopatrzyć się w potrzebne leki. Kiedy udało się nam się zgromadzić listę potrzebnych rzeczy, czas dokładnie rozpisać plan zakupów.

Pierwsza grupa produktów, które będą niezbędne podczas domowej kwarantanny to kosmetyki, środki czystości i środki do dezynfekcji. Upewnijmy się, że mamy wystarczająco szamponu, pasty do zębów, proszku do prania, mydła i papieru toaletowego. Dbanie o higienę osobistą podczas kwarantanny jest niezwykle istotne. Oprócz higieny własnej powinniśmy również zadbać o czystość naszego domu, w szczególności gdy zamienia się on na czas kwarantanny w domowe biuro. Dlatego zaopatrzmy się w żele antybakteryjne, środki do czyszczenia, środki dezynfekujące na bazie alkoholu – jeśli nie uda nam się kupić tego typu specyfików, możemy z łatwością przygotować je w domu, warto więc kupić spirytus salicylowy oraz alkohol izopropylowy (świetnie sprawdza się do dezynfekcji smartfonów, komputerów i innych sprzętów).

Równie ważne, co środki czystości są leki, zwłaszcza przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Jeśli możemy, uzupełnijmy domową apteczkę o ibuprofen, spray do nosa, a także leki na receptę, jeśli zauważymy, że się nam kończą. Nie zapominajmy także o naszych pupilach, którzy spędza domową kwarantanne razem z nami. Sprawdźmy, czy mamy wystarczającą ilość karmy i przysmaków dla naszych milusińskich. Wychodząc z nimi na spacer, zachowajmy maksimum ostrożności.

Dobra organizacja w kuchni to podstawa. Podpowiadamy, jak to zrobić

Ocena: 0
Tekst: Barbara Ruppel Zdjęcia: Materiały prasowe ELFA

POLECANE ARTYKUŁY