3. grudnia. Planujemy i rozdzielamy porządki domowe przed Bożym Narodzeniem pomiędzy domowników

Święta Bożego Narodzenia to mnóstwo radości i przyjemności. Będzie tak, jeśli wcześniej zadbamy o porządki domowe. Wcześniej, czyli na początku miesiąca, możemy rozdzielić zadania pomiędzy wszystkich domowników. A jest kilka zadań, którymi możemy zająć się teraz, nie odkładając wszystkiego na ostatnią chwilę. Zobaczcie czym można zająć się teraz i kto powinien to zrobić!

Mycie płytek w łazience przed Bożym Narodzeniem
Wspólne sprzątanie kuchni przed Bożym Narodzeniem
Porządki w szafkach kuchennych przed Bożym Narodzeniem
Mycie okien przed Bożym Narodzeniem

Boże Narodzenie to czas nie tylko przyjemności, kupowania prezentów ale też porządków świątecznych. Warto więc tę najmniej przyjemną część przygotowań do Bożego Narodzenia rozdzielić pomiędzy domowników, najlepiej na początku grudnia. Porządki domowe przed świętami rozdzielamy biorąc pod uwagę wiek, możliwości i umiejętności. Inne obowiązki przydzielamy najmłodszym, inne młodzieży, a wymagające doświadczenia zostają dla nas i nieco starszych.

Porządki domowe: co trzeba zrobić przed Bożym Narodzeniem?

Można powiedzieć, że przygotowania do świąt Bożego Narodzenia dzielą się na część obowiązkową i część artystyczną. Porządki domowe przed Bożym Narodzeniem to ta mniej przyjemna część przygotowań. Warto jednak uporać się ze sprzątaniem na początku grudnia, tak żeby przed świętami zajmować się tylko tym co konieczne i przyjemne. Jest część czynności, które spokojnie możemy wykonać na początku grudnia. Są to zwłaszcza prace porządkowe, których nie robi się na bieżąco lub regularnie.

Więcej: jak przygotować domowe środki czystości >>>

Święta zawsze są  dobrą okazją do zrobienia grubszych porządków domowych. Należą do nich mycie płytek w łazience i w kuchni, zdejmowanie i prasowanie zasłon, wycieranie kurzu z trudno dosteęnych miejsc - łączy sie to z odsuwaniem ciężkich mebli, trzepanie dywanów czy wreszcie porządki w szafkach kuchennych lub domowej spiżarni. Dlatego potrzebna jest pomoc i zaangażowanie domowników.

Więcej: sprzątanie łazienki od podstaw >>>

Rozdzielając prace ustalmy też kto kiedy bedzie mógł zająć się swoją częścią przygotowań, tak żeby nie popsuć pracy poprzednika. Wiadomo, że podczas zdejmowania zasłon może się trochę nakurzyć dlatego nie warto wcześniej wycierać kurzu z wysokich półek. Robiąc porzadki domowe teraz, tuż przed świętami będziemy mogli się skupić na tym co robi się jako ostanie czyli gotowanie i ubieranie choinki. Rozdzielając obowiązki pomiędzy domowników oszczędzimy dużo sił. Wszyscy będą czuli się włączeni w przygotowania. Teraz jest też czas na zastanowienie się  co w poprzednich latach mogliśmy zrobić wcześniej albo na co zabrakło czasu i rozdzielając prace miedzy domowników bezstresowo przygotować mieszkanie do świąt!

Porządki domowe: jak rozdzielić prace pomiędzy domowników?

Porządki domowe przed Bożym Narodzeniem dzielą się na trudne, wymagające siły fizycznej i lżejsze ale zajmujące dużo czasu. Do lżejszych należą porządki w pokojach, szafach, czyszczenie sztućców. Takie zadania przydzielamy starszym dzieciom – z łatwością mogą  samodzielnie posprzątać swoje pokoje i szafy. Nie ma nic trudnego w wycieraniu kurzu z książek, zabawek, zrobieniu porządku na biurku i w szufladach oraz w poukładaniu ubrań w swoich szafach. Przy okazji robiąc porządki samodzielnie, dzieci nauczą się bardziej dbać o ład wokół siebie i pomagać innym. Może znajdą w swoich pokojach rzeczy, które już nie są im potrzebne, a przydadzą się komuś innemu? Boże Narodzenie to czas na dzielenie się z innymi. Do trudnych obowiązków domowych, wymagających siły fizycznej, a które zazwyczaj wykonuje się przed Bożym Narodzeniem należy mycie okien, zdejmowanie i wieszanie zasłon, trzepanie dywanów, odkurzanie pod meblami, które trzeba odsunąć. Takie czynności przydzielamy sobie i starszej  młodzieży. My możemy zdjąć zasłony, później je założyć ale nastolatek powinien zanieść zasłony do pralni. Może też wspólnie z jednym z rodziców wytrzepać dywany. Mycie okien, ze względu na wysokość, także należy do osób dorosłych. Jeśli jednak kompletnie brak nam czasu, albo zwyczajnie nie lubimy tego robić, możemy zamówić firmę sprzątającą lub studentów, którzy za niewielką opłatą umyją okna szybko i sprawnie. Pozostają jeszcze porządki w łazience i kuchni. Mycie płytek i porządek w szafkach spokojnie możemy wykonać na początku grudnia. W tych czynnościach też powinni nam pomóc młodsi domownicy. Nam na pewno zostanie jeszcze wyczyszczenie lodówki i zamrażalnika – które  powinny być gotowe na większą ilość produktów spożywczych niż zazwyczaj.

Więcej: jak i czym myć lodówkę >>>

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY