Jak wymienić wkładkę w drzwiach: instrukcja wymiany wkładki w zamku krok po kroku

2015-05-13 15:07 Jarosław Kamiński

Jak wymienić wkładkę w drzwiach wejściowych? Oto prosta instrukcja zrób to sam. Nie musisz wymieniać całego zamka, zazwyczaj wystarczy tylko wymiana wkładki w zamku, gdy zgubisz klucze do drzwi wejściowych albo zamek się zacina. Z naszą pomocą, zrobisz to samodzielnie! Zobacz więc, jak wymienić wkładkę w drzwiach!

Wymiana wkładki zamka
Autor: Konrad Kalbarczyk Wkładkę zamka w drzwiach wejściowych możesz wymienić samodzielnie.

Jak wymieć władkę w drzwiach? Odpowiedź na to pytanie przyda się, gdy masz trudności w otwieraniu drzwi wejściowych i gdy zamek się zacina albo nie możesz przekręcić klucza z jednej strony. Oznacza to, że konieczna jest naprawa. W większości przypadków wystarczy wymienić tylko wkładkę zamka na nową z nowym kompletem kluczy, a nie cały zamek, co jest o wiele bardziej kosztowne w przypadku dzrwi wejściowych. W naszym cyklu zrób to sam: pokazujemy krok po kroku jak wymienić wkładkę zamka w drzwiach.

Zobacz także: Przedpokój - inspiracje

Jak wymienić wkładkę w drzwiach: instrukcja krok po kroku

Jak wymieć wkładkę w drzwiach? Najpierw trzeba kupić nową wkładkę – najlepiej taką jak stara. Jeśli nie jesteś pewnien weź do sklepu starą popsutą wkładkę, sprzedawca pomoże Ci wybrać pasujący do towjego zamka nowy model. Typowe wkładki mają taki sam kształt, a więc pod tym względem będą pasować do mechanizmów zamka i do szyldów. Podczas zakupu trzeba jednak zwrócić uwagę na długość wkładki. Jeżeli kupimy wkładkę krótszą, to po zamontowaniu nie da się włożyć klucza do końca i nie będzie go można przekręcić albo włożymy go, ale już nie przekręcimy, bo będzie się obcierał o otwór w drzwiach. Z kolei wkładka zamka dłuższa będzie wystawała daleko poza szyldy lub w ogóle nie uda się ich przykręcić. Aby uniknąć takich niespodzianek, przed zakupem trzeba wymontować i zmierzyć wkładkę albo zabrać ją do sklepu jako wzór. Potrzebne są wymiary od otworu na śrubę ustalającą do krawędzi wkładki z jednej i drugiej strony, ponieważ wkładka może być niesymetryczna, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Przy okazji warto zapamiętać, która część wkładki skierowana jest do wewnątrz – ułatwi nam to  potem jej montaż.

W galerii zdjęć pokazujemy krok po kroku jak wymienić samodzielnie wkładkę zamka: obejrzyj na zdjęcia naszą instrukcję.

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021