Uszczelnianie okna. Jak uszczelnić okno plastikowe przy parapecie? Czym uszczelnić okna od wewnątrz?

2024-01-15 18:08

Okres grzewczy może być dla nas bardzo kosztowny – ogrzewanie całego domu lub mieszkania będzie się wiązało z jeszcze większymi wydatkami, jeśli nasze okna będą nieszczelne. To właśnie przez nie może uciekać nawet 30% ciepła z domu. Jak uszczelnić okna na zimę? Sprawdźmy!

Spis treści

  1. Jak uszczelnić okna? Regulacja okien lato-zima
  2. Jak uszczelnić okna plastikowe?
  3. Czym uszczelnić okna?
  4. Jak uszczelnić okno dachowe?
  5. Nowoczesne firanki do pokoju. Modne firany 2024 - inspiracje

Jak uszczelnić okna? Regulacja okien lato-zima

Zanim zaczniemy się zastanawiać, jak uszczelnić okna PCV, sprawdźmy, czy okucia, które się w nich znajdują, są na pewno odpowiednio wyregulowane. Nie każdy wie bowiem, że nowoczesne okna mają tryb letni i zimowy – ten pierwszy pozwala na przepływ powietrza przez stolarkę okienną, drugi zaś dociska mocno okna do ram, tak by straty ciepła były jak najmniejsze.

Często do zmieniania tych trybów potrzebny jest klucz imbusowy, za pomocą którego wystarczy zmienić wariant pracy uszczelek na ten, który w danym okresie bardziej nam odpowiada. Jednak w nowoczesnych oknach obecne są rolki, które można ustawiać bez dodatkowych narzędzi. Dzięki takim rozwiązaniom może się więc okazać, że pracochłonne uszczelnianie okien plastikowych nie będzie konieczne.

Inną kwestią jest rozregulowanie się okuć, które może mieć miejsce przy dłuższym użytkowaniu okien. Wówczas, by przywrócić dawne parametry okna, konieczne może okazać się wezwanie specjalisty, który podpowie nam, jak uszczelnić okna PCV lub zrobi to za nas. Warto pamiętać, że regulację okuć należy przeprowadzać co kilka lat.

Przeczytaj także:

Jak uszczelnić okna plastikowe?

Stara stolarka okienna nie cieszy się już naszym zaufaniem – znając nowoczesne techniki, wiemy, jak wielka jest różnica w stracie ciepła pomiędzy nimi a efektywnymi, współczesnymi oknami. Jeśli jednak nie stać nas na ich wymianę, nie musimy godzić się na przenikanie zimnego powietrza do naszych wnętrz – lepszym wyborem będzie uszczelnienie okien drewnianych.

Jak uszczelnić stare okna? Najczęściej wystarczy wymienić uszczelkę – ta przez lata otwierania i zamykania skrzydeł mogła się bowiem wyrobić i zniszczyć, a co za tym idzie – mogła przestać pełnić swoją funkcję. W innych przypadkach konieczne może być wypełnienie szpar pomiędzy ścianą a ościeżnicą, a nawet pomiędzy szybą a ramą okna. Jak zatem prawidłowo uszczelnić okna na zimę?

Czym uszczelnić okna?

Uszczelnianie starych okien należy zacząć od zlokalizowania miejsca, przez które zimne powietrze przenika do mieszkania. W zależności od tego, co ustalimy, musimy sięgnąć po materiały, za pomocą których uszczelnimy nasze okna:

  • Nieszczelności pomiędzy ramą a ościeżnicą – tutaj konieczne będzie założenie nowych uszczelek. Zadanie to z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Najpierw trzeba usunąć starą uszczelkę i dokładnie oczyścić z pozostałości kleju – warto użyć w tym celu papieru ściernego, by mieć pewność, że nowa uszczelka będzie dobrze przylegała.
  • Jak uszczelnić okna między ścianą a ościeżnicą – w tym przypadku najlepiej sprawdzi się pianka poliuretanowa, która dokładnie wypełnia wolne przestrzenie i ma doskonałe parametry izolacyjne. To również najlepsza odpowiedź na pytanie: jak uszczelnić okna od hałasu, ponieważ pozwala także wyciszyć wnętrza. Piankę po nałożeniu można tynkować i malować, a zatem po zabiegu uszczelniania starych okien pozostaje ona niewidoczna.
  • Połączenie szyby i ramy – jeśli nieszczelności w oknach występują pomiędzy ramą a szkłem, nie wszystko stracone – takie szczeliny również możemy wypełnić, używając silikonu. Najlepiej wykorzystać tutaj preparat przezroczysty, dzięki któremu zachowamy estetyczny charakter okien.

Jak uszczelnić okno dachowe?

Uszczelnianie okien dachowych pod kątem izolacyjności termicznej i akustycznej nie różni się wiele od wyżej wymienionych metod. W tym przypadku istotne znaczenie ma jednak również szczelność – a to ze względu na przenikanie wilgoci. Warto pamiętać o tym, że na okna połaciowe będzie spadał deszcz i nie możemy dopuścić do tego, by krople wody przedostawały się do wnętrz. Dlatego też konieczne jest uszczelnienie okna dachowego wokół jego krawędzi. Najlepiej zrobić to zarówno od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony, korzystając z kołnierzy, masy plastycznych czy też szpalet.

Uszczelnione okna będą miały ogromny wpływ na domowy budżet i codzienny komfort użytkowania mieszkania, dlatego też nie należy bagatelizować chłodu przenikającego przez okna.

Nowoczesne firanki do pokoju. Modne firany 2024 - inspiracje

Jak uszczelnić okno z PCW?
Listen on Spreaker.