Ten błąd popełnia wiele osób urządzających mieszkanie. Może mieć fatalne konsekwencje

2022-10-17 10:07

Urządzając czy remontując mieszkanie, stajemy przed wieloma trudnymi wyborami. Jednym z kardynalnych błędów popełnianych podczas aranżacji wnętrz jest nieumiejętne dobranie koloru do wnętrza. Czasem zła decyzja w sprawie farby może mieć naprawdę opłakane skutki.

kolory
Autor: getty images

Kiedy ściany krzyczą

Jednym z najczęściej popełnianych przez Polaków błędów podczas urządzania lub remontowania mieszkania jest wybór zbyt krzykliwych, jaskrawych kolorów i pokrycie nimi wszystkich ścian w pokoju.

Nasycone pomarańcze, agresywne czerwienie, neonowe zielenie czy oślepiające żółcienie zazwyczaj są dobrym pomysłem tylko w teorii. Ludzkie oko od razu reaguje na mocne kolory.

Intensywne barwy nie tylko szybko męczą nasze oczy, ale również mogą wywoływać w nas silne reakcje emocjonalne (zwłaszcza mocna czerwień, której nadmiar wpływa na człowieka alarmująco, może nawet powodować agresję czy wywoływać niepokój).

kolory
Autor: getty images

Wybierając kolory do wnętrz, warto trzy razy się zastanowić, zanim zdecydujemy się na konkretną farbę. Mocniejsze barwy w mniejszych dawkach nie będą drażnić – wręcz przeciwnie: mogą nawet ożywić i zdynamizować wnętrze.

Inaczej rzecz ma się z pokrywaniem dużych przestrzeni jednym, jaskrawym kolorem. To będzie dla naszych oczu (i mózgu) po prostu za dużo, mimo że sam kolor prezentuje się na ścianie bardzo ładnie.

kolor
Autor: getty images

Starcie tytanów

Czy jest coś gorszego od ściany pomalowanej jaskrawym kolorem? Niestety tak – ściana pomalowana dwoma jaskrawymi kolorami, które kontrastują ze sobą. Przykład? Czerwień i błękit, jak poniżej.

kolor
Autor: getty images

Mocne kolory złagodzimy np. przez zestawienie ich z ciemniejszymi lub łagodniejszymi tonami, a także z tzw. barwami neutralnymi - beżami i szarościami. Biel, która również często zaliczana jest do kolorów neutralnych w przypadku intensywnych barw jeszcze bardziej je wyeksponować, zamiast je przytłumić.

Odrobina łagodności

Jaki w takim razie kolor wybrać? Najbezpieczniejszą opcją są oczywiście biele, beże i delikatne szarości. Jeśli zależy nam na „ociepleniu” pomieszczenia, zdecydujmy się na beże. Biel i szarość mogą czasem wydawać się chłodne – ale to zależy od konkretnego odcienia.

Beżowy kolor ścian
Autor: serwis prasowy marki Dulux

Jeśli kolory neutralne wydają się nam zbyt nudne, dobrym pomysłem będą pastele. W ten sposób ożywimy wnętrza kolorami (np. miętą czy pudrowym różem), a jednocześnie nie przytłoczymy ich intensywnością i nasyceniem danej barwy.

Różowy salon
Autor: mat. pras. Tikkurila

Pastele to za mało? Okej, w takim razie jest jeszcze inna opcja. Zamiast decydować się na mocne, jaskrawe i „bijące po oczach” kolory, wybierzmy farby oferujące odcienie o mniejszym stopniu nasycenia (z domieszką szarości).

Takie kolory wydają się odrobinę przygaszone lub przytłumione, ale wciąż zachowują moc wyrazu. Dlatego też warto pamiętać, by ostrożnie i przede wszystkim oszczędnie się z nimi obchodzić.

kolor
Autor: getty images