Tapetowanie ścian: jak przygotować ściany do tapetowania?

2014-08-08 18:46

Przygotowujesz się do samodzielnego tapetowania ścian? Nie zapomnij o tym, by upewnić się, że wszystkie powierzchnie są odpowiednio do tego przygotowane. Nie wiesz, jak się za to zabrać? Nasz poradnik podpowie ci na co zwrócić uwagę i jak przygotować ściany do tapetowania!

Spis treści

  1. Przygotowujemy ściany do tapetowania: nowe podłoże
  2. Przygotowujemy ściany do tapetowania: stare podłoże
Tapetowanie ścian
Autor: Marcin Czechowicz Przed tapetowaniem zawsze należy odpowiednio przygotować ściany - przykładowo, gdy ściany są zabrudzone, możesz zeszlifować plamy, wywabić je lub zamalować farbą gruntująco-odcinającą, a następnie zagruntować.

Jeśli wybrałeś już tapetę i przygotowałeś materiały i narzędzia niezbędne do tapetowania ścian, sprawdź, czy wszystkie ściany są w odpowiednim stanie. Nie są? Nie szkodzi – podpowiemy Ci, co zrobić!

Przygotowujemy ściany do tapetowania: nowe podłoże

Jeśli podłoże jest nowe i nieotynkowane, tapety możesz zacząć przyklejać tylko wtedy, gdy upewnisz się, że jest ono równe – na przykład z elementów z betonu komórkowego lub silikatów murowanych na cienką zaprawę klejową. Zanim zaczniesz tapetowanie, zagruntuj ścianę, a pod najcieńsze tapety połóż dodatkowo podkład z tapety izolacyjnej. W przypadku, gdy podłoże jest nowe, ale już otynkowane tynkiem tradycyjnym, prace rozpocząć możesz dopiero po trzech-czterech tygodniach od zakończenia procesu tynkowania, po uprzednim zagruntowaniu ścian. Przy ścianach wykończonych suchym tynkiem (płyty gipsowo-kartonowe) należy odczekać do momentu, aż wypełniająca spoiny masa szpachlowa wyschnie, a następnie przeszlifować łączenia i zagruntować całą powierzchnię.

Przygotowujemy ściany do tapetowania: stare podłoże

Jeśli podłoże jest stare i pyli, kruszy się lub ma dużą chłonność, przed tapetowaniem należy nanieść na nie odpowiedni grunt poprawiający te parametry, które są zbyt słabe. Gdy ściany są zabrudzone, możesz zeszlifować plamy, wywabić je lub zamalować farbą gruntująco-odcinającą, a następnie zagruntować. Na nierówne ściany należy nanieść grunt, a jako podkład przykleić tapetę izolacyjną. Jeśli chcesz wykończyć ściany cienką, jednowarstwową tapetą, wykonanie takiego podkładu może okazać się konieczne nawet wtedy, gdy podłoże jest chropawe. W przypadku, gdy tynk odspaja się od muru, trzeba go skuć, wyrównać podłoże zaprawą wyrównującą lub szpachlową, a na koniec zagruntować ścianę. Rysy na ścianach powinno się wypełnić, na przykład elastyczną zaprawą, natomiast na większe pęknięcia najlepiej jest nakleić jeszcze taśmę wzmacniającą, a następnie nanieść na ścianę preparat gruntujący. Jeśli ściany pomalowane są farbą klejową lub zwykłą farbą, która się złuszcza, musisz ją usunąć i zastąpić gruntem. Farbę dyspersyjną wystarczy zmyć, natomiast farba olejna wymaga przeszlifowania i dokładnego odkurzenia. Starą tapetę należy zerwać, a następnie zagruntować ściany.Uwaga! Przed przyklejaniem tapety ściany należy zagruntować preparatem zalecanym przez producenta kleju albo, jeśli nie trzeba poprawiać parametrów podłoża, rozcieńczonym wodą klejem, którego będziesz używać do przyklejania tapety. Jedynie ściany pokryte farbą emulsyjną nie wymagają gruntowania. Miejsca za grzejnikami najlepiej jest gruntować dwukrotnie.

Nasi Partnerzy polecają