Schody wewnętrzne – rodzaje. Jednobiegowe, dwubiegowe, kręte, łamane, zabiegowe

2010-05-21 17:48

Schody wewnętrzne coraz częściej grają w domu pierwszoplanową rolę, są swego rodzaju ich ozdobą. Stało się tak między innymi dzięki nowym materiałom, które zaczęto stosować do ich wykonania – umożliwiło to nadawanie schodom nowych, oryginalnych form. Wybierając kształt schodów, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę miejsce ich usytuowania we wnętrzu, ale także styl życia domowników, ich bezpieczeństwo i wygodę.

Spis treści

  1. Rodzaje schodów
  2. Wchodzenie bez zmęczenia
schody wewnętrzne
Autor: Marcin Czechowicz

Schody wewnętrzne mogą być pełne albo ażurowe, z balustradą albo bez niej, z jednym biegiem lub kilkoma – wszystko zależy od tego, ile miejsce możemy na nie przeznaczyć oraz jaki charakter ma wnętrze, gdzie mają być usytuowane. W schodach liczy się konstrukcja nośna, na której opierają się stopnie, ponieważ to ona decyduje o ich wyglądzie i wygodzie korzystania. Na wygodę wpływają także wysokość oraz głębokość stopni oraz szerokość biegu.

schody wewnętrzne
Autor: Marcin Czechowicz

Rodzaje schodów

Jednobiegowe: Jest to bezpieczny rodzaj schodów o prostej formie i czystej linii, ze stopniami w kształcie prostokąta. Prowadzą na piętro jednym biegiem, nie zmieniając kierunku. Będą wygodne w użytkowaniu pod warunkiem, że wysokość kondygnacji nie przekracza 3 m, a stopni do pokonania nie jest więcej niż 17. Tego rodzaju schody są neutralnym elementem wnętrza.

Dwubiegowe: Zwykle są umiejscowione przy ścianie, ponieważ zabierają sporo miejsca. Ich bieg jest podzielony na dwie części prostopadłym spocznikiem o szerokości schodów. Biegi mogą być w stosunku do siebie usytuowane równolegle lub prostopadle. Takie schody, dzięki spocznikowi, są komfortowe w użytkowaniu.

Trójbiegowe: Najczęściej są wybierane do wnętrz dwukondygnacyjnych, na przykład takich o charakterze loftowym, ponieważ znacznie wygodniej pokonuje się po nich różnice poziomów. Z reguły charakteryzują się lekką, ażurową, reprezentacyjną formą. Składają się z krótkich biegów i dwóch spoczników. Jednak trzeba przeznaczyć na nie sporo miejsca.

Zabiegowe: Można je umieścić przy ścianie lub pośrodku pomieszczenia. Mają dwa biegi, ale nie mają spocznika, za to kilka stopni, najczęściej tych dolnych, ma zróżnicowaną szerokość. Jest ona większa od zewnątrz, a od wewnątrz mniejsza, jednak nie może mieć mniej niż 10 cm. Na linii biegu, czyli pośrodku stopnia, szerokość wszystkich stopni musi być jednakowa. Tego rodzaju schody nie są zbyt bezpieczne dla dzieci.

schody wewnętrzne
Autor: Andrzej Szandomirski

Kręte: Ich zaletą jest to, że są tanie i łatwe w montażu, więc można je samodzielnie zamontować. Często mają dekoracyjny wygląd. Pasują do pomieszczeń o niezbyt dużej powierzchni, w małych domach, świetnie sprawdzają się przy adaptacji poddasza, piwnic. Schody kręte posiadają tylko jeden spiralny bieg, a ich średnica zależy od jego szerokości, zazwyczaj jest to 120-220 cm. Mogą być lewo- lub prawoskrętne. Stopnie są przymocowane albo do centralnie usytuowanego słupa – zwykle aluminiowego czy stalowego, albo znajdują się na otaczającej je ścianie nośnej i są w kształcie klinów – szerszych przy krawędzi zewnętrznej, a węższych przy wewnętrznej. Zewnętrzne końce stopni powinny być usztywnione, np. wygiętą belką policzkową albo przechodzącymi przez stopnie tralkami. Wadą schodów krętych jest to, że są strome, co wpływa ujemnie na wygodę w ich korzystaniu.

Łamane: Składają się z kilku krótszych biegów przedzielonych spocznikami. Są wyjątkowe wygodne dla dzieci i osób starszych, ponieważ w biegach nie ma zbyt wielu stopni do pokonania. Z reguły są umiejscowione przy ścianie.

schody wewnętrzne
Autor: Piotr Mastalerz

Wchodzenie bez zmęczenia

By pokonywać schody w sposób komfortowy, powinny one spełniać następujące warunki:

• Mieć stopnie o wysokości 15-18 cm,

• Głębokość stopni powinna wynosić około 30 cm,

• Bieg musi mieć co najmniej 80 cm szerokości, a najlepiej by było to 110 cm – wtedy dwie osoby miną się bez problemu,

• Stopnie powinny być wykończone paskami antypoślizgowymi.