Sąsiedzi zaglądają ci przez okna? Oto skuteczne sposoby na maksimum prywatności. Czym estetycznie zasłonić okna?

2024-02-27 14:06

Duże okna mają wiele zalet. Nie tylko doskonale oświetlają wnętrze, ale również optycznie je powiększają. Problem zaczyna się zazwyczaj nocą, gdy przez te same duże okna każdy sąsiad może zajrzeć do naszego mieszkania. Na szczęście jest na to sposób, a nawet cztery!

Spis treści

  1. 1. Zasłony i firanki
  2. 2. Plisy
  3. 3. Rolety materiałowe wolnowiszące
  4. 4. Żaluzje fasadowe
  5. Zobacz więcej sposobów na aranżację dużych okien: 

Nie zawsze jesteśmy w stanie uchronić się przed wzrokiem sąsiadów – nie dlatego, że są oni ciekawscy, po prostu współczesne budownictwo i ciasno stawiane przy sobie bloki często skutkują tym, że mieszkamy „okno w okno, balkon w balkon”. Nie jest to komfortowa sytuacja, ale nie mamy na to wpływu.

By zapewnić sobie maksimum prywatności zarówno w dzień, jak i w nocy, a także – latem uchronić się przed zbytnim nagrzaniem pomieszczeń, warto zainwestować w przesłony okienne. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje mnóstwo różnych sposobów na zasłonięcie dużych przeszkleń, co pozwoli dopasować je do osobistych gustów i potrzeb. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich:

1. Zasłony i firanki

Jednym z najprostszych i najpopularniejszych sposobów zasłaniania okien są firanki. Doskonale sprawdzają się w ciągu dnia, natomiast nocą, przy włączonym świetle mogą nie wystarczyć. Dlatego warto dopasować do firanek solidne zasłony, najlepiej z nieprzepuszczających światła materiałów.

Takie tekstylne zasłony nie tylko ochronią nas przed spojrzeniami z zewnątrz, ale również przed nadmiernym nagrzaniem się pomieszczeń latem (tkaniny zaciemniające skutecznie blokują przenikanie promieni słonecznych).

Zasłony i firany na wymiar. Jak wymierzyć tkaninę na zasłony?
Autor: materiały prasowe Dekoria Zasłona na taśmie marszczącej wave Sunny.

2. Plisy

Plisy, czyli rolety plisowane to doskonała alternatywa dla firanek i zasłon. Plisy to osłony okienne kształtem przypominające harmonijkę, którą można zwijać i rozwijać, osłaniając dowolnie wybrany przez nas fragment okna. W ten sposób mamy pełną kontrolę nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia.

Plisy mogą mieć różne stopnie zaciemnienia oraz przyjmować różne kształty. Ich niekwestionowaną zaletą jest łatwość w utrzymaniu czystości oraz bogata kolorystyka, co sprawia, że plisy są jednym z najpopularniejszych przesłon okiennych w polskich domach.

Plisy – dekoracyjne żaluzje do dużych przeszkleń. ZDJĘCIA
Autor: mat. prasowe Anwis

3. Rolety materiałowe wolnowiszące

Do okien o standardowych rozmiarach możemy przymocować rolety materiałowe. Przy dużych przeszkleniach warto jednak sięgnąć po rolety wolnowiszące, które są montowane między oknem a sufitem. Opadający w dół materiał bez problemu zasłania całą szybę, a wzmocniona konstrukcja pozwala na zastosowanie tego rozwiązania do naprawdę szerokich otworów okiennych!

WSKAZÓWKA: jeśli myślimy o zakupie rolet na bardzo duże przeszklenia, zainwestujmy w modele na prowadnicach sterowane pilotem lub przyciskiem. To znacznie ułatwi ich zwijanie i rozwijanie.

Zaletą rolet materiałowych jest możliwość dobrania tkaniny o konkretnym stopniu zaciemnienia. Ponadto, decydując się na jasne rolety, warto dopytać się sprzedawcy, czy oferuje modele impregnowane, które nie brudzą się tak szybko, a ich pielęgnacja wymaga jedynie okazjonalnego przetarcia wilgotną szmatką.

Rolety materiałowe wolnowiszące Anwis
Autor: ANWIS, materiały prasowe

4. Żaluzje fasadowe

Dobrym pomysłem na osłonięcie okien są żaluzje fasadowe, które montuje się na zewnątrz. Nie tylko chronią nas przed wzrokiem sąsiadów, ale dzięki swojej konstrukcji osłaniają nas latem przed słońcem i chronią przed nagrzewaniem się pomieszczeń. Zimą, natomiast, chronią przed stratami ciepła, blokując ciepłe masy powietrza przed przedostaniem się na zewnątrz.

Duże przeszklenia w odpowiednich warunkach mogą naprawdę robić wrażenie i być ozdobą domu. Niestety, w realiach współczesnego miejskiego budownictwa, gdzie bloki stawia się jeden przy drugim, trudniej jest cieszyć się ogromnymi przeszkleniami, gdy w odstępie kilku metrów wita nas okno sąsiada. Warto więc już na etapie urządzania mieszkania rozplanować odpowiednie przesłony okienne, które zapewnią nam komfort i prywatność, a także będą spójną i estetyczną ozdobą wnętrza.

Zobacz więcej sposobów na aranżację dużych okien: