Prawdziwy ogień szyty na miarę

2019-09-12 12:06

Widok i ciepło naturalnych, złotych płomieni ogrzeje każdy chłód i roztopi każde serce. Wielu z nas z pewnością marzyło nieraz o ogniu we własnym domu. Odstraszała nas wizja kosztownej i skomplikowanej instalacji albo niemodny kominek niedopasowany do nowoczesnego wnętrza. Okazuje się, że tego typu obawy są już nieaktualne. Odpowiedzią są automatyczne kominki etanolowe z nową technologią BEV. Przedstawiamy rozwiązania marki Planika.

Projektowanie ognia

Oswajanie żywiołów od zarania dziejów stanowi ambicję cywilizującej się ludzkości. W bezpiecznej formie przenieśliśmy jeż dawno ogień do wnętrz domów, żeby dawał ciepło i cieszył oko. Do tej pory skupiano się przede wszystkim na samym urządzeniu, które miało utrzymywać płomień. A co jeśli zacznimy od projektowania samego ognia?

Taka odważna myśl projektowa towarzyszy autorom rozwiązań tworzonych przez firmę Planika. Tutaj myślenie zaczyna się od linii ognia. Dzięki wynalazcom z Planiki ogień może być swobodnie stosowanym akcesorium dekoracyjnym.

Taki nurt projektowania, zwany fire design, umożliwia zaimplementowanie ognia o nieomal dowolnej długości, kształcie i rozmiarze. I co bardzo ważne, jest to ogień w pełni ekologiczny i neutralny dla środowiska, gdyż powstaje w procesie spalania etanolu, czyli paliwa pochodzenia roślinnego.

Automatyczny ogień na życzenie i w każdych warunkach

Projektanci są w stanie dostarczyć ogień idealnie dopasowany do potrzeb, nawet jeśli warunki do jego instalacji są niesprzyjające. Odpowiedzią na najbardziej wymagające wnętrza są kominki automatyczne, których instalacja nie wymaga wprowadzania żadnych modyfikacji budynku. Nie są potrzebne żadne podłączenia przewodu kominowego, ani montaż wentylacji, ponieważ w trakcie spalania etanolu nie jest wydzialany zapach ani dym. To wszystko dzięki technologii BEV.

Burning Ethanol Vapours to nowoczesne rozwiązanie do spalania oparów etanolu opracowane przez firmę Planika. Pełna automatyzacja kominka zapewnia całkowite bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Bez wstawania z kanapy możemy przyciskiem na pilocie lub w aplikacji na smartfonie zapalić prawdziwy ogień, a nie jego imitację, jak ma to miejsce w kominkach elektrycznych. Automatyczny kominek można również zintegrować z systemem inteligentnego domu zapewniając sobie pełną kontrolę z dowolnego miejsca w domu.

System dba o odpowiednią dystrubucję powietrza, żeby spalanie było pełne i równomierne na całej długości paleniska. Produktami spalania są wyłącznie dwutlenek węgla i para wodna w proporcjach, jakie wydycha dorosły człowiek. Użytkownik nie musi się już martwić o czyszczenie kominka z popiołu czy sadzy, ponieważ te w ogóle nie powstają w trakcie spalania oparów etanolu. Peły dostęp tleny sprawie, że opary nie wydzielają zapachu ani dymu. Żaden prawdziwy ogień nie jest tak czysty i ekologiczny, jak ten w automatycznych biokominkach.

Tego typu rozwiązanie to także pełna swoboda projektowa. Oprócz produktów standardowych można zamówić linię ognia o dowolnej długości w niepalnej obudowie.

Podobny poziom swobody dotyczy prac serwisowych. 80 % wszystkich koniecznych zabiegów wykonywane jest  zdalnie przez Internet po podłączeniu urządzenia przez port USB.

Ogień na przestrzał
Autor: mat. pras. Planika Efektowna konstrukcja typu tunel daje widok na przestrzał i dostęp do kominka z dwóch stron.

Najbezpieczniejsze kominki na świecie

Biokominki marki Planika cechuje najwyższa dbałość o bezpieczeństwo. W produktach z technologią BEV płynne paliwo znajduje się w odseparowanym zbiorniku wewnątrz urządzenia. Spalaniu ulegają wyłącznie opary etanolu wydostające się przez perforacje w ruszcie. To rozwiązanie konstrukcyjne sprawia, że płomień nie ma bezpośredniego kontaktu z ciekłym etanolem. Komputer blokuje również możliwość dolania paliwa do włączonego kominka. Urządzenia wyposażono w szereg czujników i zabezpieczeń, które kontrolują proces spalania na każdym etapie. Są to miedzy innymi czujniki temperatury, poziomu paliwa, sejsmiczny oraz detektor CO. Cały proces spalania od momentu wciśnięcia przycisku włączającego urządzenie kontrolowany jest przez procesor i detektory. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, płomień zostanie momentalnie wygaszony.

Personalizowane kominki

Istnieje także możliwość wykorzystania już istniejącego otworu w ścianie, np. po dawnym kominku tradycyjnym, lub wykonania zabudowy kominka płytą kartonowo gipsową. Również w takim wypadku projekty marki Planika spełnią każde wymagania klienta pod względem długości i kształtu linii ognia.

Kominki z paleniskiem liniowym możemy projektować dowolnie, tak aby w ciekawy i indywidualny sposób wprowadzić ogień do naszego wnętrza. Do wyboru mamy nowoczesne formy aranżacyjne, między innymi opcję frontową, narożną, panoramiczną, na przestrzał, przeszkloną z czterech stron i wiele innych. Możliwe są także różne opcje wykończenia rusztu, np. możemy nadać mu nasz ulubiony kolor lub dostosować kształt.

Luksusowa usługa dla każdego

Wieloletnie doświadczenie marki wiąże się z realizacjami w najbardziej ekskluzywnych przestrzeniach. Automatyczne kominki Planiki znajdziemy w hotelach Sheraton, Marriot i Hilton, w Pałacu Elizejskim, czy w restauracjach w Dubaju i Nowym Jorku. Planika to również jedyny producent na świecie, który instaluje kominki na luksusowych jachtach. Z tą samą dbałością o komfort i bezpieczeństwo, specjalnie powołany dział projektowy w firmie wykonuje realizacje również w prywatnych przestrzeniach. W swoich rezydencjach kominki Planiki zainstalowali m.in. Bill Gates, Madonna oraz Cristiano Ronaldo.

Jeśli marzy nam się żywy, prawdziwy, piękny ogień w domu, możemy zwrócić się do projektantów Planiki, którzy pomogą nam wybrać lub na nowo zaprojektować automatyczny biokominek dopasowany do naszego wnętrza. Z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii marki Planika włączenie płomieni w projekt domu jest proste i bezpieczne.

Room-divider
Autor: mat. pras. Planika Konstrukcja kominka z dostępem z trzech stron daje możliwość wprowadzenia efektowanego "płomiennego" podziału pomieszczenia.