Wynajem dla studenta. 10 zasad, o których musisz pamiętać, jeśli chcesz wynająć mieszkanie kilku osobom

2022-08-23 12:19

Wśród studentów dużą popularnością – ze względów finansowych – cieszy się wynajmowanie pokoju w większym mieszkaniu. Jak jego właściciel musi się przygotować do udostępnienia lokalu kilku najemcom?

Salon
Autor: serwis prasowy marki Black Red White W GRUPIE RAŹNIEJ We wspólnej przestrzeni dziennej nie może zabraknąć miejsca do spędzania czasu przez lokatorów i ich ewentualnych gości. Poza standardową kanapą przydadzą się fotel i poduchy do siedzenia na podłodze. Na zdj. meble i dodatki Black Red White.

Spis treści

  1. PEŁNE SZAFKI
  2. MIEJSCE DLA KAŻDEGO
  3. DOBRY DOSTĘP
  4. SZAFY I ZABUDOWY
  5. DLA DOMOWNIKÓW I GOŚCI
  6. WARUNKI DO NAUKI
  7. WYGODNA ŁAZIENKA
  8. W PRZEJŚCIU
  9. HIGIENICZNIE
  10. SYPIALNIA I SALON W JEDNYM POMIESZCZENIU

Rosnące ceny prądu i gazu, a także coraz wyższa inflacja, mają bezpośredni wpływ na wzrost cen na rynku nieruchomości na wynajem. W związku z tym rośnie liczba młodych ludzi – głównie studentów przybywających do dużych miast – których nie stać na wynajęcie nawet kawalerki.

Rozwiązaniem, na jakie mogą sobie pozwolić, jest wynajęcie pokoju w dużym mieszkaniu, razem z innymi lokatorami. Z punktu widzenia właściciela kilkupokojowego M, wynajęcie go wielu najemcom może być bardziej korzystne finansowo, niż np. parze czy rodzinie.

Warto się do tego przygotować pod względem formalnym i nastawić na nieco więcej „papierkowej roboty”. Aby bez komplikacji wynająć dostępne pokoje, trzeba się pochylić nad aranżacją przestrzeni zapewniającą komfortowe warunki lokatorom, zarówno we wspólnej, jak i prywatnej przestrzeni.

Należy pamiętać o tym, że młode osoby szukające pokoju do wynajęcia przeważnie nie mają swoich naczyń, pościeli itp., dlatego inwestycja w wyposażenie z pewnością sprawi, że oferta będzie atrakcyjna dla młodej osoby, która musi skrupulatnie planować swój budżet i wydatki.

PEŁNE SZAFKI

Zadbaj o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania w kuchni tak, aby każdy z lokatorów miał swoją przestrzeń. Zapewnij najemcom podstawowe naczynia, garnki i akcesoria. Weź pod uwagę, że osoby decydujące się na wynajem jednego pokoju w większym mieszkaniu mogą nie mieć tego typu wyposażenia. Proj. Pracownia Architektury Wnętrz Deer Design.

Kuchnia
Autor: Projekt wnętrza: Deer Design, zdjęcie: Zagórny Studio

MIEJSCE DLA KAŻDEGO

Bez względu na to, czy lokatorzy się zakolegują, czy nie, z pewnością będą spotykać się w kuchni. Dlatego nie może zabraknąć tam stołu z odpowiednią liczbą krzeseł. Tak, aby każdy czuł, że ma swoje miejsce i w każdej chwili może zjeść posiłek, bez czekania na swoją kolej.

Jadalnia
Autor: Fotomohito Na zdj. stół marki Miloni w proj. Setla Concept.

DOBRY DOSTĘP

W studenckim mieszkaniu pralkę najlepiej jest umieścić w miejscu zawsze dostępnym dla każdego lokatora, np. w kuchni lub w zabudowie w holu. Dzięki temu nie dojdzie do „konfliktu interesów” pomiędzy lokatorami, kiedy jeden będzie chciał korzystać z łazienki, a drugi uprać brudne rzeczy. Postaw na model z dużym bębnem i programami eko, które zużywają mniej wody i prądu.

Pralka w kuchni
Autor: Zdjęcie: Marta Behling/Pion Poziom, projekt: Decoroom

SZAFY I ZABUDOWY

Im ich więcej, tym lepiej dla komfortu lokatorów. Łatwiej też o utrzymanie porządku w mieszkaniu. Absolutne minimum to szafa na ubrania w każdym pokoju. Zabudowy z miejscem do przechowywania przydadzą się również w częściach wspólnych, np. w holu, kuchni czy łazience.

Sypialnia
Autor: Zdjęcie: Marta Behling/Pion Poziom, projekt: Decoroom

DLA DOMOWNIKÓW I GOŚCI

Załóżmy, że wynajmujesz mieszkanie trzem osobom. W sytuacji, gdy w tym samym czasie każdy z lokatorów ma jednego gościa, w przedpokoju potrzebne jest miejsce na co najmniej sześć par butów i tyle samo okryć wierzchnich. Dobrze zorganizowany hol pozwoli uniknąć bałaganu. Podstawa to szafa, miejsce na obuwie i kilka wieszaków na codziennie używane kurtki czy płaszcze.

Przedpokój
Autor: Bernard Białorucki Projekt wnetrza: Katarzyna Rohde/Home & Style

WARUNKI DO NAUKI

W studenckim mieszkaniu lokatorzy muszą mieć swoją przestrzeń do nauki i pracy. Prywatne biurko to „must have” każdego najemcy. Jeśli metraż nie pozwala na wstawienie mebla z dużym blatem, wybierz mniejszy model lub płytką konsolę.

Sypialnia
Autor: Michał Skorupski

WYGODNA ŁAZIENKA

Zagospodaruj przestrzeń w łazience tak, aby lokatorzy mogli w niej trzymać podstawowe kosmetyki oraz akcesoria codziennego użytku. Weź pod uwagę odpowiednią liczbę wieszaków na ręczniki i zamykanych szafek lub szuflad.

Łazienka
Autor: serwis prasowy marki IKEA

W PRZEJŚCIU

W wąskim przedpokoju lub korytarzu sprawdzą się płytkie szafki na buty oraz wieszak z haczykami do odwieszenia kurtek czy toreb.

Przedpokój
Autor: Mariusz Bykowski Projekt wnętrza: Pracownia Sikorska & Kiryłowicz.

HIGIENICZNIE

Kabina prysznicowa z brodzikiem jest dobrym rozwiązaniem w mieszkaniu przeznaczonym na wynajem dla kilku obcych sobie osób. Łatwo ją utrzymać w czystości, dzięki czemu jest bardziej higieniczna niż wanna. Zaoszczędzoną w ten sposób przestrzeń można przeznaczyć na pojemne szafki.

Łazienka z prysznicem
Autor: serwis prasowy marki Sanplast Na zdj. kabina prysznicowa marki Sanplast.

SYPIALNIA I SALON W JEDNYM POMIESZCZENIU

W pokojach lokatorów – zamiast tradycyjnych łóżek czy tapczanów – świetnie sprawdzają się sofy. Są praktyczne, idealne do wnętrz o niedużym metrażu. Dzięki nim każdy z najemców ma swoją prywatną przestrzeń dzienną, w której może spędzać czas ze znajomymi (bez poczucia, że zaprasza ich do sypialni). A wieczorem, jednym ruchem, zamienia sofę w wygodne łóżko. Polecamy niskie modele z pojemnikami na pościel, koniecznie tapicerowane plamoodpornymi tkaninami.

Salon
Autor: Michał Mutor Proj. wnętrza: Magdalena Ilmer/Boho Studio
Zdaniem eksperta
Krzysztof Kaczmar, właściciel sPOKÓJ24.pl
Krzysztof Kaczmar, właściciel sPOKÓJ24.pl

W przypadku mieszkania wynajmowanego kilku niezależnym od siebie lokatorom możemy załatwić formalności na dwa sposoby. Pierwszy z nich to podpisanie umowy najmu z jedną osobą, z zapisem upoważniającym do podnajmowania pokojów innym osobom. W takiej sytuacji najemca jest zobowiązany do płacenia stałego czynszu, niezależnie od liczby lokatorów. W zamian za zarządzanie nieruchomością dostaje procent od zarobków właściciela nieruchomości. Drugi sposób to podpisanie oddzielnych umów ze wszystkimi lokatorami, ze szczegółowymi zapisami dotyczącymi odpowiedzialności za konkretne mienie znajdujące się w mieszkaniu. Zaletą pierwszego sposobu jest mniej formalności, natomiast plusem drugiego – większy zarobek.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE