Jak zabezpieczyć styk blatu i ściany nad blatem w kuchni? Sprawdzone rozwiązania

2020-11-05 10:51 Barbara Ruppel
Łączenie blatu ze ścianą w kuchni
Autor: materiały prasowe Solgaz

Wykończenie blatu to jedna z ostatnich rzeczy, które wykonujemy podczas urządzania kuchni. Nie oznacza to, że jest najmniej ważna. Odpowiednie zabezpieczenie styku blatu i ściany pozwoli w przyszłości ochronić tę część blatu przed wilgocią, kurzem, zabrudzeniami, a w niektórych przypadkach może skutecznie zamaskować krzywą ścianę i optycznie ją wyrównać. Jak połączyć blat ze ścianą? Przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania.

Łączenie blatu ze ścianą – najpopularniejsze rozwiązania

Miejsce, gdzie blat spotyka się z pionową ścianą jest dość newralgiczne, wymaga zastosowania rozwiązań, które są funkcjonalne, ale i estetyczne – każdy z nas chce, by elementy kuchni współgrały ze sobą, dając jak najlepszy efekt wizualny.

Łączenie blatu kuchennego ze ścianą ma za zadanie ochronić szczelinę między nimi przed wilgocią, wodą, brudem, środkami chemicznymi, kurzem i resztkami jedzenia. Wyobraźmy sobie, gdyby szczelina między blatem a ścianą nie była w żaden sposób zabezpieczona, ile problemów moglibyśmy napotkać – od wilgotnych ścian, pleśni, grzyba, przez różne szkodniki, pasożyty i trudne w czyszczeniu zakamarki.

Jak połączyć styk blatu kuchennego i ściany? Do najpopularniejszych sposobów łączenia blatu i ściany w kuchni należy wypełnienie szczelin silikonem, zabudowanie płytkami oraz wstawienie między szczelinę specjalnej listwy przyblatowej. Który z nich jest najskuteczniejszy?

W niektórych przypadkach jest możliwe dopasowanie blatu do ściany tak, by przylegał idealnie. Niestety, wymaga to dużej precyzji w przycinaniu blatu oraz bardzo równej ściany. W przypadku krzywych ścian (co jest powszechne w budynkach starego budownictwa) będzie wymagane użycie listew przyblatowych lub silikonu.

Jednakże, by dopasować blat do krzywej ściany za pomocą silikonu, powinniśmy zwrócić uwagę na szerokość szczeliny – jeśli jest zbyt duża, wypełnienie z silikonu będzie wyglądać nieestetycznie. Z kolei silikon sprawdzi się przy niewielkich szczelinach. Można go z powodzeniem zastosować do łączenia różnych materiałów, np. drewna, cegły, betonu czy niektórych metali. Co więcej – silikon jest odporny na wilgoć i pleśń, dlatego świetnie sprawdzi się w kuchni.

Uwaga: jeśli chcemy zastosować silikon przy łączeniach między blatem drewnianym a ścianą, pamiętajmy o uprzednim olejowaniu i zakonserwowaniu drewna – jeśli zrobimy to już po użyciu uszczelniacza (silikonu), miejsca nim zabrudzone nie wchłoną oleju czy impregnatu, dodatkowo pozostaną przebarwione, co może wyglądać nieestetycznie.

Listwa przyblatowa – rodzaje, zalety, właściwości

Listwy przyblatowe są najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem, gdy chodzi o łączenie i maskowanie szczelin między blatem a ścianą. Dzięki listwom przyblatowym nie musimy idealnie przycinać blatu, wystarczy, że będzie on miał odpowiednie rozmiary, a wszelkie niedoskonałości ukryjemy przy pomocy listwy.

Listwy przyblatowe wykonane są gównie z metali i tworzyw sztucznych. Wyróżniają się dużą plastycznością, odpornością na wilgoć i uszkodzenia, a także bogactwem kolorów, dzięki czemu możemy dopasować je do praktycznie każdego blatu, niezależnie od tego, czy jest to kamień, drewno czy tworzywo sztuczne. Sposób montażu również jest nieskomplikowany: niektóre modele wystarczy przykleić klejem, inne wyposażone są w taśmę dwustronną, a jeszcze inne mają specjalne wkręty – i to właśnie one uważane są za najtrwalsze, co więcej, są odporne na wyrywanie.

Jaka listwa przyblatowa jest najlepsza?

1. Listwa metalowa – cechuje ją duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury. Zanim kupimy listwę metalową warto upewnić się, że jest ona odporna na korozję. Dlatego listwy ze stali szlachetnej i kwasoodpornej to najlepsza inwestycja. Oryginalny, trochę surowy wygląd tego typu listew przyblatowych doskonale wpasuje się w wystrój kuchni nowoczesnych i industrialnych. Wadą listew metalowych jest ich cena – w porównaniu z pozostałymi modelami są one dużo droższe.

2. Listwa PCV – najtańsza i bardzo popularna opcja; dzięki swojej dużej elastyczności doskonale przylega do blatu i ściany, niwelując krzywiznę muru. Zaletą jest także bogactwo kolorów i odcieni, przez co łatwiej dopasować ją do stylu blatu. Niestety, listwy przyblatowe z PCV nie są tak odporne na uszkodzenia i wysokie temperatury jak pozostałe modele.

3. Listwa aluminiowa – najchętniej wykorzystywana opcja dostępna na rynku; dzięki silikonowym paskom dobrze przylega do ściany. Łatwo się ją przycina, jest odporna na uszkodzenia i wysokie temperatury, więc bez obaw możemy ją umieścić blisko kuchenki. By ją zamontować, wystarczy odrobina kleju i gotowe! Cenowo plasuje się między listwami metalowymi i PCV, nie jest najdroższa, ale nie należy do najtańszych opcji.