Genialny trik, który pomoże zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Wystarczy zwykła kartka papieru

2022-10-19 15:20

W obecnej sytuacji wszyscy szukamy sposobów na oszczędzanie i zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Zanim odkręcimy kaloryfery na maksa, warto wykonać jeden prosty test, który może pomóc nam zaoszczędzić setki złotych!

okno
Autor: getty images

Nieszczelne okna – podstępny złodziej pieniędzy

Często zapominamy, że nieszczelne okna są jednym z głównych powodów wychładzania pomieszczeń. To z kolei prowadzi do ciągłego podkręcania kaloryferów i w efekcie – do wyższych opłat za ogrzewanie.

Okna tracą swoją szczelność przez kolejne lata użytkowania, dlatego tak ważne jest, by regularnie je sprawdzać i wymieniać uszczelki, najlepiej co 5-10 lat.

Wysłużona uszczelka spowoduje, że do pomieszczenia będą swobodnie przenikać zimne masy powietrza, które znacznie obniżą temperaturę i zmuszą nas do mocniejszego grzania.

Test z kartką papieru

Jak sprawdzić, czy nasze okna są szczelne i w jakim stanie są uszczelki? Zbyt mocno słyszalne dźwięki z zewnątrz i ruch powietrza wyczuwany pod palcami mogą świadczyć o nieszczelnych oknach.

By mieć sto procent pewności, warto wykonać test przy pomocy kartki papieru. To proste! Wystarczy otworzyć okno, włożyć kartkę papieru między ramę okna, a następnie dobrze je zamknąć.

Jeśli jesteśmy w stanie swobodnie wyjąć papier oznacza to, że już czas wymienić uszczelki. Jeśli „przytrzaśnięta” kartka trzyma się w oknie dość mocno, możemy być spokojni o jego szczelność.

Innym trikiem na zwiększenie szczelności jest zmiana trybu okna z letniego na zimowy. Wystarczy przekręcić śrubę znajdującą się w ramie okiennej. O tym, jak to zrobić, piszemy tutaj.

Jak uszczelnić okna?

Najprostszym sposobem jest wymiana uszczelki. Dobrej jakości produkt wystarczy nam na kolejne 5-10 lat i zapewni optymalną szczelność naszym oknom.

Alternatywnym sposobem na uszczelnienie okien są również pianki uszczelniające (np. silikonowe do okien plastikowych) i taśmy uszczelniające (może wymagać większej precyzji i demontażu okna).

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE