Drzwi bezprzylgowe: czym się wyróżniają? Zalety i wady rozwiązania

2020-03-18 11:02

We współczesnych domach chętnie sięgamy po nowoczesne rozwiązania, które dodają otoczeniu atrakcyjności. Jednym z nich może być wykorzystanie drzwi bezprzylgowych – co je cechuje i czy warto je wybrać? Sprawdźmy!

Drzwi bezprzylgowe: czym się wyróżniają? Zalety i wady rozwiązania
Autor: POL-SKONE Drzwi bezprzylgowe pozwalają stworzyć jednolitą powierzchnię ze ścianą

Spis treści

  1. Czym są drzwi bezprzylgowe?
  2. Drzwi przylgowe i bezprzylgowe – które warto wybrać?
  3. Zalety i wady drzwi bezprzylgowych
  4. Drzwi bezprzylgowe zewnętrzne – czy warto je wybrać?

Czym są drzwi bezprzylgowe?

Drzwi bezprzylgowe, zwane również drzwiami bezfelcowymi, wyróżniają się przede wszystkim tym, że mają niewidoczne zawiasy, a krawędź skrzydła po zamknięciu licuje się z ościeżnicą. Można więc powiedzieć, że zawiasy bezprzylgowe są wkomponowane we framugę, co pozwala na osiągnięcie bardzo estetycznego efektu wykończeniowego całego mieszkania. Jednolita powierzchnia całych drzwi bezprzylgowych sprawia, że bardzo chętnie sięgają po nie osoby aranżujące wnętrza w minimalistycznym, nowoczesnym stylu.

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe – które warto wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, wewnętrzne drzwi bezprzylgowe są wybierane przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz, choć i w klasycznych znajdą swoje zastosowanie. Dzięki prostej formie i jednolitej powierzchni komponują się z dowolnym otoczeniem. Z kolei drzwi przylgowe mające widoczne zawiasy są na pewno łatwiejsze w montażu, regulacji, a także o wiele tańsze od drzwi bezprzylgowych. Wyraźnie jednak odstają od ościeżnicy i po zamknięciu skrzydło nie tworzy z futryną jednolitej całości. Trudniej jest więc zyskać tutaj perfekcyjnie spójną aranżację otoczenia. Wybór pomiędzy drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymi zależy zatem przede wszystkim od poczucia estetyki domowników i dostępnego budżetu. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, poznajmy wszystkie zalety i wady wewnętrznych drzwi bezprzylgowych.

.. Montaż drzwi – jak to zrobić? Poradnik >>>

Zalety i wady drzwi bezprzylgowych

Zacznijmy od zalet, dzięki którym wewnętrzne drzwi bezprzylgowe mogą nam się wydać atrakcyjnym wyborem:

  • Drzwi bezprzylgowe można dobrać do wnętrza tak, że nie będą się w nim rzucać w oczy. Warto np. osadzić białe drzwi bezprzylgowe na białych ścianach, z którymi będą tworzyć piękne, jednolite tło dla starannie zaaranżowanego pomieszczenia.
  • Dzięki niewidocznym zawiasom bezprzylgowym nie musimy się starać, by te okucia były dokładnie dopasowane do stylistyki skrzydła – w tym przypadku pełnią funkcję czysto praktyczną.
  • Drzwi bezprzylgowe wewnętrzne o gładkiej, zlicowanej powierzchni można łatwo utrzymać w czystości.
  • Szczególną popularnością cieszą się drzwi bezprzylgowe wyposażone w zamek magnetyczny – dzięki niemu skrzydło zamyka się bezgłośnie, a zatem wyeliminujemy problem trzaskania drzwiami przez domowników, co wpłynie na nasz codzienny komfort życia.

Choć liczne zalety wewnętrznych drzwi bezprzylgowych są kuszące, musimy mieć świadomość ich wad:

  • Drzwi bezprzylgowe są dość drogie – mają skomplikowaną budowę, a często musimy dodatkowo płacić za ich montaż.
  • Montaż wewnętrznych drzwi bezprzylgowych może okazać się zbyt skomplikowany dla domorosłego majsterkowicza – szczególnie trudne jest wyregulowanie zawiasów w taki sposób, by pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem nie pozostała nieestetyczna szpara. To ogranicza również nasze możliwości w kwestii zdejmowania drzwi np. na czas malowania ścian.
  • Drzwi bezprzylgowe są dość masywne – zarówno wagowo, jak i w odbiorze wizualnym. Z tym drugim zarzutem można sobie poradzić tak, jak już wspomnieliśmy, czyli mocując np. białe drzwi bezprzylgowe na ścianie w tej samej barwie.

Drzwi bezprzylgowe zewnętrzne – czy warto je wybrać?

Obecnie dostępne są również zewnętrzne drzwi bezprzylgowe, które pięknie uzupełniają nowe, designerskie projekty domów. Takie wejście prezentuje się bardzo elegancko i efektownie, ale może mieć swoje wady. Przede wszystkim drzwi przylgowe cechują się o wiele lepszą szczelnością, co ma ogromne znaczenie w przypadku skrzydeł chroniących mieszkanie od podwórza. W przypadku zewnętrznych drzwi bezprzylgowych trzeba się zatem liczyć z gorszą niż w tradycyjnych skrzydłach izolacyjnością cieplną, ale też akustyczną. Z tego względu o wiele większą popularnością cieszą się wewnętrzne drzwi bezprzylgowe, w których te parametry mają znacznie mniejsze znaczenie.

.. Jak wybrać dobre drzwi łazienkowe? >>>

Ukryte drzwi i dodatki, opowiadają architekci wnętrz WZ Studio
Nasi Partnerzy polecają