Domowy klimatyzator DIY. Prosty sposób na upał za grosze

2024-06-30 10:55

Klimatyzacja w mieszkaniu to nie tylko duży wydatek, ale również sporo formalności do załatwienia. Jeśli chcemy schłodzić się podczas letnich upałów, wcale nie musimy montować drogiego klimatyzatora. Domową klimatyzację możemy zrobić samodzielnie.

Spis treści

  1. Domowy klimatyzator DIY
  2. Jak przygotować klimatyzator z butelek?
  3. Inne sposoby na schłodzenie mieszkania latem

Domowy klimatyzator DIY

Statystyki pokazują, że Polacy coraz chętniej szukają mieszkań z klimatyzacją. Niestety, takich lokali do wynajmu czy zakupu wciąż jest niewiele.

Samodzielny montaż klimatyzacji w mieszkaniu wiąże się z kolei z szeregiem formalności – przede wszystkim musimy uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej na montaż klimatyzatora. Takie urządzenie nie należy do najtańszych, a jego głośna praca może zakłócać nie tylko nasz spokój, ale i sąsiadów.

Na szczęście w czasie letnich upałów nie musimy rezygnować z marzenia o chłodnym, przyjemnym podmuchu w mieszkaniu. Klimatyzator przygotujemy samodzielnie i co najważniejsze – nie wydamy na niego dużych sum pieniędzy!

Do przygotowania domowej klimatyzacji będziemy potrzebować klasyczny wiatrak (wentylator), 4-5 plastikowych butelek o pojemności 1-1.5 l oraz sól kamienną.

Jak przygotować klimatyzator z butelek?

W pierwszej kolejności nalewamy do butelek wodę i wsypujemy po pół łyżeczki soli. Następnie dokładnie zakręcamy butelki i wkładamy na kilka godzin do zamrażalnika.

Gdy woda w butelkach zamieni się w lód, wyjmujemy butelki i ustawiamy je w rzędzie przed wentylatorem. Najlepiej sprawdzić, na jaką szerokość obraca się głowica wentylatora i ustawić butelki tak, by „złapać” podmuch z każdej strony.

Na koniec włączamy wiatrak i czekamy aż zacznie on rozprowadzać po pokoju chłodne powietrze.

Jeśli podmuch jest zbyt mocny lub butelki są zbyt lekkie, można je włożyć do pojemnika i ustawić przed wiatrakiem. W ten sposób mamy pewność, że podczas pracy wentylatora butelki nie przewrócą się.

Upał w domu
Autor: Thinkstockphotos.com

Inne sposoby na schłodzenie mieszkania latem

Upały mogą dać się we znaki nie tylko, gdy spędzamy czas na zewnątrz, ale również, gdy przebywamy w mieszkaniu. Czy bez klimatyzatora można schłodzić mieszkanie? Oto kilka sposobów, które pomogą utrzymać przyjemny chłód w mieszkaniu nawet podczas upałów:

1. Wietrzenie mieszkania późnym wieczorem i wczesnym rankiem, gdy temperatury są niższe niż w ciągu dnia

2. Zamykanie i zasłanianie okien w czasie największych upałów – w ten sposób ciepłe masy powietrza nie przenikają do pomieszczenia

3. Nawilżanie powietrza – za pomocą elektrycznych nawilżaczy lub rozwieszając mokre ręczniki na grzejnikach i oknach

4. Domowa dżungla – niektóre rośliny (np. paprotki, palmy i skrzydłokwiaty) potrafią nawilżać powietrze, co z kolei przekłada się na chłodniejszy mikroklimat w pomieszczeniu

5. Folia przeciwsłoneczna na oknach - skutecznie odbija promienie słoneczne i chroni pomieszczenie przed nagrzaniem, zwłaszcza gdy nakleimy ją na zewnętrzną stronę okien. Innym wariantem folii przeciwsłonecznej jest folia lustrzana, która po naklejeniu na okno zachowuje się jak lustro, odbijając promienie słoneczne.

Źródło: pomorska.pl

Pogad@ne: Klimatyzacja - rodzaje, wybór, koszty, montaż
Materiał sponsorowany