Dlaczego czasem w domach jeden ze słupków balustrady jest do góry nogami? To nie przypadek

2022-11-22 15:04

Odwiedzając stare, historyczne budynki można czasem natrafić na balustradę schodów z odwróconym do góry nogami słupkiem. Nie jest to przypadek, a świadomy zabieg przesądnych architektów.

schody
Autor: facebookc.com @HGTV @Scott McGillivray

Odwrócony słupek w balustradzie

Z tak nietypowo zaprojektowanymi balustradami spotkać możemy się głównie w historycznych budynkach na terenie Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Najlepiej zachowane przykłady schodów z odwróconym do góry nogami słupkiem balustrady pochodzą głównie z XVII i XVIII wieku.

Choć może się zdarzyć, że podczas budowania schodów, ktoś przez przypadek umiejscowił słupek nieprawidłowo, dużo bardziej prawdopodobne jest to, że taki zabieg stosowano z premedytacją.

Badacze tego zjawiska przywołują trzy główne powody, dla których balustrady sprzed kilku stuleci mają jeden słupek znacząco różniący się od pozostałych.

Talizman szczęścia

Część badaczy twierdzi, że odwrócony do góry nogami słupek w balustradzie schodów miał przynosić szczęście – podobnie jak podkowa skierowana końcami do góry. Taki „talizman” miał również odstraszać złe duchy i chronić mieszkańców domu przed negatywną energią.

By trzymać diabła na dystans

Inni badacze zwracają uwagę na stary szkocki przesąd, który mówił, że jeden odwrócony słupek w balustradzie schodów jest w stanie powstrzymać diabła przed wejściem na piętro i porwaniem ludzkiej duszy.

Bo „tylko Bóg jest idealnym twórcą”

Kolejnym wytłumaczeniem obecności odwróconego słupka w balustradzie schodów może być fakt, że jeszcze kilka stuleci temu uważano, że pod względem doskonałości dzieła rąk ludzkich nie mogą mierzyć się z boskimi.

Odwrócenie jednego słupka do góry nogami miało dawać wrażenie „nieidealności”, burzyć symetrię i harmonię, które były kojarzone właśnie z doskonałym twórcą, czyli chrześcijańskim Bogiem.

Źródło: simplemost.com, familyhandyman.com