Czy opłaca się ogrzewać mieszkanie klimatyzatorem? Tak, ale jest jeden warunek

2022-09-26 14:31

Coraz chętniej inwestujemy w domowe klimatyzatory, z których korzystamy głównie podczas letnich upałów. Jednak niewiele osób wie, że nowoczesne urządzenia są wyposażone również w opcję grzania. Sprawdziliśmy, ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem i czy w ogóle się to opłaca.

klimatyzacja
Autor: getty images

Jak działa klimatyzator?

Klimatyzator z opcją ogrzewania wyposażony jest w pompę ciepła, która umożliwia ogrzanie mieszkania lub domu ciepłym powietrzem.

Klimatyzator składa się z dwóch części: urządzenia montowanego wewnątrz budynku oraz sprzętu instalowanego na elewacji. Gdy klimatyzator ustawiony jest na tryb chłodzenia, ciepłe powietrze z pomieszczenia pobierane jest przez urządzenie wewnętrzne i, oddawane na zewnątrz (przez urządzenie znajdujące się na elewacji).

Proces ten zostaje odwrócony, gdy klimatyzator włączymy na tryb ogrzewania: ciepło pobierane jest przez jednostkę zewnętrzną i oddawane do pomieszczenia przez urządzenie zamontowane w mieszkaniu.

Kiedy opłaca się ogrzewać mieszkanie klimatyzatorem?

Klimatyzator to świetny sposób na ogrzewanie mieszkania, ale tylko w okresie przejściowym, a więc wiosną i jesienią. Jako samodzielne źródło ciepła może nie wystarczyć, gdy przyjdzie nam zmierzyć się z zimowymi mrozami.

Wydajność klimatyzatora z funkcją grzania spada, gdy na zewnątrz są niskie temperatury i panują trudne warunki atmosferyczne. Przyjmuje się, że dobrej jakości klimatyzatory najefektowniej grzeją do temperatury 5 stopni poniżej zera, ale najczęściej jest to jednak 0 stopni. Chociaż można znaleźć na rynku urządzenia, które poradzą sobie nawet z 10-stopniowymi mrozami!

Jeśli więc temperatury za oknem znacznie się obniżyły, ale nie tak bardzo, by włączać ogrzewanie, można śmiało wykorzystać klimatyzator. To również doskonały pomysł na ekologiczne źródło ciepła – klimatyzatory nie produkują spalin, a ponadto, powietrze ogrzewane przez klimatyzator jest dodatkowo filtrowane, a więc czystsze! Ale to nie wszystko. Ogrzanie wnętrz zajmuje klimatyzatorowi z reguły mniej czasu niż kaloryferowi.

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem?

Przybliżone kalkulacje podaje portal spidersweb.pl. Ogólnoprzyjęta zasada mówi, że do ogrzania (lub schłodzenia) 10 m² potrzebujemy 1 kW mocy. Biorąc pod uwagę również informacje o poborze energii przez dany klimatyzator oraz stawki za energię elektryczną, dziennikarze spidersweb.pl obliczyli, że za ogrzanie energooszczędnym klimatyzatorem 50-metrowego mieszkania przez 8 godzin dziennie będziemy musieli zapłacić około 250 złotych za miesiąc. Przez planowane podwyżki cen energii w 2023 roku, koszty te na pewno ulegną zmianie – warto mieć to na uwadze.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE