Ciepło i przytulnie w domu. Poradnik: jak wybrać dobry grzejnik?

2015-11-24 13:18

Nowoczesny grzejnik nie dość, że dobrze ogrzewa mieszkanie, to jeszcze świetnie wygląda. Stanowi dekorację wnętrza. Może wtapiać się w tło ściany albo wprost przeciwnie - wyróżniać się kolorem, materiałem. Podpowiemy ci, który wybrać.

Spis treści

  1. Jakie grzejniki masz do wyboru? Popularne typy kaloryferów
  2. O czym jeszcze pamiętać?

Grzejniki przypominające tradycyjne żeberka nazywane są członowymi, modułowymi lub kolumnowymi. Kupując taki kaloryfer, możesz zamówić dokładnie tyle modułów, ile potrzebujesz (od dwóch do niemal stu). W ofercie są także grzejniki „łamane” do narożników. Grzejniki płytowe (inaczej panelowe) poznasz po przedniej płycie – płaskiej lub lekko falistej, jedno- albo kilkuelementowej. W porównaniu z kaloryferami żeberkowymi są lżejsze, mają mniejszą pojemność wodną, więc szybciej się nagrzewają. Grzejniki łazienkowe (drabinkowe) mają zwykle formę połączonych ze sobą rurek, wykazują wiekszą odporność na wilgoć niż pokojowe. Osobną grupę stanowią kaloryfery dekoracyjne, o oryginalnych kształtach, ozdobione lustrem czy konglomeratem. Niektóre nadają się nawet do łazienek.

Jakie grzejniki masz do wyboru? Popularne typy kaloryferów

Biorąc pod uwagę zasilanie... Najczęściej spotykane są modele grzejników wodne, które podłącza się do instalacji centralnego ogrzewania. Elektrycznym grzejnikom wystarczy gniazdko z napięciem 230 V. Grzejniki wodno-elektryczne zasilane są wodą z c.o., a poza sezonem grzewczym także prądem. Do instalacji stalowej i z tworzywa nadaje się każdy grzejnik. Jeśli instalacja jest miedziana, postaw na grzejnik żeliwny lub stalowy, nie aluminiowy.

O czym jeszcze pamiętać?

1. Ustal parametry grzejnika

Najważniejsza jest moc kaloryfera, którą dostosowuje się m.in. do wielkości pomieszczenia. Kolejna to wytrzymałość na temperaturę i ciśnienie wody. Lepiej nie ustalaj ich samodzielnie, pozwól fachowcom sobie pomóc. Źle dobrany kaloryfer grozi stratami ciepła, niedogrzaniem lub nawet awarią instalacji.

2. Dobrze zaplanuj miejsce na grzejnik

Jeśli nie pod oknem, to gdzie? Grzejniki mogą wisieć na ścianie albo zastępować ściankę działową. Pamiętaj, że radykalna zmiana miejsca wymaga zmian w instalacji. W mieszkaniu w bloku raczej nie zaszalejesz... Chyba że zdecydujesz się na grzejniki elektryczne, które można montować w dowolnym miejscu.