Te 3 trendy królują na tapetach. Nie znikną szybko z naszych mieszkań

2023-01-24 13:43

Oprócz wnętrz tajemniczych, stonowanych, z gładkimi ścianami, hitem są wzorzyste akcenty. Przedstawiamy trzy trendy – motywy geometryczne, roślinne oraz inspirowane światem zwierząt. Nie znikną szybko z naszych mieszkań.

Tapeta we wzory geometryczne
Autor: serwis prasowy marki Eijffinger, Camilla Meijer

Nawet styl skandynawski ugiął się przed nowymi barwami, dekoracyjnością i siłą wzorów. Soczyste zielenie, głębokie błękity, do tego paski, kropki, ptaki i liście szybko do niego przenikają. Nic dziwnego, mają w sobie coś ożywczego i fascynującego. Są nie tylko ładne, lecz także wywołują emocje (nie da się przejść obok nich obojętnie!).

Po ostatniej eksplozji zieleni we wnętrzach, obok niej mocy nabiera róż (od bladego do fuksji). Odzwierciedlenie tego zestawu we wzorach to np. – już popularne – liście palmy w miksie z flamingami.

Nie zwalniają miejsca tonacje soku z jagód i śliwek. Powrót do lat 80. przynosi kolor pomarańczowy, ale nowością będzie jego połączenie z błękitem. Nastawcie się też na żółte akcenty. Kojarzą się wam z Minionkami? To dobrze! Trendsetterzy mówią, że potrzeba nam dziś więcej uśmiechu i zabawy.

Prosto z pędzla

Paski, jeden z głównych wzorów geometrycznych, występują w nieprzebranej liczbie postaci. Są graficzne i malarskie i nie tylko „od linijki”. Tętnią życiem i często sprawiają wrażenie, jakby były w ruchu. Kolory? Równie dynamiczne poprzez zestawienia: chłodnych z ciepłymi czy jasnych z ciemnymi.

Tapeta we wzory geometryczne
Autor: serwis prasowy marki Eijffinger Na zdj. tapeta z kolekcji Stripes+ marki Eijffinger, na fizelinie, wym.: 2,8 m, szer. 1,86 m.

Na miarę

Wybierasz wzór, rodzaj podłoża (tapetę winylową, akustyczną, wodoodporną), na którym ma być wydrukowany, producent dopasuje całość do wielkości twojej ściany.

Tapeta we wzory geometryczne
Autor: serwis prasowy photowall.pl Na zdj. fototapeta Gold Monde.

Pozytywna energia

Natura wkrada się nawet w motywy z pozoru jej odległe. Przykładem tapeta Pomarańczowe Skrzyżowanie. Struktura drewna, geometria, nawiązania do wzornictwa z dekad końca XX wieku, złudzenie trójwymiarowości oraz kolor pomarańczy – to wszystko się zawiera w tym prostym i efektownym deseniu. Jest też zapowiedzią na najbliższe sezony.

Tapeta we wzory geometryczne
Autor: serwis prasowy marki bimago.pl

Wielkie wejście

Na wprost drzwi do pokoju – ściana usłana różami w formacie XXL. Mocne wrażenie! W tym sezonie to one zdecydowanie królują w mieszkaniach. Kwiaty przeskalowane zestawiaj z niewielką liczbą mebli i dodatków (konkurencja im przeszkadza). Łączki (podobnie też inne mikrodesenie) stosuje się najczęściej nad boazerią. Drewnianą, składającą się z prostych kasetonów pomalowanych farbą (w modnym odcieniu!).

Tapeta we wzory kwiatowe
Autor: serwis prasowy marki Komar Na zdj. fototapeta z kolekcji La Maison marki Komar, na fizelinie, wym.: szer. 3,68 m, wys. 2,48 m.

Pamiętajmy o ogrodach

…z kwiatami bujnie kwitnącymi na ścianach. W oszczędnie umeblowanym pokoju albo wąskim korytarzu taka tapeta „ubierze” całe wnętrze.

Tapeta we wzory kwiatowe
Autor: serwis prasowy marki Rasch Na zdj. tapeta Florentine II marki Rasch, winylowa na fizelinie, z fakturą.

Egzotycznie

Liście palm, bananowca, monstery, ananasa – od impresyjnych do realistycznych, to kolejna propozycja motywów roślinnych. W kolorach od zieleni do nasyconych czerwieni (są też spokojniejsze wzory graficzne). Powiew tropików można poczuć nie tylko w salonie, lecz także sypialni czy łazience (tapety wodoodporne stosuje się również pod prysznicem).

Tapeta we wzory roślinne
Autor: serwis prasowy whitefoxstore.com Na zdj. ekologiczna tapeta Fancy Palm Trees 4, na fizelinie, whitefoxstore.com

Do stylu

Nie ma problemu z dopasowaniem motywów roślinnych do aranżacji wnętrza. Kupisz zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne. Są również tapety inspirowane wzorami z XVIII wieku, jak prezentowana.

Tapeta we wzory roślinne
Autor: serwis prasowy marki sandersondesigngroup.com Na zdj. tapeta Woodland Chorus, z kolekcji Woodland Walk marki Sanderson.

Lekcja botaniki

Koper ogrodowy wciąż nie schodzi ze ścian. „Pozuje” do obrazów fotograficznych i wzorowanych na szkolnych rycinach oraz grafik uproszczonych do cienkiej kreski. Te ostatnie, zwłaszcza w jasnej szarości (nazwanej niewinną) i bieli, wchodzą przebojem do mieszkań.

Tapeta we wzory roślinne
Autor: serwis prasowy marki Rebel Walls Na zdj. fototapeta Crown of Dill, rebelwalls.pl

Efekt głębi

Uzyskano go na tapecie w prosty sposób: pierwszy plan jest kolorowy, drugi szary, zamglony. Motyw doskonale więc dekoruje ścianę, ale nie zacieśnia pomieszczenia.

Tapeta we wzory roślinne
Autor: serwis prasowy marki Little Greene Na zdj. tapeta Upper Brook Street – Minuit, kolekcja London Wallpaper IV, littlegreene.eu.

Niczym z książki

Trudno oddzielić florę od fauny, także we wzorach. Las z całym swoim bogactwem na tapecie niejednokrotnie zawiera w sobie anegdotę. Jak ilustracje bajek.

Tapeta we wzory zwierzęce
Autor: serwis prasowy camillameijer.com Na zdj. The Owls (sowy) marki Camilla Meijer, na fizelinie.

Bez granic

Na swojej ścianie w centrum Europy można mieć i tropikalną, i podbiegu-nową przyrodę (choćby modne pingwiny).

Tapeta we wzory zwierzęce
Autor: serwis prasowy marki Graduate Collection Na zdj. Jungle Print, Graduate Collection.

Kamuflaż

To istotny nurt w zwierzęcych i leśnych motywach. W gąszczu liści projektanci chętnie ukrywają różne stworzenia. Uśmiech widza pożądany.

Tapeta we wzory zwierzęce
Autor: serwis prasowy marki Witch & Watchman Na zdj. tapeta Siberia marki Witch & Watchman.

Motyle

Wolisz by były na jednym brycie czy całej ścianie?

Tapeta w motyle
Autor: serwis prasowy marki Esta Home Na zdj. mural motyle 158507 Brooklyn Bridge marki Esta Home.