Balustrada schodowa w domu. Jaka balustrada lepsza: ażurowa wycinana czy balustrada szklana?

2023-10-18 15:03

Nowoczesne schody w domu to już nie tylko przedmiot użytkowy, to też mebel, który jest często ozdobą wnętrza. Nic więc dziwnego, że chcemy, by ze schodami komponowały się też balustrady wewnętrzne. Jaka balustrada jest najlepsza na schody wewnętrzne? Jakie są modne poręcze schodowe? Jakie balustrady są modne? Sprawdź nasze inspiracje.

Spis treści

 1. Kiedy wymagana jest balustrada?
 2. Z czego można zrobić balustradę?
 3. Czym zastąpić balustradę w domu?
 4. Modne balustrady wycinane laserowo
 5. Balustrada drewniana ze szkłem
 6. Poręcze schodowe drewniane czy metalowe?

Nowoczesne balustrady mają kilka funkcji. Przede wszystkim to bezpieczeństwo użytkowników schodów. Dzięki balustradzie wchodzenie i schodzenie przez domowników z, często stromych, schodów.

Kiedy wymagana jest balustrada?

W myśl obowiązujących w Polsce przepisów budowlanych, schody, które są wyższe niż pół metra, powinny być wyposażone w balustradę.

Jaka powinna być wysokość balustrady? Najczęściej przyjmuje się, że powinna mieć minimum 90 cm wysokości. Jest to wygodna wysokość dla osób dorosłych i bardzo bezpieczna dla dzieci.

Ponieważ balustrady mogą być wykonane w różny sposób, uregulowano także szerokość otworów (prześwit) między tzw. tralkami, czy np. metalowymi słupkami, które tworzą balustradę. By była ona bezpieczna dla dzieci, odległości między słupkami nie powinny być większe niż 12 cm.

Z czego można zrobić balustradę?

Balustrady schodowe mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Oto najpopularniejsze z nich:

 • balustrada drewniana. Drewno jest jednym z chętniej używanych materiałów do wykonania balustrad. Zarówno do wykonania całej barierki, jak również tylko do wykonania poręczy, tzw. pochwytów. Drewno jest plastyczne, można z niego uzyskać praktycznie dowolny kształt bariery, prosty lub zaokrąglony. Drewno ociepla wnętrze, jest miłe w dotyku.balustrada metalowa. Najczęściej balustrady są wykonywane ze stali nierdzewnej. Mogą mieć rożne kształty, wzory. Mogą to być balustrady z metalowych słupków, metalowe przęsła, lub ułożone poprzeczne panele.
 • balustrada szklana. To nowoczesny sposób ozdabiania wnętrza i zabezpieczania domowników wchodzących po schodach. Szkło doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz. Może być uzupełnione metalowymi lub drewnianymi pochwytami. Zwykle szklane bariery ze względów bezpieczeństwa są wykonywane ze szkła hartowanego lub klejonego, zabezpieczonego przed niebezpiecznym rozbiciem szklanych tafli.
 • balustrady wewnętrzne mogą też być wykonane z cegieł, płyt kartonowo-gipsowych lub nawet betonu. Takie balustrady pasują do loftowych, industrialnych wnętrz.

Modna zielona ściana z roślin. Zobacz aranżacje:

Czym zastąpić balustradę w domu?

Ostatnio są modne ażurowe ścianki -zastępujące balustrady. Wykonuje się je od poziomu schodów do sufitu. Mają bardzo dekoracyjny wygląd, świetnie pasują do nowoczesnych, minimalistycznych czy industrialnych wnętrz.

Modne balustrady wycinane laserowo

Bardzo modne ostatnio są balustrady metalowe wycinane laserowo. Dzięki nowoczesnej technologii można uzyskać bardzo interesujące wzory balustrad domowych. Takie balustrady wycina się w blachach stalowych i maluje proszkowo. To bardzo trwały sposób naniesienia farby.

Balustrada drewniana ze szkłem

Szklane balustrady, choć nie są najtańsze, mają swoje zalety, sprawiają, że wnętrze w którym schody mają szklaną balustradę jest „lżejsze”. Szkło sprawia wrażenie większej przestrzeni w domu.

Czy warto zrobić szklaną balustradę bez pochwytów? Specjaliści, choć przyznają, że balustrady ze szkła, bez żadnych pochwytów, też cieszą się zainteresowaniem, to jednak doradzają zwykle wykonanie pochwytów, drewnianych lub metalowych.

Ma to dwie zalety:

 • bezpieczeństwo
 • funkcjonalność i praktyczność (nie brudzimy szklanych paneli opierając się o nie przy wchodzeniu po schodach. Dotykamy wtedy tylko drewnianych lub metalowych poręczy).

Czytaj też: MEBLE LOFTOWE NIE MUSZĄ BYĆ DROGIE

Poręcze schodowe drewniane czy metalowe?

Jeśli schody biegną między dwiema ścianami, warto tam zamontować same poręcze schodowe. Mogą być metalowe, drewniane lub nawet plastikowe. To bardzo praktyczne rozwiązanie.

Balustrady w domu jednorodzinnym to nie tylko praktyczne rozwiązanie pomocne przy wchodzeniu i schodzeniu po schodach. To także doskonały sposób udekorowania wnętrz w stylu jaki preferujemy. Warto przed ich wybraniem, dobrze przemyśleć jakie balustrady wewnętrzne będą najlepsze do naszego domu.