5 sposobów na urządzenie mieszkania tanim kosztem. Tak zaoszczędzisz sporo pieniędzy

2022-08-03 13:45

Urządzanie mieszkania wcale nie musi być kosztownym przedsięwzięciem. Zebraliśmy 5 wskazówek, które podpowiedzą ci, jak oszczędnie i jednocześnie z klasą zaaranżować swoje M.

remont
Autor: getty images

Spis treści

  1. 1. Plan i budżet
  2. 2. Samodzielne prace remontowe
  3. 3. Zamienniki drogich materiałów
  4. 4. Meble z drugiej ręki
  5. 5. Zasięgnij rady

1. Plan i budżet

Zanim przystąpisz do remontu czy kupowania nowych mebli, dobrze zastanów się, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na urządzanie mieszkania. To pozwoli ci uniknąć przekroczenia budżetu podczas remontu i zakupów.

Kolejna sprawa – niezależnie czy urządzasz całe mieszkanie, czy tylko jedno pomieszczenie, dobrym pomysłem jest przygotowanie listy prac, które trzeba wykonać, a także rzeczy, które trzeba kupić (np. nowe meble, farba do ścian itd.).

Warto też podzielić listę na rzeczy ważne, które musisz kupić i na rzeczy, które nie są priorytetem. Pomoże ci to w lepszym zarządzaniu budżetem. Na przykład jeśli marzy ci się nowa sofa, ale stara jeszcze jest całkiem dobra – jej zakup może poczekać. Zwłaszcza że bardzo potrzebujesz nowej lodówki, bo obecna od jakiegoś czasu przecieka…

2. Samodzielne prace remontowe

Niektóre z prac remontowych możesz wykonać samodzielnie, na przykład malowanie czy skręcanie mebli. Robiąc to we własnym zakresie oszczędzasz dziesiątki, a nawet setki złotych! W przypadku trudniejszych prac warto poprosić o pomoc specjalistę – lepiej nie brać się samemu za wymianę instalacji elektrycznej czy montaż brodzika, jeśli się na tym nie znasz.

3. Zamienniki drogich materiałów

Wiele osób marzy o salonowym parkiecie z naturalnego drewna czy marmurze na ścianie w łazience. Niestety, zarówno drewno, jak i kamień (marmur, granit) to dość drogie materiały. Na szczęście sklepowe półki uginają się od zamienników, które do złudzenia imitują drogie materiały, a dodatkowo mają jeszcze lepsze parametry!

Dobrym tego przykładem są płytki gresowe i panele winylowe. Gres świetnie imituje marmur i jest od niego dużo trwalszy. Panele winylowe to dobra alternatywa dla drewnianego parkietu, której nie można odmówić uroku i trwałości.

Kuchnia
Autor: Zagórny Studio PRZY PÓŁWYSPIE Zwróć uwagę na dekoratorski patent w tym wnętrzu. Zabudowa od strony salonu ma ozdobne wykończenie i wgłębienie pod blatem, które umożliwia postawienie hokerów. Całość nawiązuje do eleganckiego stylu art déco. Projekt: Pracownia Architektury Wnętrz Deer Design, zabudowa: Deer Wood Pracownia Stolarska.

4. Meble z drugiej ręki

Jeśli dopiero urządzasz mieszkanie i masz ograniczony budżet, wcale nie musisz kupować drogich, nowych mebli. O ile kuchenną zabudowę na wymiar warto zamówić u sprawdzonego producenta (meble będą dopasowane do pomieszczenia), tak pojedyncze sztuki jak na przykład stolik kawowy czy komoda mogą być z drugiej ręki.

Używane meble w dobrym stanie znajdziesz na aukcjach internetowych albo na grupach w social mediach – często ktoś bardzo chce pozbyć się mebli i innych elementów wyposażenia i jest w stanie oddać je za grosze lub za darmo!

Możesz też odnowić swoje stare meble, np. wymieniając okleinę i uchwyty lub malując je na inny kolor. Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, dobrym pomysłem może być zrobienie mebla własnoręcznie, np. z europalet.

5. Zasięgnij rady

Korzystanie z pomocy doświadczonego projektanta lub architekta wnętrz może pomóc w wyeliminowaniu błędów aranżacyjnych i niepraktycznych rozwiązań. Niestety, zatrudnienie specjalisty kosztuje, a jeśli masz ograniczony budżet, raczej nie wchodzi w grę.

Ale! O pomoc, radę i wsparcie możesz poprosić osoby, które mają za sobą remont lub które urządzały swoje mieszkanie samodzielnie. Znajdziesz je m.in. na grupach w mediach społecznościowych czy na forach internetowych poświęconych aranżacji wnętrz. Warto też odwiedzać serwisy poświęcone urządzaniu wnętrz, gdzie znajdziesz mnóstwo porad i inspiracji – na przykład tu, na Urządzamy :)

Remontując czy aranżując własne M nie musisz rozbijać skarbonki. Wystarczy dobry, solidnie przemyślany plan, otwarty i kreatywny umysł, a także sporo pozytywnego nastawienia.

Przytulny salon
Autor: Projekt: Katarzyna Jastrzębska-Starczyk, Magdalena Forma, zdjęcie: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Eliza Mrozińska
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE