5 sposobów na urządzenie mieszkania tanim kosztem. Tak zaoszczędzisz sporo pieniędzy

2022-08-03 13:45
remont
Autor: getty images

Urządzanie mieszkania wcale nie musi być kosztownym przedsięwzięciem. Zebraliśmy 5 wskazówek, które podpowiedzą ci, jak oszczędnie i jednocześnie z klasą zaaranżować swoje M.

1. Plan i budżet

Zanim przystąpisz do remontu czy kupowania nowych mebli, dobrze zastanów się, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na urządzanie mieszkania. To pozwoli ci uniknąć przekroczenia budżetu podczas remontu i zakupów.

Kolejna sprawa – niezależnie czy urządzasz całe mieszkanie, czy tylko jedno pomieszczenie, dobrym pomysłem jest przygotowanie listy prac, które trzeba wykonać, a także rzeczy, które trzeba kupić (np. nowe meble, farba do ścian itd.).

Warto też podzielić listę na rzeczy ważne, które musisz kupić i na rzeczy, które nie są priorytetem. Pomoże ci to w lepszym zarządzaniu budżetem. Na przykład jeśli marzy ci się nowa sofa, ale stara jeszcze jest całkiem dobra – jej zakup może poczekać. Zwłaszcza że bardzo potrzebujesz nowej lodówki, bo obecna od jakiegoś czasu przecieka…

2. Samodzielne prace remontowe

Niektóre z prac remontowych możesz wykonać samodzielnie, na przykład malowanie czy skręcanie mebli. Robiąc to we własnym zakresie oszczędzasz dziesiątki, a nawet setki złotych! W przypadku trudniejszych prac warto poprosić o pomoc specjalistę – lepiej nie brać się samemu za wymianę instalacji elektrycznej czy montaż brodzika, jeśli się na tym nie znasz.

3. Zamienniki drogich materiałów

Wiele osób marzy o salonowym parkiecie z naturalnego drewna czy marmurze na ścianie w łazience. Niestety, zarówno drewno, jak i kamień (marmur, granit) to dość drogie materiały. Na szczęście sklepowe półki uginają się od zamienników, które do złudzenia imitują drogie materiały, a dodatkowo mają jeszcze lepsze parametry!

Dobrym tego przykładem są płytki gresowe i panele winylowe. Gres świetnie imituje marmur i jest od niego dużo trwalszy. Panele winylowe to dobra alternatywa dla drewnianego parkietu, której nie można odmówić uroku i trwałości.

Kuchnia
Autor: Zagórny Studio PRZY PÓŁWYSPIE Zwróć uwagę na dekoratorski patent w tym wnętrzu. Zabudowa od strony salonu ma ozdobne wykończenie i wgłębienie pod blatem, które umożliwia postawienie hokerów. Całość nawiązuje do eleganckiego stylu art déco. Projekt: Pracownia Architektury Wnętrz Deer Design, zabudowa: Deer Wood Pracownia Stolarska.

4. Meble z drugiej ręki

Jeśli dopiero urządzasz mieszkanie i masz ograniczony budżet, wcale nie musisz kupować drogich, nowych mebli. O ile kuchenną zabudowę na wymiar warto zamówić u sprawdzonego producenta (meble będą dopasowane do pomieszczenia), tak pojedyncze sztuki jak na przykład stolik kawowy czy komoda mogą być z drugiej ręki.

Używane meble w dobrym stanie znajdziesz na aukcjach internetowych albo na grupach w social mediach – często ktoś bardzo chce pozbyć się mebli i innych elementów wyposażenia i jest w stanie oddać je za grosze lub za darmo!

Możesz też odnowić swoje stare meble, np. wymieniając okleinę i uchwyty lub malując je na inny kolor. Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, dobrym pomysłem może być zrobienie mebla własnoręcznie, np. z europalet.

5. Zasięgnij rady

Korzystanie z pomocy doświadczonego projektanta lub architekta wnętrz może pomóc w wyeliminowaniu błędów aranżacyjnych i niepraktycznych rozwiązań. Niestety, zatrudnienie specjalisty kosztuje, a jeśli masz ograniczony budżet, raczej nie wchodzi w grę.

Ale! O pomoc, radę i wsparcie możesz poprosić osoby, które mają za sobą remont lub które urządzały swoje mieszkanie samodzielnie. Znajdziesz je m.in. na grupach w mediach społecznościowych czy na forach internetowych poświęconych aranżacji wnętrz. Warto też odwiedzać serwisy poświęcone urządzaniu wnętrz, gdzie znajdziesz mnóstwo porad i inspiracji – na przykład tu, na Urządzamy :)

Remontując czy aranżując własne M nie musisz rozbijać skarbonki. Wystarczy dobry, solidnie przemyślany plan, otwarty i kreatywny umysł, a także sporo pozytywnego nastawienia.

Przytulny salon
Autor: Projekt: Katarzyna Jastrzębska-Starczyk, Magdalena Forma, zdjęcie: Marcin Grabowiecki, stylizacja: Eliza Mrozińska
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE