Zapomnij o sklepowym płynie do mycia szyb. Umyj okno połówką cebuli, efekt cię zachwyci

2022-12-05 13:54

Rada, by umyć okna octem, nikogo nie dziwi. Pianką do golenia – może wywołać wzruszenie ramion. Ale cebulą? Czy to żart? W żadnym wypadku! Cebula to doskonały sposób na brudne, pełne smug szyby. Sprawdź, jak to zrobić.

mycie okna cebulą
Autor: getty images

Cebula do mycia okien

Zamiast od razu sięgać po sklepową chemię do mycia okien, warto skorzystać z tańszych i ekologicznych sposobów na smugi, tłuszcz i zaschnięty brud na powierzchni szyb.

Jednym z nich jest właśnie cebula. To niepozorne warzywo kryje w sobie ogromną moc dezynfekującą i rozpuszczającą wszelkiego rodzaju osady oraz zanieczyszczenia. Świetnie rozprawia się szczególnie z tłuszczem i zaschniętymi odchodami much, które często „ozdabiają” nasze okna.

Ale to nie wszystko! Cebula, oprócz swoich właściwości czyszczących, doskonale sprawdza się również jako środek nabłyszczający. Warto o tym pamiętać podczas kolejnej wizyty w markecie lub osiedlowym warzywniaku.

Jak myć okna cebulą?

Okna przy pomocy cebuli możemy wyczyścić na dwa sposoby. Jeśli do czynienia mamy z zaschniętym, trudnym do usunięcia brudem i osadem, najlepiej użyć połówki cebuli. Warzywo kroimy na pół i pocieramy nim zabrudzone miejsca.

Gdy cebula pokryje się brudem, wystarczy odkroić plasterek warzywa i kontynuować czyszczenie. Po przetarciu całego okna zbieramy resztki brudu papierowym ręcznikiem i miękką, suchą szmatką dokładnie polerujemy szybę.

Drugim sposobem jest przygotowanie detergentu na bazie cebuli. Warzywo obieramy i kroimy na pół lub na kilka drobniejszych kawałków. Zalewamy gorącą wodą i zostawiamy na godzinę. Po tym czasie oddzielamy wodę od cebuli i gotowe.

Środek na bazie cebuli możemy przelać do butelki z atomizerem i stosować jak spray do szyb lub przelać do pojemnika. W miksturze moczymy ściereczkę i przecieramy nią szyby. Następnie, inną szmatką lub ręcznikiem papierowym wycieramy okno do sucha. Nie zaszkodzi też wypolerować szybę dla lepszego efektu!

Mycie szyb cebulą to prosty i przede wszystkim tani sposób na przejrzyste i pozbawione smug okna. Cebulę możemy też wykorzystać do nabłyszczania chromowanych powierzchni w kuchni i łazience. Dzięki potraktowaniu ich połówką cebuli będą błyszczeć jak nigdy przedtem.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE