Zamiast do picia... do sprzątania. 4 nietypowe zastosowania wody gazowanej w domu

2022-11-28 15:16

Woda gazowana jest nie tylko smacznym i orzeźwiającym napojem, ale przydaje się również podczas domowych porządków czy pielęgnacji roślin doniczkowych. Oto najciekawsze zastosowania wody gazowanej, o których większość osób nie ma pojęcia!

woda gazowana
Autor: getty images

1. Naturalny nawóz do roślin doniczkowych

Woda gazowana to doskonały nawóz do roślin doniczkowych kwasolubnych, m.in. wrzosów i storczyków. Podlewanie raz w tygodniu roślin wodą gazowaną nie tylko je zasila i odżywia, ale również sprawia, że rośliny dłużej i bujniej kwitną.

2. Odplamiacz do ubrań i dywanów

Niewiele osób wie, że woda gazowana doskonale radzi sobie ze świeżymi plamami z tłuszczu, wina czy moczu. Jeśli przez przypadek olej lub oliwa skapnie na naszą ulubioną bluzkę, nie panikujmy. Podlejmy plamę wodą gazowaną i delikatnie potrzyjmy materiał o materiał.

Dobrym pomysłem jest użycie wody gazowanej na świeże plamy z wina czy moczu na dywanie. Jeśli wylaliśmy czerwony trunek lub nasz pupil „oznaczył” swój teren na dywanie, osuszmy najpierw plamę ręcznikiem papierowym (ale nie wcierajmy). Następnie wylejmy mocno gazowaną wodę na plamę i delikatnie osuszmy ręcznikiem papierowym. Czynność należy powtórzyć aż do momentu, gdy plama zniknie.

3. Środek czyszczący i nabłyszczający

Bąbelki wody gazowanej to skuteczna broń w walce z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami. Zanim sięgniemy po chemiczne środki czyszczące, podlejmy brudną powierzchnię wodą gazowaną i przetrzyjmy szmatką lub nieostrą gąbką.

Z pomocą wody gazowanej wyczyścimy np. garnki z przypalonym jedzeniem. Wystarczy wlać do niego wodę gazowaną i zostawić na kilka minut. Dwutlenek węgla z wody zmiękczy resztki jedzenia, które potem bez problemu usuniemy bez żmudnego szorowania.

W podobny sposób pozbędziemy się nieestetycznego osadu po herbacie czy kawie z kubków i filiżanek. Wystarczy, że zalejemy je wodą gazowaną i zostawimy na noc. Osad przez ten czas się rozpuści, a rano wystarczy, że kubek przepłuczemy.

Wody gazowanej można też użyć jako środka czyszczącego i nabłyszczającego do powierzchni chromowanych. Miękką szmatkę moczymy w wodzie gazowanej i przemywamy armaturę łazienkową. Bąbelki doskonale uporają się z brudem i osadem. Po myciu warto baterie wytrzeć suchą szmatką. Będzie lśniła jak po wypolerowaniu środkiem nabłyszczającym.

4. Pogromca brudu z samochodu

Każdy kierowca powinien mieć w bagażniku kilka butelek z wodą gazowaną. Dlaczego? Ponieważ woda z bąbelkami idealnie pomaga wyczyścić szyby i reflektory nie tylko ze smug, ale również z ptasich odchodów, martwych owadów i pyłu.

Wystarczy powierzchnię podlać mocno gazowaną wodą, zostawić na minutę lub dwie, a następnie przetrzeć (lub delikatnie zeskrobać szpachelką), by usunąć brud. Na koniec warto szmatką lub ręcznikiem papierowym wytrzeć okno, lub fragment karoserii do sucha. Na szybie umytej wodą gazowaną wolniej kumuluje się brud i powstają smugi!

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE