Trzymasz te rzeczy w piwnicy? Możesz zapłacić wysoki mandat

2023-01-05 9:00

Piwnica wydaje się idealnym miejscem do przechowywania i większość z nas ochoczo wstawia tam rzeczy, które nie mieszczą się w domowych szafach. Niestety, ze względu na panujące w piwnicy warunki, nie wszystko można w niej składować, a w kilku przypadkach możemy nawet narazić się na mandat.

piwnica
Autor: getty images

Czego nie można trzymać w piwnicy?

W piwnicy panują niższe temperatury, powietrze jest wilgotne, a wentylacja słaba. Warunki te nie pozwalają na przechowywanie w piwnicy wielu rzeczy – głównie ze względów bezpieczeństwa, ponieważ mogą przyczynić się do powstania pożaru. Ale również wilgoć i niska temperatura mogą wiele przedmiotów uszkodzić lub nawet całkowicie zniszczyć.

Czego w takim razie nie powinno się trzymać w piwnicy? Zacznijmy od przedmiotów, które stanowią bezpośrednie niebezpieczeństwo pożarowe:

1. Materiały łatwopalne, np. benzyna.

2. Butla z gazem – za trzymanie butli z gazem w piwnicy możemy dostać mandat w wysokości kilkuset złotych.

3. Farby (głównie olejowe) i rozpuszczalniki – większość rozpuszczalników jest łatwopalna, a ich opary w połączeniu z powietrzem mogą tworzyć niebezpieczne mieszanki.

4. Stary sprzęt elektroniczny – nie tylko nie służy mu wilgoć panująca w piwnicy, ale stanowi zagrożenie pożarowe.

5. Meble drewniane lub ze sklejki – szybko zajmują się ogniem, a ustawione przy wejściu do piwnicy, mogą utrudniać dostęp.

PRZECZYTAJ TEŻ: Przechowywanie na strychu. Co można, a czego lepiej nie przechowywać na strychu?

Warunki panujące w piwnicy mogą negatywnie odbić się na stanie niektórych przedmiotów, dlatego nie zaleca się trzymać w niej:

6. Książki, makulatura – piwnica nie jest dobrym miejscem dla książek i przedmiotów papierowych, głównie ze względu na niską temperaturę i wysoką wilgotność powietrza, a także… szkodniki, np. rybiki cukrowe, które żywią się celulozą i uwielbiają piwnice.

7. Ubrania – materiał szybko chłonie wilgoć, a nieprzyjemnego zapachu piwnicy bardzo trudno się potem pozbyć. Oprócz tego skórzane ubrania i buty też mogą źle reagować na nadmierną wilgoć. Jeśli musimy przechowywać tekstylia w piwnicy, lepiej zamknąć je w szczelne plastikowe worki lub pojemniki.

8. Meble tapicerowane – wypełnienie mebli tapicerowanych (m.in. pianka) może chłonąć wodę z powietrza, a przy okazji również nieprzyjemny zapach. Jeśli nie możemy sofy czy fotela trzymać w domu, postąpmy tak, jak w przypadku ubrań – szczelnie owińmy mebel folią plastikową.

9. Jedzenie – nie wszystkie warzywa nadają się do przechowywania w piwnicy. Łatwo psującą się żywność lepiej trzymać w lodówce, podobnie jak produkty sypkie, które od wilgoci mogą się szybko popsuć i przyciągnąć do siebie szkodniki.

W piwnicy doskonale odnajdą się natomiast zamknięte w słoikach przetwory, rower, narty czy kosiarka. Warto co jakiś czas robić przegląd piwnicy i sprawdzać, w jakim stanie są znajdujące się tam rzeczy.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE