Triki na porządek w przedpokoju. Dzięki nim pokonasz piasek i błoto

2023-11-14 9:31

Przedpokój to pomieszczenie, którego zimą i jesienią, nie możemy się dosprzątać. Walczymy tam z piaskiem, błotem i wodą, które pojawiają się, gdy tylko wejdziemy do domu. Cały ten brud nosi się dalej i w efekcie wszędzie chrzęści pod nogami. Wcale jednak nie musi tak być! Oto triki na porządek w przedpokoju!

Piasek w przedpokoju
Autor: Getty Images/Detry26

Spis treści

  1. Triki na porządek w przedpokoju: wycieraczka zewnętrzna
  2. Triki na porządek w przedpokoju: wycieraczka wewnętrzna
  3. Triki na porządek w przedpokoju: podkładka na buty
  4. Triki na porządek w przedpokoju: podręczny mop ze spryskiwaczem

Triki na porządek w przedpokoju: wycieraczka zewnętrzna

Jeśli zależy nam na zachowaniu czystości w przedpokoju, warto pomyśleć o dobrej wycieraczce położonej na zewnątrz, czyli albo przed wejściem do domu, albo na klatce schodowej.

Pamiętajmy, że wycieraczki zewnętrzne powinny zbierać możliwie jak najwięcej wilgoci i zabrudzeń z butów. Ponadto muszą dobrze przylegać do podłoża, a więc być antypoślizgowe.

Dlatego najlepszym wyborem są modele wykonane z gumy o ażurowej strukturze przypominającej plastry miodu. Te wycieraczki dobrze zbierają i odprowadzają wodę i dodatkowo usuwają grudki błota, drobne kamyki i piasek z podeszwy.

Co więcej, wycieraczki gumowe nie ślizgają się po podłożu, nie odkształcają się ani nie niszczą przez kontakt z wilgocią czy solą drogową.

Popularne wycieraczki tekstylne mogą okazać się mało praktyczne jako wycieraczki „pierwszego kontaktu”. Mimo że z reguły całkiem dobrze trzymają wilgoć i brud, to słabo przylegają do podłoża – chyba ze wyposażone są w gumową bazę.

Wycieraczki tekstylne są też trudniejsze w utrzymaniu czystości, wymagają regularnego prania, z kolei modele gumowe wystarczy przetrzeć szmatką lub opłukać pod bieżącą wodą.

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?

Triki na porządek w przedpokoju: wycieraczka wewnętrzna

Patentem na czysty przedpokój jesienią i zimą jest też wycieraczka wewnętrzna. Ona również zbiera kurz i pył z butów, zapobiegając wnoszeniu zabrudzeń do dalszych części mieszkania.

Wycieraczka wewnętrzna powinna dobrze przylegać do podłoża (nie ślizgać się), chłonąć wilgoć i przy okazji ładnie wyglądać. W przedpokoju sprawdzi się więc model tekstylny lub dywanikowy.

Triki na porządek w przedpokoju: podkładka na buty

Ale wycieraczka to nie wszystko, bo buty po zdjęciu trzeba gdzieś odłożyć. Najczęściej po prostu stawiamy je wzdłuż ściany lub blisko drzwi. W suchych miesiącach wiosennych i letnich to nie problem, ale gdy przyjdzie nam zmierzyć się z mokrym obuwiem jesienią czy zimą, nasze podłogi mogą poważnie na tym ucierpieć.

By uniknąć kałuży wokół butów, brudnych smug na posadzce lub – w najgorszych przypadkach – odkształcania namoczonych paneli, warto zaopatrzyć się w specjalną podkładkę lub chłonną ścierkę podłogową, na której ustawimy mokre lub zabłocone buty.

Triki na porządek w przedpokoju: podręczny mop ze spryskiwaczem

W razie gdy potrzebne będzie szybkie przetarcie podłogi, przyda się natomiast mop, najlepiej z pojemnikiem na płyn. Taki mop nie zajmuje dużo miejsca, można go trzymać w kącie przedpokoju lub w szafie.

Dzięki wbudowanemu pojemnikowi na płyn (spryskiwaczowi) pozwala szybko i wygodnie umyć podłogę bez żmudnego nalewania wody do wiaderka i dodawania płynu.

Mop ze spryskiwaczem przydaje się również, gdy w domu mieszkają czworonogi. Usunięcie błota lub odcisków łap z posadzki zajmuje kilka sekund.

Niestety same gadżety nie rozwiążą naszego problemu! Musimy też zadbać o dobre nawyki i starać się trzymać porządek w przedpokoju, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?