Triki na porządek w przedpokoju. Dzięki nim pokonasz piasek i błoto

2023-11-14 9:31

Przedpokój to pomieszczenie, którego zimą i jesienią, nie możemy się dosprzątać. Walczymy tam z piaskiem, błotem i wodą, które pojawiają się, gdy tylko wejdziemy do domu. Cały ten brud nosi się dalej i w efekcie wszędzie chrzęści pod nogami. Wcale jednak nie musi tak być! Oto triki na porządek w przedpokoju!

Piasek w przedpokoju
Autor: Getty Images/Detry26

Spis treści

  1. Triki na porządek w przedpokoju: wycieraczka zewnętrzna
  2. Triki na porządek w przedpokoju: wycieraczka wewnętrzna
  3. Triki na porządek w przedpokoju: podkładka na buty
  4. Triki na porządek w przedpokoju: podręczny mop ze spryskiwaczem

Triki na porządek w przedpokoju: wycieraczka zewnętrzna

Jeśli zależy nam na zachowaniu czystości w przedpokoju, warto pomyśleć o dobrej wycieraczce położonej na zewnątrz, czyli albo przed wejściem do domu, albo na klatce schodowej.

Pamiętajmy, że wycieraczki zewnętrzne powinny zbierać możliwie jak najwięcej wilgoci i zabrudzeń z butów. Ponadto muszą dobrze przylegać do podłoża, a więc być antypoślizgowe.

Dlatego najlepszym wyborem są modele wykonane z gumy o ażurowej strukturze przypominającej plastry miodu. Te wycieraczki dobrze zbierają i odprowadzają wodę i dodatkowo usuwają grudki błota, drobne kamyki i piasek z podeszwy.

Co więcej, wycieraczki gumowe nie ślizgają się po podłożu, nie odkształcają się ani nie niszczą przez kontakt z wilgocią czy solą drogową.

Popularne wycieraczki tekstylne mogą okazać się mało praktyczne jako wycieraczki „pierwszego kontaktu”. Mimo że z reguły całkiem dobrze trzymają wilgoć i brud, to słabo przylegają do podłoża – chyba ze wyposażone są w gumową bazę.

Wycieraczki tekstylne są też trudniejsze w utrzymaniu czystości, wymagają regularnego prania, z kolei modele gumowe wystarczy przetrzeć szmatką lub opłukać pod bieżącą wodą.

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?

Triki na porządek w przedpokoju: wycieraczka wewnętrzna

Patentem na czysty przedpokój jesienią i zimą jest też wycieraczka wewnętrzna. Ona również zbiera kurz i pył z butów, zapobiegając wnoszeniu zabrudzeń do dalszych części mieszkania.

Wycieraczka wewnętrzna powinna dobrze przylegać do podłoża (nie ślizgać się), chłonąć wilgoć i przy okazji ładnie wyglądać. W przedpokoju sprawdzi się więc model tekstylny lub dywanikowy.

Triki na porządek w przedpokoju: podkładka na buty

Ale wycieraczka to nie wszystko, bo buty po zdjęciu trzeba gdzieś odłożyć. Najczęściej po prostu stawiamy je wzdłuż ściany lub blisko drzwi. W suchych miesiącach wiosennych i letnich to nie problem, ale gdy przyjdzie nam zmierzyć się z mokrym obuwiem jesienią czy zimą, nasze podłogi mogą poważnie na tym ucierpieć.

By uniknąć kałuży wokół butów, brudnych smug na posadzce lub – w najgorszych przypadkach – odkształcania namoczonych paneli, warto zaopatrzyć się w specjalną podkładkę lub chłonną ścierkę podłogową, na której ustawimy mokre lub zabłocone buty.

Triki na porządek w przedpokoju: podręczny mop ze spryskiwaczem

W razie gdy potrzebne będzie szybkie przetarcie podłogi, przyda się natomiast mop, najlepiej z pojemnikiem na płyn. Taki mop nie zajmuje dużo miejsca, można go trzymać w kącie przedpokoju lub w szafie.

Dzięki wbudowanemu pojemnikowi na płyn (spryskiwaczowi) pozwala szybko i wygodnie umyć podłogę bez żmudnego nalewania wody do wiaderka i dodawania płynu.

Mop ze spryskiwaczem przydaje się również, gdy w domu mieszkają czworonogi. Usunięcie błota lub odcisków łap z posadzki zajmuje kilka sekund.

Niestety same gadżety nie rozwiążą naszego problemu! Musimy też zadbać o dobre nawyki i starać się trzymać porządek w przedpokoju, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE